Zahrada

Chraňte rajčata před zákeřnými škůdci a nemocemi. Stačí správné zalévání a výsadba

Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších zelenin v domácích zahradách, ale jejich pěstování není bez problémů. V tomto článku se podíváme na nejčastější nemoci a škůdce, kteří mohou ohrozit vaši úrodu, a na způsoby, jak těmto problémům předcházet nebo je řešit.

Nemoci rajčat
Zdroj: Shutterstock

Rozpoznání a řešení nemocí

Plíseň bramborová – Tato nemoc je častým hostem v zahradách, kde jsou rajčata pěstována. Plíseň bramborová se rychle šíří, zejména po deštivých obdobích, a může zasáhnout listy, stonky i plody rajčat. Jako preventivní opatření můžete použít ekologické postřiky a výběr odolných odrůd, jako jsou ‚Crimson Crush F1‘.

Nemoci listů rajčat
Plíseň bramborová se rychle šíří, zejména po deštivých obdobích. | Zdroj: Shutterstock

Septoriová skvrnitost – Tato nemoc se projevuje drobnými hnědými skvrnami, které mohou rychle postupovat a vést k úhynu listů. Důležité je pravidelně kontrolovat rostliny a postižené části rychle odstraňovat a spálit.

Boj proti škůdcům

Bzdocha Nezara viridula – V našich zahradách se často vyskytuje bzdocha Nezara viridula, která poškozuje plody a způsobuje jejich deformaci a nepříjemnou chuť. Při prvních známkách výskytu lze sbírat bzdochy ručně nebo použít vhodné postřiky. Včasná reakce je klíčová pro předcházení šíření.

Virové infekce – Rovněž problém představují i viry, které způsobují bledé skvrny a deformace na listech, přičemž postižené rostliny by se měly okamžitě zlikvidovat, aby se zabránilo šíření nákazy.

Postřik rajčat
Pravidelná a správně načasovaná závlaha zvyšuje odolnost rostlin vůči chorobám. | Zdroj: Shutterstock

Preventivní opatření

Pravidelná a správně načasovaná závlaha zvyšuje odolnost rostlin vůči chorobám a škůdcům. Zalévejte rostliny brzy ráno nebo v noci, aby se vláha v půdě udržela déle. Nikdy nezalévat přímo na listy. Výsadba na dobře osvětleném a teplém místě, chráněném před větrem, zároveň ochrání rostliny před nadměrným slunečním zářením.

Vhodné je i umístění rajčat na místo, kde se v předchozím roce nepěstovaly plodiny stejné rodiny, jako jsou papriky, brambory nebo lilky. S těmito opatřeními můžete zvýšit šance na bohatou a zdravou úrodu rajčat přímo z vaší zahrady.

GALERIE

Text: Juraj Koreň
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://www.zahrada.sk/magazine/pestujete-paradajky-toto-su-najcastejsie-chyby-a-choroby-s-ktorymi-sa-mozete-pri-ich-pestovani-stretnut/