Zahrada

Předjarní péče: Obnova trávniku

Perfektní trávník stojí čas i jistou námahu. Zanedbat se nevyplatí hlavně jeho předjarní péči. Březen je ideální období na probuzení trávníku po zimě. Na které činnosti bychom se tedy měli zaměřit, abychom se během sezony mohli těšit ze zeleného koberce?

1. Čištění

Když sníh roztaje, případně rozmrzne a půda se oteplí (teplota vystoupí na 10 °C), nastává čas pustit se do přípravy trávníku na nastávající sezonu. Nejdůležitější je důkladně ho vyčistit hráběmi. Hrabeme zlehka, příliš energie do této činnosti nevkládáme, jinak bychom trávník po zimě mohli snadno poškodit. Takto odstraníme zbytky listů, větve, suchou trávu, mech a ostatní nečistoty.

2. Odstranění mechu

Důležité je věnovat pozornost místům, kde je viditelný zásah plísně sněžné. U malého rozsahu poškození postačí vertikutace, v opačném případě je třeba aplikovat (podle návodu) vhodný fungicidní přípravek. Totéž platí i o mechu v trávníku.

3. Sekání a přihnojování

Po oteplení začíná tráva růst. V březnu (závisí na počasí) ji obvykle už lze poprvé sekat. Nože sekačky musí být ostré, aby se netřepily konce stébel. Zbytky trávy nenecháme ležet na travnaté ploše. Po prvním sekání aplikujeme kvalitní hnojivo na trávník s postupným uvolňováním živin. Jarní hnojivo musí obsahovat více dusíku pro podporu růstu zelené hmoty. Potom je třeba trávník důkladně zavlažit.

4. Prořezání a provzdušnění

Zhruba dva až tři týdny po přihnojení můžeme trávník prořezat. Tak ho zbavíme zatěžující plsti, která zabraňuje přístupu vzduchu, vody a živin k jeho kořenům. Na tuto činnost použijeme vertikutátor (můžeme si ho půjčit) a prořezání realizujeme ve dvou směrech (navzájem kolmých). Trávník sice bude působit hrozivě, ale tento zásah mu pomůže lépe se nastartovat a bude hustší. Tato činnost prospěje starším i mladším trávnatým plochám. Je-li trávník moc zhutněný (hodně se po něm chodí), můžeme ho i provzdušnit speciálními provzdušňovacími hráběmi nebo aerifikátorem.

5. Vyrovnání a dosetí

Po zimě se v trávníku často objeví nerovnosti. Pro nápravu použijeme jemný křemičitý písek s frakcí 0,2 mm. Opatrně ho rozhrneme po ploše trávníku. Koncem března můžeme začít i s doséváním míst, na nichž trávník vyhynul, případně byl zničený plísní. Vybereme zbytky kořenů i s částí substrátu, nasypeme nový trávníkový substrát, vysejeme travní osivo a zavlažíme. Dáváme si však pozor, aby použité osivo bylo totožné s tím, které se nachází na zbylé části trávníku. Jinak vzniknou nápadné rozdíly a plocha nebude působit celistvě.

Text: Daniel Košťál :: Foto: autor, isifa/Shutterstock