Zahrada

Přírodní oleje na dřevo

Použití přírodních olejů umí dřevu zachovat jeho jedinečnou a neopakovatelnou krásu. A pokud mu sami budeme věnovat určitou pravidelnou péči, tak dřevo dokáže vzdorovat nepřízni počasí dlouhá desetiletí.

Zahradní dřevěný nábytek
Zdroj: COLORLAK, a.s.

TERASOIL O1014

olej na terasy s UV ochranou

TERASOIL O1014 je špičková směs přírodních olejů (bezbarvá a 3 barevné varianty) určená k odolnému a hloubkovému ošetření, ochraně a konzervaci dřeva v exteriéru, ale i interiéru. Tyto oleje se vpíjí hluboko do struktury dřeva a vytváří tak velmi silnou ochranu.

TERASOIL slouží pro ochranu nového i starého dřeva na terasách, zahradním nábytku (stoly, židle, lavičky), fasádních obkladech, plotech, pergolách z exotického i tuzemského dřeva. TERASOIL dřevo regeneruje, ošetřuje a oživuje jeho starý, zašedlý a matný povrch, u barevných variant jej i barevně zvýrazňuje.

Olej je vhodný pro všechny druhy dřeva (měkkého i tvrdého) tuzemského, ale zvláště exotické a tvrdé dřeviny a poskytuje mu přirozený vzhled a výbornou ochranu proti vodě, vlivům počasí i UV záření (zvýšená odolnost vlivem UV ochranných složek). Olej nezapáchá po rozpouštědlech a má příjemnou olejovou konzistenci, která se napouští hluboko do dřeva a zachovává jedinečnou přírodní kresbu a strukturu, tedy nevytváří na povrchu lakový film.

Terasoil
Zdroj: COLORLAK, a.s.

Přednosti:

  • Ideální prostředek pro ošetřování teras a zahradního nábytku z tvrdého dřeva.
  • Vysoká penetrační schopnost – olej vsákne do hloubky a dřevo neomezeně dýchá.
  • Po vyschnutí je bez zápachu.
  • Obsahuje ochranné vosky, lépe odpuzuje vodu a nečistoty.
  • 3 základní přírodní barevné odstíny.
  • Vysoká UV ochrana u barevných provedení.
  • Regeneruje starý, zašedlý, matný povrch dřeva.
  • Oživuje přírodní kresbu dřeva.
  • Vytváří rovnoměrný, hedvábný povrch.
  • Pro použití v interiéru i exteriéru.

Nanášení:

Povrch dřeva musí být zcela suchý, čistý a zbavený prachu. Nové dřevo by mělo být napuštěno TERASOILem dvakrát. Olej aplikujte štětcem, pohybem od shora dolů, při teplotě 10-25 °C. Přebytečný olej po cca 10 min. setřete (rozetřete) suchým štětcem nebo bavlněným hadrem. Po zaschnutí první vrstvy, tj. cca po 5 hodinách naneste druhý nátěr.

Pro docílení zvláště pěkného povrchu u starého tvrdého dřeva se doporučuje nanést i třetí nátěr. Poté nechejte proschnout po dobu přibližně 24 hodin a během této doby nevystavujte dřevo působení deště. Pokud se jedná o měkké tuzemské dřevo (smrk, borovice) v exteriéru, tak doporučujeme nejdříve provést ochranu nového dřeva pomocí napouštědla LIGNOSTOP PROFI V1051 nebo FUNGISTOP S1031.

LIGNOSTOP PROFI
Zdroj: COLORLAK, a.s.
FUNGISTOP
Zdroj: COLORLAK, a.s.

Údržba:

Pro uchování přírodní barvy dřeva a jeho ochranu je nezbytné dřevo pravidelně ošetřovat O1014. Olejování zabraňuje úplnému nežádoucímu vyschnutí dřeva a opakování nátěrů závisí na místě, intenzitě a způsobu používání dřevěného výrobku.

Obecně platí, že nátěr dřeva O1014 je třeba aplikovat ve chvíli, kdy povrch dřeva zmatní, nebo voda přestane zůstávat na povrchu dřeva jako kapky a začne se vpíjet do dřeva. Doporučujeme první nátěr provést nejpozději do konce prvního měsíce používání dřevěného výrobku. Dřevo olejujeme zásadně vyčištěné.

Doporučujeme vizuální kontrolu stavu povrchu. V případě znatelného opotřebení odstraňte nečistoty a celý povrch přetřete olejem 1-2x. Doporučujeme povrch (venkovní použití) aspoň jednou za rok znovu ošetřit TERASOILEM.

Teoretická vydatnost:

Cca 10 – 15 m2/l v jedné vrstvě. Záleží na savosti a přípravě povrchu dřeva.

Zdroj: PR článek společnosti COLORLAK, a.s.