Zahrada

Mangold: Znovuobjevený poklad zahrádkářů se vrací na stůl

Už před několika staletími patřil mangold mezi jednu z nejoblíbenějších listových zelenin. Dnes se jeho obliba vrací hlavně díky dekorativnímu vzhledu listů i kvůli jeho čerstvé zeleninové chuti.

Listy mangoldu
Zdroj: iStock

Mangold je příbuzný řepě a jeho využití je zase podobné jako u špenátu. Oproti němu je ale mangold mnohem méně náročný na pěstování, odolává vyšším teplotám a navíc se dá mnohem déle sklízet.

Základní přehled mangoldu (Beta vulgaris var. cicla)

Výživová hodnota

Jeho energetická hodnota dosahuje necelých 30 kcal. Listy obsahují vitamíny B, C, A a K, z minerálů pak vápník, hořčík a železo. Podporuje zdraví kostí a zubů, celkově podporuje vitalitu.

Jak ho pěstovat

Mangold je ideální plodinou na slunce i do polostínu. Nejlépe poroste v hlinitopísčité půdě bohaté na živiny. Záhon může být na podzim vyhnojený hnojem nebo zjara zralým kompostem. Dá se spolehlivě pěstovat v monokultuře i v druhově bohaté polykultuře vedle jiné zeleniny. Příliš dobře se ale nesnáší se špenátem nebo řepou, které mají shodné nároky na živiny a navíc je napadají i stejné choroby a škůdci.

Mangold se dá pěstovat jako „baby leaf“ i na sklizeň mladých lístků podobně jako listový špenát nebo řepa. Skvěle se pak uplatní v zeleninových salátech.

Během suchého léta vyžaduje vydatnou zálivku. Vysévá se na jaře nejlépe do řádků a do hloubky dvou centimetrů. I když se uvádí, že se hodí pouze pro přímý výsev, mladé semenáčky je možné vyjednotit a přesadit na jiné místo.

Mangold je dvouletá rostlina, která se ovšem většinou pěstuje jako jednoletka. Velmi dobře ale přezimuje, takže se můžete dočkat i zimní nebo brzké jarní sklizně.

Mangold na zahradě
Sklizeň mangoldu probíhá i během podzimu. | Zdroj: iStock

Výsev mangoldu probíhá v měsících březen až květen, případně také v srpnu. Sběr je možné začít v červenci a v omezeném množství se radovat z úrody až do prosince. Rozestupy při výsevu by měly být 30 × 15 cm.

Sběr mangoldu

Listové i řapíkaté odrůdy se sklízejí po obvodu a průběžně, nikdy se nesklízí celá rostlina najednou. Postupně tak budou po obvodu narůstat nové mladé listy.

Uskladnění

Čerstvé listy je možné několik dnů uchovat v igelitové sáčku v lednici, dlouhodobé skladování ovšem možné není. Po tepelné úpravě se dají zamrazit podobně jako špenát.

Mangold v kuchyni
Mangold se podobá špenátu a stejným způsobem je možné ho také využít v kuchyni. | Zdroj: iStock

Naše volba

Bright Yellow F1 – odrůda se žlutými řapíky a tmavě zelenou listovou plochou

Lucullus – odrůda s bílými silnými řapíky a svěže zelenou listovou plochou

Rhubarb Chard – raná rychle rostoucí odrůda s červenými stonky a tmavě zelenou listovou plochou

Při výběru odrůdy se zaměřte nejen na barvu řapíků a listů, ale i na to, jestli se jedná o odrůdu listovou nebo řapíkatou. Silné řapíky bývají totiž tužší a déle se tepelně upravují, listové odrůdy mají využití stejné jako špenát.

Dva způsoby, co s mangoldem

  1. Mangoldová polévka – Na oleji osmahneme nakrájenou cibuli, řapíky mangoldu a čtyři nakrájené brambory. Po několika minutách zalijeme kuřecím vývarem, přidáme zbylé listy a vaříme 10 minut. Poté osolíme, opepříme, přidáme drcený stroužek česneku a 100 ml smetany. Po minutě rozmixujeme tyčovým mixérem.
  2. „Nepravý“ špenát – Listy mangoldu lehce propereme ve studené vodě. Tužší stonky můžeme úplně vyříznout, vaří se totiž mnohem déle než list. Zbylé listy nakrájíme na větší kusy. Na dvou lžících oleje osmahneme velkou nadrobno nakrájenou cibuli a čtyři nadrcené stroužky česneku. Poté přidáme listy a dusíme doměkka. Nakonec přidáme tři vejce, osolíme a opepříme.
Zpracovaný mangold
I tepelně zpracovaný mangold je velmi chutný. | Zdroj: iStock

Víte, že…

…mangold se dá pěstovat i ve skleníku? V tomto případě ho je možné vysévat v srpnu, brzy na jaře se tak dočkáte časné sklizně.

…v dávné historii se pěstoval hlavně na Sicílii, odkud se dál šířil po Evropě?

…lidově se dříve nazýval cvikla nebo římský špenát?

…mangold napadají poměrně často slimáci, půdní háďátka nebo mšice? Je proto vhodné ho pěstovat dál od špenátu a řepy.

…odrůdy s různě zbarvenými listy se chuťově výrazně liší? Pro sklizeň se hodí hlavně středně staré a mladší listy, ty starší mívají pevnější listovou plochu.

…použití listových i řapíkatých odrůd je velmi podobné? U řapíkatého mangoldu se ale počítá s využitím dužnatých řapíků do salátů, zatímco listový mangold se perfektně hodí i pro tepelnou úpravu podobně jako u špenátu.

Fotogalerie

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů