Zahrada

Množení balkonových rostlin: Fuchsie a muškáty z řízků

Fuchsie patří stejně jako muškáty k nejčastěji pěstovaným kvetoucím rostlinám na balkonech a terasách. Pokud se chcete radovat ze záplavy jejich květů i za rok, můžete si je namnožit pomocí řízků. Je to snadné.

fuksie

Jak odebírat řízky z fuksií a muškátů

Materiál

 • substrát na množení rostlin
 • perlit nebo písek
 • mateřské rostliny – muškáty, fuchsie
 • práškový stimulátor

Nářadí

 • zahradnický nůž
 • záhradnické nůžky
 • konev s vodou
 • výsadbový kolík
 • mělký květináč nebo plastový zakořeňovač
 • plastový sáček
 • jmenovka a tužka
 • pracovní rukavice

Postup práce

Odejmutí
Řízky odnímáme ze zdravých, hustě olistěných, jedno- až dvouletých rostlin. Z jedné mohutnější rostliny můžeme odejmout více řízků.

množení rostliny

Nejvhodnější jsou vrcholové, ale i stonkové řízky, dlouhé max. 15 cm. Měly by mít alespoň dva páry listů. Pokud mají květy či pupeny, odstraníme je.

množení rostliny

Zakořeňování
Řízky zakořeňujeme v širším, ale mělčím květináči. Nádobu naplníme zhruba do poloviny výšky substrátem určeným na množení.

množení rostliny

Do substrátu přidáme hrst perlitu, který ho ještě více provzdušní. Použít lze také písek. Vše důkladně promícháme.

množení rostliny

Stimulátor
Listovou plochu řízků zkrátíme o polovinu. Řízky ošetříme práškovým stimulátorem – ponoříme do něj konce a oklepeme, nestíráme.

množení rostlin

Zapíchnutí
Pomocí tužky nebo menšího výsadbového kolíku vyhloubíme jamku, abychom zapichováním z řízku nesetřeli stimulátor.

množení rostlin

Přitlačení
K řízku opatrně přitlačíme substrát. Řízky by měly být od sebe vzdálené alespoň 5 cm.

množení rostlin

Řízky zalijeme a překryjeme perforovaným plastovým sáčkem a umístíme na světlé a teplé místo. Substrát udržujeme stále mírně vlhký.

množení rostlin

Muškáty
Tímto způsobem můžeme množit také muškáty. Vrcholové řízky odnímáme ze zdravých rostlin, které byly na slunných místech.

množení rostlin

Řízek by měl mít min. 10 cm, nesmí být zdřevnatělý. Měl by mít alespoň dva páry listů. Spodní listy vylomíme a ty, které ponecháme, nemusíme zkracovat.

množení rostlin

Stimulátor
Řízek upravíme, řez by měl vést těsně pod listovým uzlem. U muškátů musí řezné rány pár hodin zaschnout a pak se ošetřit stimulátorem.

množení rostlin

Hloubka
Řízky můžeme zapíchnout hlouběji i hustěji než řízky fuchsií. Dáváme pozor, abychom je nezlomili. Muškáty rychle zakoření.

množení rostlin

Zálivka
Substrát zalijeme a umístíme na polostinné místo, ne na přímé slunce. Není nutné zakrývat nádobu sáčky či kryty. Ideální teplota na zakořeňování je kolem 20 °C.

muškáty

Dobré rady

Na konci léta si pomocí řízků můžete namnožit a na příští sezonu nachystat také muškáty, libory, olověnce, jasmíny, oleandry a mračňáky.

Víte, že…
…řízky fuchsií i muškátů zakoření nejlépe ve směsi rašeliny a perlitu. Použít lze také hotový substrát na množení rostlin.

Období

S řízkováním je potřebné začít už v srpnu a ideální je skončit nejpozději začátkem září.

Řízkování

Řízkujte vydezinfikovaným zahradnickým nožem. Pracujte ve stínu nebo polostínu a nachystané řízky co nejrychleji zpracujte, aby vám neuvadly. U muškátů používejte vrcholové řízky, jinak můžete použít také stonkové, tedy z jednoho stonku více řízků. Vždy je ošetřete práškovým stimulátorem, podpoří to rychlejší zakořeňování a tvorbu většího množství kořenů. Využívejte substrát doporučený na množení. Nezakořeňujte je v běžné zahradní půdě.

Péče

Substrát s řízky udržujte stále vlhký, zavlažujte ho jemnou sprškou, ne prudkým proudem vody. Pokud jsou řízky zakryté sáčkem, snažte se je větrat, aby se uvnitř nekumulovala vlhkost. Zakořeňování trvá 2 až 3 týdny. Řízky lépe zakoření na světlém místě, nesmí se však dostat na přímé slunce. Přihnojování není potřebné.

Rozsazování

Když začnou vyrůstat nové mladé listy, je to znak toho, že řízky zakořenily. Můžete je rozsadit do malých květináčků. Použijte zahradnický substrát. Mladé rostliny zakoření a takto budou připravené na přezimování. Nepřihnojujte je.

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock

Komentovat

Nepřehlédněte