Zahrada

NÁDOBOVÉ ROSTLINY POTŘEBUJÍ VAŠI POMOC

Řada KEŘŮ

Mnoho oblíbených druhů, bez kterých si letní balkon nebo terasu ani neumíme představit, patří ke středomořské flóře. Jelikož je však naše zima pro ně příliš drsná nebo vlhká, je jejich jedinou šancí na přežití nádoba, která se na podzim uklidí k přezimování do bezmrazé místnosti (např. olověnec, mandevilla a oleandr). Péče o ně není vyloženě složitá, musíme pouze respektovat fakta, spojená s pěstováním v omezeném prostoru.

NÁDOBOVÉ PĚSTOVÁNÍ

Rostliny pro nádobové pěstování se musí velmi pečlivě volit a vybírat. V případě, že je výběr správný, bude ozeleněná nádoba skutečnou okrasou. Truhlíky, okrasné mísy nebo koryta poskytují rostlinám jen velmi omezený prostor ke kořenění. Nádoba také mnohem silněji než záhon reaguje na střídání teplot. V létě se může velmi zahřát a v zimě naopak rychle celkově promrzá. Zejména v teplém létě pak dochází k situacím, kdy rostliny mohou silně přeschnout, v případě, že je pod nádobou podmiska na zachytávání vody, hrozí za silného deště nebo díky častému přelévání dlouhotrvající podmáčení.


Pěstování v nádobách může představovat pro rostliny jistou dávku stresu a je na nás, abychom jej eliminovali na minimum. Vždy bychom měli volit dostatečně velkou nádobu a nepřeplňovat ji rostlinami. Nádoby nenecháme zcela vyschnout a chráníme je i před přemáčením. Celodenní úpal je až na několik výjimek, jako jsou oleandry a palmy, nevhodný. Pravidelně přihnojujeme. A nezapomínáme na to, že rostliny v nádobách jsou daleko náchylnější na napadení chorobami a škůdci. Pokud se o ně dobře staráme a jsou vitální, není nebezpečí napadení tak vysoké, jako v případě, že rostlinám něco chybí.

Naprosto nezbytná je tedy pravidelná kontrola zdravotního stavu. Prohlížet musíme zejména listy a nejmladší výhonky. Listy vždy otočíme i na rubovou stranu. V případě, že objevíme symptomy napadení chorobou či škůdci, které nejsme sami schopni identifikovat, zajdeme do odborné poradny, kde můžeme dostat cenné rady, nejen ohledně druhu patogenu, ale i následného nejvhodnějšího opatření. Někdy může být příčina pouze fyziologického charakteru, vyvolaná například nadbytkem vody nebo nedostatkem nějakého prvku.

VOLBA NÁDOBY

Správně zvolená nádoba je zásadním předpokladem pro dobrý zdravotní stav rostlin. Nikdy nepoužívejte nádoby extrémně malé nebo ty, které nemají odtokové otvory. Ani nádoby z kovu, které se v letním období velmi rychle přehřívají a kořeny květin v nich značně trpí. V poslední době jsou asi nejvíce oblíbené nádoby z terakoty. Jejich nevýhodou je rychlé vysychání a v případě nekvalitního výrobku i rády praskají a drolí se. O něco dražší, ale stabilnější je glazovaná terakota, která je většinou i velmi dekorativní, zajímavý je také lehčený beton. Nejvhodnější variantou se ukazuje být takový typ nádob, kdy jsou rostliny vsazeny v libovolném vnitřním kontejneru, který je krytý pohledovým obalem.


Víte, že…

Někdy pomáhá také namixovat mezi okrasné rostliny takové druhy, které škůdce vyloženě odpuzují. Levandule odpuzuje mšice, afrikány zase udržují zdravé prostředí v půdě.

Pokud babské recepty nezabírají, nasadíme chemii nebo biologickou ochranu.

CHOROBY A ŠKŮDCI

Padlí

Padlí poznáme podle charakteristického bělavého povlaku na listech. Preventivním opatřením je udržovat povrch rostlin suchý. Padlí si libuje v hustých nevětraných porostech, kde se dlouho udržuje vlhkost.


Plíseň šedá

Je nepříjemná houbová choroba. Může napadat skoro všechny rostliny, projevuje se změklými místy na rostlinném těle a šedozeleným povlakem. Prevence je stejná jako v případě padlí. Na obě choroby použijeme fungicidní postřik.

Mšice

Vysávají rostlinnou šťávu a významně rostliny oslabují. Většinou napadají mladé listy, výhonky a poupata. Listy na rostlině se kadeří, svinují a vadnou.


Molice

Patří k velmi nepříjemným škůdcům všech nádobových rostlin. Jsou to bíle zbarvení motýlci, velcí pouhé dva až čtyři milimetry. Většinou se zdržují na spodní straně listů. Při kontaktu s rostlinou nebo poklepáním začnou molice vylétávat a snadno je odhalíme. Jejich křídla jsou kryta voskovou vrstvou, která tyto škůdce chrání proti postřikům, a je tedy velmi obtížné se jich zbavit. Vysáváním škodí nejen dospělci, ale i jejich mladší vývojová stadia. Molice nikdy nenechte přemnožit a zasáhněte okamžitě, jakmile je objevíte. Důsledně také kontrolujte všechny rostliny, které si přinesete domů. Z biologické ochrany pomáhá dravá vosička Encarsia.

Svilušky

Patří mezi roztoče. Velmi rychle se množí a brzy dovedou rostliny doslova zamořit. Na listech můžeme pozorovat drobné skvrny, později se objeví stříbrný nádech a listy vadnou. Většinou je přítomna i jemná pavučinka v místech, kde listový řapík přisedá na výhon nebo větvičku.

 

Pamatujte, že prevence je vždy lepší než následná ochrana. Rostliny pravidelně kontrolujte a vytvořte jim dobré podmínky pro pěstování. Správně zvolená expozice je klíčová. Řádně hnojené rostliny, pravidelný závlahový režim v souladu s kvalitním substrátem jsou předpokladem pro silné rostliny, které dobře odolají případným atakům škůdců i chorob.

 

Text: Daniela Dušková

Foto: autorka, archiv redakce a thinkstock.cz

Redakčně upravili: Lucia Pristachová Ho-Chí a Jaromír Malich