Zahrada

OKRASNÁ ZAHRADA: Co ještě můžeme udělat

S příchodem podzimu bychom neměli zapomínat na některé práce na zahradě, a rozhodně bychom je neměli odkládat na jaro! Ušetříte si tak spoustu práce a prodloužuje zasloužený odpočinek.

Oleandr

Oleandr není tak citlivý na chlad jako mnohé jiné subtropické keře. Snese pokles teploty až na -5 °C, proto nemusíme pospíchat s jeho přenášením do interiéru. Předtím maximálně odstraníme suché květy, neřežeme ho.

Okrasné dřeviny

Koncem měsíce je už nevysazujeme ani nepřesazujeme. Stálezelené druhy před příchodem mrazů zalijeme, můžeme k nim nasypat i mulčovací kůru.

Solitérní stromy

Sloupovité jehličnany svážeme pevným provazem, nově vysazeným stromům zkontrolujeme, případně obnovíme ukotvení. Kmeny solitérních stromů obalíme rohoží z rákosí.

Trávník

Nesekáme ho ani nepřihnojujeme, pouze vyhrabeme napadané listí a jiný organický materiál.

jesen

Cibule a hlízy

Ještě do poloviny měsíce, dokud nemrzne, vysazujeme cibule tulipánů a hyacintů. Když je sucho, výsadby zaléváme.

Skalka

Ze skalky odstraňujeme napadané listí, plevel a do spár dosypeme drobnou kamennou drť, abychom zakryli obnažené kořeny skalniček. Druhy citlivější na zimní vlhko, například levízie, zakryjeme chvojím.

Růže

Seřízneme je na výšku 30 až 40 cm a přihrneme je zeminou nebo prosátým kompostem. Stromkovým růžím obalíme korunku netkanou textilií.

ruze

Pokojové rostliny

Zvýšíme zálivku druhům, které budou kvést začátkem zimy. Pravidelně větráme místnost, v níž jsou rostliny umístěny.

Nářadí a pomůcky

Očištěné nářadí uskladníme. Vypustíme a uskladníme hadice na zalévání a vodovodní systémy. Nezapomeneme ani na vyčištění a ošetření sekačky.

Text: Daniel Košťál :: Foto: autor, Isifa/Shutterstock