Zahrada

Rekonstrukce staré zahrady

Citlivá rekonstrukce staršího domu patří bezesporu k náročnějším stavebním počinům. Totéž platí i o zahradách. Zahrada manželů Bunčekových byla založena minimálně před 20 lety, staré jehličnany, zasazené jen tak v trávě, narostly a stříhaný plotz tújí vytvořil hradbu oddělující vedlejší pozemek. Manželé si nyní nevědí rady, jak ze zahrady vytvořit příjemnou oázu pohody plnou květin.

Připravuje: Dana Makrlíková – Eklová

http://www.leonegarden.cz

Každého zdravého stromu je škodaDana2

Na pozemku je vidět, že původní majitelé sázeli stromky, kam je napadlo. Hned u domu může dělat problémy vzrostlý stříbrný smrk, který časem zastíní okna a hlavně může v budoucnu způsobit nebezpečí. Mělce kořenící smrky se totiž při silných větrech mohou vyvrátit. Jde ale o zdravý krásný stromek, a tak by byla škoda ho zničit. Manželé se musejí rozhodnout, zda ho chtějí zachovat. Pak by bylo dobré strom citlivě ořezat tak, aby zůstal zachován původní typický tvar smrku a strom přesto dále nerostl. Stejně to platí i pro další stromky a keře, které bych doporučila na zahradě zachovat a nebo přesadit.

Jehličnany je možné přesadit ve správný čas

Před smrkem pak stojí kulovitý jehličnan, který je možné brzy zjara, než začne rašit, nebo na podzim v období růstu bez problémů přesadit. Při přesazování větších jehličnatých nebo i listnatých dřevin je nutné dbát na to, aby byl stromu zachován co největší kořenový bal. Zahradníci na to mají ve školkách speciální přesazovací stroje, ale i laik to může zvládnout. Celý stromek se do kulata do hloubky obryje a opatrně vyjme, nikdy se ho nesnažíme ze země vyrvat; pevně vrostlé kořeny zespodu opatrně odřízneme rýče. Stromek pak můžeme zasadit do připravené jámy a důkladně jej zalíváme, dokud nezačne rašit a je zřejmé, že bez problémů roste dál. U listnatých keřů a stromů je dobré provést po přesazení řez tak, aby se zmenšila listová plocha; tu by jiank rostlina, vyživována uřezanými kořeny, nezvládla vyživit. Doporučila bych také přesadit tis, stojící uprostřed předzahrádky ke kraji k plotu.

Okolo celého plotu by pak měl vzniknout záhon s rostlinami, které budou v mulči z kůry. V blízkosti všech keřů by měl být dokonale odstraněn plevel a stará tráva. Celé záhony se pak dosází tak, aby působily harmonicky a poutaly pozornost příchozích. Nepříliš hezký dojem z rovného tújového plotu se zmírní, když se před ním vytvoří záhon různě barevných a tvarově odlišných keřů.

Dana_mulcOptimisticky působí barevné keře

Při výběru keřů je nutné dbát, aby se střídaly rostliny s různě pestrou barvou listů i květů. I když řada zahradních architektů nemívá v oblibě přílišné používání jehličnanů v zahradách, dle mého názoru jde o krásný, nezastupitelný prvek zahrady.

Každý listnatý keř nebo trvalka z našich klimatických podmínek kvete maximálně tři týdny v roce a po většinu roku – od října do dubna – nemá žádné listy. Tím pádem nám téměř 7 měsíců v roce zelenou barvu v krajině zajišťují pouze jehličnaté dřeviny.

K této vile bych doporučila kombinovat před starým živým plotem a kamenným plotem zlaté jalovce (Juniper chinensis „Old gold“) a tmavě zelené zakrslé kleče (Pinus mugo „pumilio“). Stříbrnou barvu pak mohou i přes zimu obstarat stříbrné jalovce (Juniperus squmata) nebo nádherný zakrslý dominantní soliter jedle ojíněná (Abies concolor).

