Zahrada

Pěstování ředkvičky zvládne i začátečník. Jakou péči potřebuje a kdy ji vysévat?

Pěstování ředkvičky je jednoduché a zvládnou ho i začátečníci. Podívejme se tedy, jak na to.

ředkvička
Zdroj: Shutterstock

Ředkvička je bohatým zdrojem vitaminu C, skupiny vitaminů B, minerálních látek a hodnotných silic. Z ředkvičky můžeme konzumovat bulvy, mladé listy, květy, mladé nezralé plody i naklíčená semena. Nejlepší je, když je přidáme do salátů.

Jak ředkvičku pěstovat

Rostlinám je třeba dopřát zejména dostatek vláhy. Kypříme půdu a odstraňujeme plevel. Porost je dobré včas zakrýt a až do sběru chránit bílou netkanou textilií před škůdci.

Tip: Bulvy více zavlažovaných rostlin chutnají jemněji.

Výsev a výsadba

Ředkvičku (Raphanus sativus var. radicula) můžeme rychlit, potom osivo vyséváme už během února do skleníku. Později vyséváme do pařeniště nebo přímo na venkovní záhon.

Ředkvičku na podzimní sběr vyséváme až od poloviny srpna. Vyséváme mělce do řádku (do hloubky asi 1 cm). Místo pěstování každý rok střídáme.

Ředkvička roste ve skleníku, v pařeništi, v záhonech nebo i v bedničce na okně.

Výsev: únor – červen; srpen, září
Sběr: březen – červenec; září, říjen
Výška a šířka: 15 × 15 cm
Vzdálenost výsadby: po vzejití porost vyjednotíme a mezi rostlinami necháme odstup alespoň 5 cm

Sběr ředkvičky
Zdroj: Shutterstock

Sběr

Sbíráme probírkou, nejlépe každý druhý den, nenecháme bulvičky přerůst, neboť rychle dřevnatí. Na sběr se hodí bulvičky s průměrem alespoň 1,5 cm. Sběr probírkou zároveň slouží i jako náhrada jednocení.

Skladování a využití

Bulvy ředkvičky chutnají nejlépe čerstvé. Konzumujeme je proto zejména syrové v salátech nebo nakrájené jako přílohu k jídlům a na chlebu. Vykrojené do tvaru růžiček poslouží jako efektní ozdoba jídel studené kuchyně. Krátkodobě je můžeme skladovat v ledničce.

Choroby a škůdci

Ředkvičky mají rádi plzáci. V suchém a teplém počasí škodí okusováním listů dřepčíci. Larvy květilky zelné zase způsobují červivost bulvy. Vyskytuje se i ploštice, z chorob plíseň zelná. Někdy plíseň bělostná napadá listy.

Ředkvička pěstování
Zdroj: Shutterstock

Tipy na odrůdy

  • POLONEZA
    Jde o odrůdu s červeno-bílými bulvičkami. Hodí se na rychlení i na pěstování na venkovních záhonech.
  • LADA
    Odrůda s červenými bulvičkami, hodí se na jarní i letní výsev a podzimní sběr. Tvoří velké a lahodně chutnající bulvičky.
  • SLOVANA
    Jde o odrůdu s podlouhlými červeno-bílými bulvičkami. Hodí se na rychlení i na pěstování na venkovních záhonech.
  • VIOLA
    Ředkvička Viola je atraktivní odrůda určená především na celoroční polní pěstování. Vyznačuje se atraktivní fialovou barvou bulviček, které uvnitř mají jemnou bílou dužinu.
  • ZLATA
    Zlata je poloraná žlutá odrůda na jarní a podzimní polní pěstování. Dužina je bílá, chutná trochu ostřeji. Povrch ředkvičky má žlutou barvu. Je šťavnatá.

Text: Monika Šestinová, redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů