Zahrada

PERGOLY A TRELÁŽE: 10 nejkrásnějších popínavek na pergoly

Poradíme vám, jaké popínavé rostliny vysadit k pergole. Stačí si vybrat!

Akebie

(Akebia quinata)

Překrásně kvetoucí popínavka. Květy jsou purpurově hnědé, objevují se na jaře. Pětičetné svěže působící listy zůstávají na dřevině dlouho do zimy, tedy nepatří k rychle opadavým druhům. Roste rychle a zazelená i větší plochy.

Potřebuje: polostín, humózní a propustnou půdu, ideálně stále mírně vlhkou

 

Břečťan
(Hedera helix)

Oblíbená a dlouhověká popínavka. Hodí se do moderních i starších zahrad. Její předností je to, že je stálezelená, tedy je atraktivní i během zimy. Roste plošně. Řezem je potřebné ji omezovat v růstu.

Potřebuje: stinné nebo polostinné místo, humózní a mírně vlhkou půdu

Plamének
(Clematis montana)

Patří k nejkrásněji kvetoucím opadavým popínavým dřevinám. Rychle roste, každoročně bohatě na jaře kvete. Místo, odkud vyrůstá, by mělo být zastíněné.

Potřebuje: slunce nebo polostín, výživnou, mírně vlhkou půdu s vyšším obsahem vápníku

Opletka
(Fallopia aubertii)

Roste rekordně rychle – zhruba za 2 až 3 roky dokáže porůst obrovské plochy. Bohatě kvete drobnými bílými květy. Předpokladem kvetení je každoroční hluboký řez. Nežádoucím způsobem potlačuje okolní porosty, hodí se jen na větší plochy ve velkých zahradách.

Potřebuje: slunce nebo polostín, lehké půdy, sucho

Zimolez
(Lonicera x heckrotii)

Opadavá liána, která spolehlivě obroste i svislé opěry. Výhony mohou být dlouhé až 4 m. V létě nádherně kvete a květy příjemně voní. Než rozkvete naplno, pár let to potrvá.

Potřebuje: slunce nebo polostín, humózní, vlhkou a výživnou půdu

Přísavník
(Parthenocissus tricuspidata)

Rychle a hustě roste. Na podzim se krásně zbarvuje. Atraktivitu této dřeviny zvyšují i modročerné bobule. Po opadání listů je rostlina atraktivní díky spleti hnědavých výhonků. Chrání před větrem a prachem.

Potřebuje: slunce nebo polostín, hluboké půdy, mohou být sušší i vlhčí

Vistárie
(Wisteria sinensis)


Silně a poměrně rychle rostoucí, levotočivá rostlina. Bohatě kvete, květy pronikavě voní. Husté olistění v létě poskytuje blahodárný stín. Pravidelným řezem se dá udržet v rozumných rozměrech. Je to jedovatá rostlina.

Potřebuje: slunné a chráněné místo, propustnou, výživnou, ideálně neustále mírně vlhkou půdu

Popínavé růže
(Rosa)


Do zahrad vnesou nádech romantiky. Hezky a dlouho kvetou, přičemž mnohé mají i voňavé květy. V nabídce jsou různé krásné kultivary. Nezbytný je pravidelný řez.

Potřebují: slunné a vzdušné místo, humózní a mírně vlhkou půdu, přísun živin

Trubač
(Campsis radicans)

Nejkrásněji se rozvine v teplejších oblastech a na jižních stranách. Jde o rychle rostoucí dřevinu s cihlově červenými květy. Rozkvétá několik let po výsadbě. Předpokladem kvetení je hluboký jarní řez.

Potřebuje: teplo, slunce, vlhkou, propustnou a výživnou půdu

Hortenzie
(Hydrangea petiolaris)


Opadavá dřevitá liána s nádhernými bílými květy. Trvá více let, než po zasazení rozkvete. Je celoročně atraktivní, listy se na podzim zbarví do nádherných žlutých odstínů.

Potřebuje: stín nebo polostín, dostatek vláhy, kvalitní půdu s kyselou reakcí

Text: Daniel Košťál :: Foto: isifa/Shutterstock

Komentovat

Nepřehlédněte