Zahrada

VÁNOČNÍ ROSTLINY: Jak se o ně postarat?

Poradíme vám, jak pěstovat vánoční kaktus, hvězdník i brambořík? A nezapoměli jsme ani na vánoční hvězdu!

DOTAZ:

Mám vánoční kaktus, ale asi jsem ho zalila moc a nyní má měkké listy. Květy sice vyrostly, ale opadávají. Dá se udělat ještě něco proto, aby kvetl na Vánoce?


 

  • S největší pravděpodobností ne. Pokud květy opadávají, rostlina už sotva vytvoří náhradní. Květy obvykle opadávají při výkyvech teploty nebo nepravidelné zálivce. Při pěstování si dejte příště pozor na pár důležitostí.
  • Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) je jinak velmi dekorativní sukulent v době kvetení. Jeho domovem jsou teplé a vlhké oblasti brazilského pralesa. Většinou tento kaktus roste jako epifyt, tedy přichycený někde v koruně stromů.
  • V bytě by měl pěstován při teplotě okolo 22 °C a na světle. Pozor, ne na přímém slunci! Zalévat ho musíte opatrně, vždy tak, aby byl substrát stále mírně vlhký. Je-li moc vlhký, je to se studeným substrátem velmi špatná kombinace. Výsledkem je hnití kořenů a opadávání květních pupenů.
  • Substrát pro pěstování by měl být propustný, výživný a písečnatý. Alespoň jednou za dva týdny ho přihnojte hnojivem na kaktusy nebo poloviční dávkou hnojiva pro pokojové rostliny. Po odkvětu je dobré dopřát rostlině období vegetačního klidu (asi dva měsíce) – tedy bez zálivky i přihnojování.
  • V létě můžete vánoční kaktus přemístit do exteriéru, někam do polostínu. Později na podzim, od září do října, když zakládá květy, by měl projít obdobím chladu. Zálivka v této době by měla být minimální. Po vytvoření krásných velkých a vybarvených pupenů rostlinu opatrně přeneste do teplé místnosti.

DOTAZ:

Vloni na Vánoce mi hvězdník krásně rozkvetl, květy se objevovaly i v lednu. Po odkvětu jsem je ostříhala, i část listů, nechala jsem jen čtyři. Celý rok se rostlina držela dobře, ale nyní začala rapidně vadnout, a to i navzdory tomu, že ji zalévám. Dá se ještě zachránit? A též mě zajímá, co jsem udělala špatně, že nevyhnala nové pupeny?


 

  • Hvězdník (Hippeastrum), lidově nazývaný i amarylka, je jedna z nejkrásnějších cibulovin pěstovaných v interiéru. Kvete v zimě a je nádhernou ozdobou bytu. Giganticky působící květy se však neobjeví jen tak. Předchází tomu období vegetačního klidu. Tedy když rostlina odkvete, zežloutnou jí listy a zemina vyschne, potřebuje dva až tři měsíce klid. Pak cibule umístěte na suché a chladné místo. Pokud to neuděláte, resp. nedopřejete rostlině sucho po určitý čas, nerozkvete.
  • Hvězdník má rád teplé a světlé místnosti a okenní parapety, v době kvetení však potřebuje chlad. Pupeny se krásněji zbarví a kvést budou déle. Je-li rostlina umístěna na stinném místě, obvykle nekvete. Proto se nedoporučuje pěstovat ji na oknech orientovaných na sever.
  • Zemina musí být kyprá a výživná (na dně nádoby je nutná drenáž). Především v době kvetení jsou důležité pravidelná zálivka a přísun živin. Na nich si dáme záležet až do odkvětu a zežloutnutí listů. Vhodné je vícesložkové hnojivo pro pokojové rostliny.
  • Jednou za dva tři roky je dobré rostlinu přesadit do většího květináče. Problém, který popisujete, může být způsoben i háďátky. Larvy tohoto škůdce totiž obvykle požírají vnitřek cibule. Listy vadnou a žloutnou, i když rostlina nemá suchý substrát. Napadená rostlina se však v tomto případě už zachránit nedá. Také je si třeba dát pozor na seřezávání listů – řežte jen žluté listy (ne zelené!), oddělte je jedním tahem od rostliny.

PÉČE BĚHEM ROKU

  • brambořík

Vyhovuje mu světlé a chladnější místo, v létě může být rostlina venku. Prospěšné je rosení listů, stále mírně vlhký substrát a přihnojování vícesložkovým hnojivem.

  • vánoční hvězda

Potřebuje světlé a teplé místo, vydatnou zálivku, ne však přelévání. V létě může být umístěna venku, v polostínu. Více o vánoční hvězde v článku Čas vánoční hvězdy: Může být jedovatá?

  • vánoční kaktus

Potřebuje teplé a světlé místo, přísun vláhy a živin, od září do října je třeba rostlině dopřát období vegetačního klidu.

  • hvězdník

Této rostlině vyhovují teplé a světlé místnosti a okenní parapety, v době kvetení potřebuje chlad. Důležitá, a to hlavně v době kvetení, je pravidelná zálivka a též přísun živin. Jednou za dva tři roky je vhodné rostlinu přesadit do většího květináče.

Odpovídal: Daniel Košťál :: foto: Isifa/Shutterstock