Zahrada

Pokud se chcete těšit z gladiol v létě i na podzim, zařiďte se už teď (video)

Chceme-li pěstovat tyto květiny během celého léta a na začátku podzimu, hlízy vysazujme postupně až do konce května.

Jak vysadit gladioly v květnu: rozkvetlé gladioly
Zdroj: Shutterstock

Kde se jim bude dařit

Gladioly patří k nejoblíbenějším rostlinám kvetoucím v létě. V nabídce jsou velkokvěté, malokvěté i drobnokvěté gladioly; kultivary s  plnými, jednoduchými, jedno- nebo vícebarevnými květy. Gladioly budou prosperovat na slunných a teplejších místech. Ideální je pro ně běžná zahradní půda, hlinitopísčitá. Je nutné se vyhnout štěrkovým a zmáčeným půdám – na trvalou půdní vlhkost reagují hlízy hnilobou. Půda by měla být při výsadbě ohřátá.

Praktické je nainstalovat při výsadbě na dané místo i opory, a to hlavně v písčitých půdách či na větrných místech, kde by hrozilo klácení rostlin. Jejich květy by potom byly nehezky zdeformované. Mladé rostliny je potřebné vydatně zavlažovat a vyplatí se přidat i vícesložkové hnojivo. Po odkvetení zbytky květu odstraníme a rostlinu necháme ještě měsíc či dva na záhoně.

Sázení gladiol v květnu: košík s hlízami gladiol
Zdroj: Shutterstock

Vysazování gladiol

Nejlepší je vysazovat dvouleté hlízy – zdravé, bez známek chorob a škůdců, ne příliš ploché a nápadně zvrásnělé či moc tvrdé. Od výsadby do prvního kvetení uběhne podle druhu a kultivaru 100 až 120 dnů. Hlízy vysazujme do hloubky 10 cm, případně o trochu hlouběji. Mělká výsadba má za následek vyvrácení rostlin během větrného počasí. Nikdy nevysazujme na totéž místo, místa výsadby je potřebné střídat. Gladioly vysazujeme do skupin. Mezi jednotlivými hlízami je nutné zachovat rozestupy minimálně tak velké, jako je průměr hlízy.


Materiál

  • hlízy gladiol
  • hrubozrnnější písek
  • mořidlo nebo hypermangan

Nářadí

  • zahradnická lopatka
  • hrábě

Období: V. – VI.

Výběr hlíz

Chceme-li si vypěstovat krásné kvetoucí rostliny, vybírejme hlízy s větším průměrem. Obvykle jsou zárukou bohatého kvetení. Pozor tedy v prodejnách na akční nabídky. Často jde o hlízy, které jsou nepoužitelné.

Náš tip: Rostliny vhodné do výsadeb ve svahu

Místo

Gladioly potřebují slunné a chráněné místo. Nikdy by se gladioly neměly vysazovat na místa, kde jsme nedávno pěstovali brambory či fazole. Zároveň není vhodné vysazovat je na příliš viditelná místa, protože po odkvětu nepůsobí atraktivně a jsou spíše rušivým prvkem.

Péče

Místo výsadby pravidelně zavlažujeme, avšak musíme dát pozor, abychom půdu nesmáčeli. Hned jak rostliny vytvoří první listy, můžeme je přihnojit kvalitním vícesložkovým hnojivem pro kvetoucí zahradní rostliny. Okolí rostlin udržujeme bez plevele. Plytkým okopáváním zabezpečíme, aby se do půdy dostal vzduch. Neokopáváme hlouběji, mohli bychom poškodit hlízy. Porost pravidelně kontrolujeme a v případě výskytu škůdců uskutečníme potřebné zásahy. Gladioly ohrožují mšice a třásněnky. Příliš napadené rostliny, případně ty, které jsou poškozené houbovými či bakteriálními onemocněními, ihned zlikvidujeme.

Kdy řezat

Když na rostlině rozkvete poslední dolní květ, můžeme soukvětí odřezat do vázy. Vždy však musíme na rostlině ponechat i část listů, jinak hlíza nebude vyživená. Nezapomeňme ani na oporu, jinak budou rostliny padat a jejich sou­květí budou deformovaná.

Text, realizace: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů