Zahrada

Jak vyhnat krtka ze zahrady jednou provždy? Vyzkoušejte tyto osvědčené způsoby!

Pokud máte doma zahrádku, nejspíš už jste řádění krtka zažili. A co si budeme povídat, není to vůbec nic příjemného. Máte pocit, že už jste udělali vše proto, aby se tohle na pohled roztomilé zvířátko pakovalo pryč, ale nic nezabírá? V tomto článku se dozvíte, zdali jste provedli vše opravdu správně a navíc vám poradíme, jak to udělat, aby se u vás na zahradě krtkovi nelíbilo.

Krtek v zahradě
Zdroj: shutterstock

Jestli se na vaší zahradě usadil krtek, pravděpodobně vás toto zvířátko pořádně potrápí. Krtince, které za sebou nechává, jsou totiž nepřehlédnutelné. A nutno podotknout, že vyhnat krtka ze zahrady není vůbec žádná legrace a mnoho zahrádkářů je z nezvaného obyvatele velmi nešťastných. Vypuzení krtka ze zahrady je často boj s větrnými mlýny.

Nicméně nemusíte zoufat, přinášíme vám hned několik rad, jak to udělat, aby krtek nebyl na vašem pozemku spokojený a našel útočiště jinde. Krtek obecný je v České republice chráněný a ačkoli jsou jisté případy, kdy ho zabít můžete, za normálních okolností byste krtka likvidovat neměli. Zároveň má krtek v přírodě své neodmyslitelné postavení a v koloběhu života má důležitou roli. Ovšem vyhnat ho ze své zahrady určitě smíte.

krtek se hrabe v zemi
Krtek evropský | Zdroj: shutterstock

Řádí vám na zahradě krtek? Vaše půda je kvalitní!

Předem je potřeba si říct, že boj s krtkem je opravdu běh na dlouhou trať a ne vždy mohou být způsoby, které vyzkoušíte, aby jste ho ze zahrady vyhnali, stoprocentně účinné. Nicméně podle Miroslava Šmorance z Českého zahrádkářského svazu, který poskytl rozhovor pro Idnes, je výskyt krtka na zahradě vlastně dobrým znamením.

Miroslav Šmoranc totiž tvrdí, že pokud se u vás na zahradě usadil krtek, značí to, že je vaše půda v dobré kondici. Podle něj je kvalitní trávník s pravidelnou zálivkou a sečením plný života a tím pádem i vhodným domovem pro krtka, neboť zde má spoustu potravy.

Pořiďte si kočku

Účinným pomocníkem v boji s nezvaným návštěvníkem je podle odborníků z Českého svazu zahrádkářů kočka. Vhodnější volbou je však kočka nekastrovaná, neboť kastrované kočky mají lovit podstatně méně. Ovšem krtci nejsou zrovna kamarádi ani s pejsky.

Co krtci nemají rádi?

Existuje také řada věcí, které krty přirozeně odpuzují a vy tak můžete díky nim doufat, že se krtek dobrovolně sbalí a přesídlí někam úplně jinam.

Zvuky a vibrace

Krtkům jsou velmi nepříjemné nejrůznější zvuky a vibrace, čehož lze dobře využít. Můžete si tak na zahradu pořídit elektronické odpuzovače, přičemž mohou být solární nebo bateriové. Oblíbené mezi lidmi jsou i mechanické plašiče například v podobě PET lahví na kovové tyči či větrníky.

Vezměte mu klidné prostředí

Říká se, že krtci potřebují k životu poklidné prostředí. Když tedy vy a ostatní rodinní příslušníci budete na zahradě dostatečně aktivní, krtek se může dobrovolně přestěhovat někam jinam. Pomoc tak může častá chůze či běhání po zahradě. Krtkům bude nepříjemné i to, když budete na vaší zahradě často provádět nejrůznější práce.

Práce v zahradě
Krtkům bude nepříjemné i to, když budete na vaší zahradě často provádět nejrůznější práce | Zdroj: shutterstock

Česnek může pomoci

Existují rostliny, které krtci nemají příliš v lásce a spíše se jim tak vyhýbají. Patří mezi ně například česnek, cesmína, cibule nebo měsíček lékařský. Vysadit byste je měli především v místech, kde se krtci nejvíce pohybují. Pomůže i to, když tyto rostliny vysadíte kolem vaší zahrady. Zároveň by se vám na pozemku neměly povalovat sladké plody, které krtky zbytečně přilákají.

Odpuzují je pachy

Je všeobecně známo, že se krtci vyhýbají určitým pachům. Do krtčích chodbiček tak můžete zkusit nastražit například chomáče psích či kočičích chlupů. Posloužit mohou i lidské vlasy. Stejně tak krtka odradí i vůně citronové kůry.

Sítě proti krtkům

Tato metoda je velmi účinná, ovšem lze ji využít jen v případě, že zrovna pokládáte nový trávník. Síť proti krtkům jim však skutečně zabrání v nevzhledném rozrývání trávníků. Síť by měla být umístěna zhruba 10 centimetrů do hloubky půdy ještě předtím, než vysejete trávu.

Pokud však upřednostníte rozvalený trávník, síť můžete nastražit přímo pod něj. Sítě pak zabraňují krtkům v přístupu na povrch. Velkou výhodou také je, že se jedná o humánní způsob, jak se nezvaných hostů zbavit. Sítě proti krtkům se také vyrábějí z dostatečně odolného materiálu a vydrží vám několik let. Životnost mnohdy mají až 20 let.

krtek vyšel ze země
Krtek obyčejný | Zdroj: shutterstock

Nevzdávejte to!

Jak už bylo řečeno, vyhnání krtka ze zahrady není zrovna jednoduchou záležitostí. Nicméně byste to určitě neměli vzdávat a naopak byste se měli snažit na své zahradě vytvořit takové prostředí, aby bylo pro krtky co nejméně příznivé a atraktivní. Vytrvalost a trpělivost je v boji s krtem zcela zásadní.

Text: Michaela Míčová
Foto: Shutterstock
Zdroj: www.idnes.cz, www.potapnicek.cz, www.hobbio.cz