Kombinace s listnáči

Jalovce a borovice by měly být osázeny ve skupinách v kombinaci s listnatými keři, které po celé léto zajistí červenou barvu listů, jako je Physocarpus opulifolius „Atropurpurea“ nebo okrasná třešeň (Prunus cerasifera nigra). Bílo zelené nebo žluto zelené listy pak obstarají svídy bílé (Corpus alba „Spaethii“) nebo vajgélie (Weigela florida variegata). Neměla by chybět ani žlutá barva listů tavolníků (Spirea bumalda „Gold flame“) nebo tavolí (Physocarpus opulifolius „Luteus“). Možná tomu nebudete věřit, ale existují i keře, které mají růžovou barvu listů a to vrba japonská (Salix integra „Nakuto-nishiki“). Takové barevné kombinace keřů zajistí, že po celý rok bude zahrada působit vesele a barevně, i když zrovna nic nekvete. Na předzahrádku, která by měla být vizitkou domu, se hodí také řada krásných růží, levandulí, podzimně kvetoucích aster, okrasných trav nebo na jaře kvetoucích kamzičníků či v létě kvetoucích kopretin.

Solitérní dominantní strom je chloubou každé zahrady

Hlavní plocha předzahrádky by měla zůstat volná, záhony ji zjemní podél plotu a také podél domu, kde plyně zapojí do výsadby stříbrný smrk. Uprostřed této plochy ale může být magnólie, na jaře růžově kvetoucí keř, který svou krásou uchvátí téměř každého. U nás je asi nejznámější Magnolia Soulangeova. Když tento velký keř rozkvete, nelze ho přehlédnout. Jeho velké, kalichům podobné vonavé květy mívají až osmnáct korunních plátků. Plody pak mají tvar šišky; odtud byl odvozen druhý název – šácholan.

Zahrada za domemDana_hortenzie

Zadní část zahrady, odstíněná od silnice, by pak měla vytvořit zákoutí pro příjemné posezení a grilování. I zde by bylo dobré zjemnit plochu tújí výsadbou keřů před ně do záhonu. Stejně tak cestu ke garáži by měl zastínit záhon plný květů. V tomto stinnějším koutu zahradu by se mohlo dařit rododendronům a azalkám, které potřebují kyselou půdu, hortenziím, bohyškám nebo půdopokryvným barvínkům. V kombinaci s vřesy, vřesovci a různými jehličnany včetně dominantního převislého modřínu, který dodá nově vzniklé pergole v koutě zahrady příjemnou atmosféru. Na zahradě pak nebude chybět pískoviště pro děti. Pergolu a pískoviště spojí se zámkovou dlažbou nášlapné kameny zasazené v trávě.

Rekonstrukce trávníku

Pokud zůstal u domu trávník, který nemá příliš hrbolů, je možné ho zachovat. Opakovanou vertikutací se odstraní stará travní plsť a mech. Na holá místa je pak dobré rozprostřít jemnou vrstvu travního substrátu a celou plochu dosít novým travním semenem směsí zahrada nebo obnova. Regeneraci trávníku pomůže také pravidelné hnojení. Při větším výskytu plevelů je pak dobré použít selektivní herbicid, který zachová trávu a zničí plevele. K dostání jsou speciální hnojiva, která právě tento herbicid obsahují a spojují tak dva úkony v jeden. Trávník pohnojí a zbaví plevelů.

PlánekDana_planek

A Přesazený sloupovitý tis
B Přesazený kulovitý jehličnan
C Stávající smrk

1 Taxu media „Hicksii“ – tis sloupovitý
2 Thujaocc. „Sunkist“ – tuje žlutozlatá
3 Pinusmugo „Pumilio“ – borovice kleč zakrslá
4 Pinusmugo „Wintergold“ – borovice kleč zlatožlutá
5 Pinusmugo „Hesse“ – borovice kleč zakrslá
6 Juniperuschinensis „Oldgold“ – jalovec čínský
7 Larix decidua „Repens“ – modřín převislý
8 Rhododendron – rododendron
9 Azalea japonica – azalka japonská
10 Pierisjaponica „Forestflame“ – pieris
11 Hydrangeamacrophylla – Hortenize
12 Spirea Grefsheim – tavolník
13 Cornus alba „Spaethii“ – svída bílá, panašovaný list
14 Forstythia x intermedia – zlatice
15 Spirea bumalda „Goldflame“ – tavolník žlutočervený list
16 Magnolia soulangeana – magnólie
17 Weigelafloridavariegata
18 Physocarpus opulifolius – tavola
19 Spirea Vanhoutei – tavolník
20 Potentila fruticosa – mochna
21 Rosa „The Fairy“ – půdopokryvná růže
22 Euonymus fortunei „Emeraldn Gaiety – brslen bílozelený
23 Euonymusfortunei „Emeraldn Gold“ – brslen žlutozelený

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 5/2011