Poradna Zahrada

Naše ovocné stromy poničila lesní zvěř. Dá se dřevinám pomoci?

Dotaz: Na zahradu u naší chalupy během zimy několikrát zabloudily srny. Bohužel okousaly větve u některých stromků, mladé stromy vysazené na podzim poškodily poměrně dost. Co s takovými stromky dělat?

srna se krmí popadanými jablky vedle jabloně
Zdroj: Shutterstock

Jak stromům pomoci

Během zimy jsou ovocné stromky vítaným zpestřením jídelníčku nejen srn, ale také zajíců, kteří dokáží i během krátké doby poškodit hlavně spodní větve stromků. Následné napravení škod záleží hlavně na tom, jak moc jsou poškozené.

V každém případě okousané větve zkraťte zahradnickými nůžkami k nejbližšímu nepoškozenému pupenu, který roste směrem ven z korunky. Postupně obrostou i opravdu hluboce poškozené stromky, preventivně je ale ochraňte chráničkami pro případ, že by se zvěř opět vrátila.

A jak stromy před zvěří chránit?

Oplocení

Kolem stromu nebo skupiny stromů postavte jednoduché oplocení z pletiva nebo dřeva. Jeho výška by měla být alespoň 1,5 metru. Do země by mělo být zapuštěno alespoň 30 cm. To zabrání zvířatům v tom, aby se podhrabaly.

Chrániče kmene

Abyste zabránili zvěři poškodit kmen stromu, jsou k dostání plastové nebo kovové chrániče.

Repelenty

Pomoci mohou i speciální repelenty, které zvěř odpudí. Nanášejí se na kmen stromu. Jsou dostupné v obchodech nebo si můžete vyrobit vlastní, například smícháním vajec, vody a kajanského pepře.

Odpověděla: Lucie Peukertová, redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů