Zahrada

Ošetření venkovních teras: Víte čím a jak?

V posledních letech si mnozí z nás v souvislosti s výstavbou nových rodinných domů vybudovali nebo nechali vybudovat venkovní dřevěnou terasu.

Důvod byl nejspíš ten, že se od jara do podzimu snažíme v případě hezkého počasí posedět venku, dát si třeba jen oblíbenou kávu či posnídat, nebo dokonce grilovat mimo naše bydlení. A tak se zrodily kolem domů stovky a tisíce dřevěných teras z různých druhů dřevin. Někteří si zvolili tzv. exotické dřeviny, jako jsou teak, bangkirai, douglaska, massaranduba a další, jiní upřednostnili evropské dřeviny, jako modřín, smrk, dub nebo akát. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, jistě Vás zajímají odpovědi na základní otázky: čím natřít, čím renovovat a jak často je taková renovace nutná.

Začal bych tou první kategorií – exotickými dřevinami. Na našem trhu je velké množství olejů od různých výrobců. V každém případě jde o kombinaci lněného a dalších přírodních olejů. Do této kategorie patří také Pflege-Öl od Remmers, ošetřující olej, jehož úkolem je chránit dřevo před vodou a nežádoucími účinky UV záření. Je třeba si uvědomit, že renovační interval, což je doba, po jejímž uplynutí je nutné provést další nátěr, se pohybuje v řádu měsíců. To znamená, že když si terasu z teakového dřeva natřete na jaře dvakrát olejem Pflege-Öl v odstínu teak, měli byste na podzim provést jeden renovační nátěr.

Pokud bude terasa vypadat na podzim ještě slušně, postačí renovace až na jaře, ne však později. Tuzemské dřeviny bych rozdělil do dvou skupin. Do té první patří jehličnaté dřeviny, převážně používané jsou modřín a smrk. Zde doporučuji použít pod olej vhodnou impregnaci, v našem případě Holzschutz-Grund. Následně se dá použít některý z olejů řady Pflege-Öl. Nedoporučuji bezbarvý olej, protože neposkytuje žádnou ochranu proti UV záření. Já osobně bych řešil tento typ terasy použitím dvou nátěrů HK Lasur, přičemž první nátěr bych naředil 10 % ředidla V101. Výhodou je použití jednoho výrobku a delší renovační interval. V druhé skupině, kam patří například akát, bych volil úpravu pouze olejem Pflege-Öl. Nemusíte používat impregnaci, protože dřevo akátu obsahuje silice odpuzující škůdce a je odolné vůči hnilobě a plísním. U dubu je způsob vhodného ošetření asi nejsložitější.

Poměrně často se také setkávám s názorem nenatírat ničím, nechat přirozeně zešednout a poté po několika letech případně vyčistit produktem Holz-Entgrauer od Remmers.

Údržba dřevěných teras

Speciálním nátěrem Holz-Entgrauer odstraníme staré zvětralé části dřeva z dřevěných teras a jiných části konstrukcí.

Prostředek nanášíme štětcem pro vodou ředitelné lazury, necháme cca 30 minut působit a poté zašedlé částice odstraníme speciálním kartáčem (ten je součástí setu). Dřevo potom oplachujte vodou, dokud se nepřestane tvořit pěna.Doporučuje se nechat dřevo vyschnout při běžné venkovní teplotě 1-2 dny.Poté provedeme nátěr olejem Pflege-Öl, který je vysoce vodě odolný a mikroporézní, což umožňuje dřevu dýchat.

Olej nanášíme ve dvou nátěrech, kde doba schnutí mezi jednotlivými nátěry je 16-24 hodin. Olej je určen k ochraně a dekoraci zahradního nábytku a dřevěných podlah z exotického dřeva, např. teak, bangkirai, massaranduba. Před použitím Pflege-Öl na měkké dřevo včetně modřínu je nutné nejdřív použít impregnaci Holzschutz-Grund.

Více informací o kompletní ochraně dřeva získáte na www.mujremmers.cz.

Lubomír Stážnický

ZDROJ: PR článek společnosti Remmers

Nepřehlédněte