Zahrada

Průvodce domácího pěstitele: Co kaktusy potřebují

Kaktusy mají v oblibě suché, vytopené a slunné byty. Většina z nich nám odpustí zanedbání péče v podobě nepravidelné zálivky. Jejich pěstování zvládnou i začátečníci. Rostou pomalu, obvykle jsou dlouhověké

Co kaktusy potřebují

  • dostatek světla

Mají-li kaktusy dostatek světla ze všech stran, nedeformují se, netrpí nemocemi a nenapadají je škůdci. Při nedostatku světla se nepěkně vytahují (z kulovitých forem se stanou téměř sloupovité) a jejich estetická hodnota se ztratí. Zdeformovaná rostlina se do původního stavu už nevrátí.

  • místo u okna

Vhodným místem pro kaktusy je jižní nebo dostatečně světlé východní či západní okno. Květináče s kaktusy nestavme od okna dále než 1 m.

  • letnění

Od května do října můžeme květináče s kaktusy přemístit do zahrady, na balkon nebo terasu, ne však na přímé slunce, ale do polostínu. Mělo by to být místo chráněné před větrem a deštěm.

  • občasnou zálivku

Během vegetačního období stačí kaktusy zavlažit jednou za tři týdny. Substrát by měl mezi jednotlivými zálivkami vyschnout. Menší kaktusy je třeba zalévat častěji, větší méně. Kaktusům škodí hromadění vlhkosti v substrátu.

Přečtěte si také: Jak kaktusy a sukulenty ošetřovat. A jaké jsou největší chyby při jejich pěstování?

  • přihnojování

Během vegetačního období (březen až září) se vyplatí kaktusy přihnojit jednou za dva až tři týdny.

  • přesazení

Kaktusy je třeba každé čtyři roky přesadit, menší rostliny i častěji. Přesazujeme je jen v období od dubna do července. Používáme pouze substrát určený na pěstování kaktusů. Nutná je drenáž, která zabrání hnilobě kořenů při hromadění půdní vlhkosti.


Text: Daniel Košťál
Foto: Isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů