Zahrada

Předpěstujte si begónie už teď a v létě budou krášlit vaše balkóny (video)

Kdo by nechtěl mít v létě balkón či terasu nádherně ozdobené obrovskými květy velkokvětých begónií? Pokud i vy patříte k jejich fanouškům, práve nyní je ideální doba začít s jejich předpěstováním.

Předpěstování begónií: begónie v růžové barvě
Předpěstování begónií: begónie v růžové barvě
Foto: Shutterstock

Období: zima

Důležité je mladé rostliny pravidelně zavlažovat (pozor, ne na listy) a prostor, kde jsou umístěné, během slunečných dní větrat.

Výsadba

Hlíznaté begónie se sadí do propustného substrátu. Nesnášejí příliš mnoho vlhkosti, proto je substrát dobré smíchat s trochou písku. Pokud si substrát připravíme sami, smícháme písek s rašelinou a přesetou kompostovou zeminou. Průměr květináčů, do nichž vysazujeme, by neměl být menší než 15 cm.


Doba předpěstování

Hlízy lze sadit naklíčené nebo i nenaklíčené. Ve druhém případě však budeme na kvetoucí rostliny čekat déle. Obvykle begónie kvetou asi za 3,5 měsíce po výsadbě hlíz. Proto je ideální začít s předpěstováním už koncem ledna nebo v první polovině února.

Přečtěte si také: 10 nejkrásnějších květů do interiéru

Kam hlízy umístit

Vysazené hlízy by měly být umístěny na světle, ve vlhku a v prostoru s teplotou kolem 18 ˚C. Chráníme je před přímým sluncem. Mladé rostliny přeneseme na teplejší místo (20 ˚C), ale vždy na světlo. Jeho nedostatek by měl za následek vytahování rostlin a větší náchylnost na houbové choroby. Na balkón či na terasu je umístíme, až když pomine nebezpečí pozdních jarních mrazů.

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů