Zahrada

Vertikutace zbaví trávník mechu a nečistot

Vertikutátor nemusí být těžký a drahý, zvláště tehdy, když jej potřebujeme využít na menší zahrádce k podzimní očistné kůře trávníku. A ještě lépe, když je vybaven dvěma výměnnými válci, z nichž jeden trávník prořezává, druhý pak dokáže briskně vyčesat všechny nečistoty.

Kouzlo těchto malých strojů především spočívá v neuvěřitelné obratnosti a skvělé skladnosti. Námi testovaný vertikutátor DOLMAR EV 3213 váží pouhých 12 kg, takže s ním mohou pracovat i fyzicky méně zdatné osoby. Pokud jej koupíte na internetu, nemusíte se bát složitého sestavování – stačí pouze složit madlo.
Základem úspěchu je však i nízká pořizovací cena, která v případě těchto malých pomocníků činí kolem 2 500 Kč.

Šasi je plastový výlisek, avšak ani na nerovném terénu se nijak nekroutí. K výborné manipulaci napomáhají i další dvě malá kolečka, umístěná v zadní části stroje. Záběr činí pěkných 32 cm, výkon motoru pak 1,3 kW. Nechybí ani tepelný jistič, chránící elektromotor před poškozením.

Zařízení máme zatím otestováno s prořezávacím válcem, který prořezává travní koberec a zároveň jej zbavuje nečistot. Sběrací koš o kapacitě 30 l je vítaným doplňkem, dodávaným v základní výbavě, avšak v místech, kde je velké množství nečistot v koberci, se vyplatí pracovat bez něj, neboť se velmi rychle zaplní.

Hloubka prořezávky se nastavuje centrálně pomocí páky se zajištěním v pěti polohách, které je možno nastavit v návaznosti na povahu terénu.

Výměna vertikutačního hřídele za válec s péry trvá jedinou minutu – potřebujete pouze klíč velikosti 10. Stroj se nejsnadněji přestavuje při nasazeném koši, když jej celý naklopíte směrem na řidítka. Jde jen o demontáž šroubů, vyjmutí jednoho pracovního nástroje, nasazení druhého a zpětné zašroubování šroubů. Z jedné strany jsou hřídele upnuty do příruby, na druhé straně je hnací šestihran, do kterého se hřídel nasune.

Provzdušňování je stejně efektivní jako vertikutace. Veškerá travní plsť a jiné nečistoty jsou vhazovány do sběracího vaku. Celkově se jedná o velmi lehký a dobře vyvážený přístroj s velmi příznivou pořizovací cenou.