Zahrada

Jak vytvořit krásnou zahradu na malém dvoře? Inspirujte se tímto příběhem!

Malá soukromá zahrada je jedinečným příkladem toho, jak je možné pojmout menší plochu okolo rodinného domu. Hned za jejím plotem je i kus ukázkového veřejného prostoru, na který se lidé jezdí dívat a který může být inspirací i pro jiné obce.

Dům se zahrádkou
Zdroj: Miro Pochyba

Zahrádku si navrhovala sama

Aktivita obyvatel, která má lokalitě přinést něco pozitivního, bývá v obcích vždy vítaná. A stává se i to, že právě „změna zdola“ funguje lépe než některé drahé projekty uskutečněné více či méně samoúčelně. Ale pojďme popořádku. Zahradní architektka Zuzana Klučárová si zahrádku u bungalovu postaveného před několika lety navrhovala i realizovala sama. Nevelký prostor bývalé, převážně užitkové zahrady nabízí krásně a romanticky působící zákoutí na slunci i ve stínu, logické i praktické uspořádání zpevněných ploch a cestiček, i několik možností sezení. Zahrada je příjemným volnočasovým, ale i reprezentativním prostorem.

Možná právě proto, že majitelka zahrady pracuje se zelení a téměř všude je požadavek pestré zahrady, u sebe vše ladila tón v tónu s převahou bíle kvetoucích rostlin. To samo o sobě působí velmi elegantně a uklidňujícím dojmem. Výběr bíle kvetoucích a nenáročných rostlin je překvapivě rozsáhlý. Poctivé materiály, výběr druhů i doplňků zahradě však dodává moderní venkovský charakter. Na zpevněné plochy a zídky na místě, kde se terén svažoval směrem od domu, byla použita lokální malokarpatská žula. Celkovou harmonii dotváří příjemné a dobře zvolené sezení či světle šedý přístřešek na dřevo.

Suché zídky i chodníky jsou vybudovány z místní malokarpatské žuly. Záhony s tvarovaným zimostrázem a se subtilními bílými česneky a trvalkami jsou součástí samotné terasy.
Suché zídky i chodníky jsou vybudovány z místní malokarpatské žuly. Záhony s tvarovaným zimostrázem a se subtilními bílými česneky a trvalkami jsou součástí samotné terasy. | Zdroj: Miro Pochyba

Zvolila pravidelnost a rovné linie

Co se týká kompozice navštívené zahrady, na relativně malé ploše majitelka celkem výhodně zvolila pravidelnost a rovné linie, které ji rozdělují na menší plošky. Každá ploška má přitom trochu jiný vzhled, funkci i osazenstvo rostlin. Na slunnou, k jihu orientovanou a suchou zídkou podepřenou terasu u domu navazuje okrasný záhon s trvalkami, ve kterém dominují moderní a vytrvale kvetoucí svíčkovce.

Na západní části pozemku majitelka ponechala jabloně z původní výsadby a vysadila pod ně nižší stínomilné druhy rostlin, podobně jako na východní straně domu. Tam je pozemek od ulice oddělen netypicky vyřešeným živým plotem. Vždyzelený a nenáročný břečťan se tu popíná po dvou pletivových plotech vzdálených od sebe 30 cm a mezi nimi. Živý plot ze severní strany tvoří precizně střižený habr.

je plná trvalek, okrasných trav a cibulovin,
Je plná trvalek, okrasných trav a cibulovin. | Zdroj: Miro Pochyba

Zahrada je zajímavá každým ročním obdobím

Zahrada je plná trvalek, okrasných trav a cibulovin, které jsou pro majitelku a zároveň zahradní architektku srdeční záležitostí. Výsadby důmyslně kombinovala tak, aby se rostlinám spolu dařilo a zároveň vcelku vynikly co nejlépe. V každém ročním období je výsadba zajímavá něčím jiným. Nejvíce oku lahodí během hlavní sezony. Pohledem na zeleň se přitom kochají nejen majitelé, ale i jejich domácí mazlíčci.

Z původních výsadeb běžné venkovské zahrady tu zůstaly jabloň a líska, pod kterými majitelka vytvořila stínomilný záhon s převahou bíle kvetoucích japonských sasanek. Rovné a jasné linie kompozice zlehka a přirozeně změkčují rostliny. Na takovém malém pozemku jsou právě ony dobrou volbou, vnášejí do prostoru klid a harmonii. Jednotlivé části této zahrady ukrývají různá půvabná zákoutí a detaily.

Dům se zahrádkou
Zdroj: Miro Pochyba

FOTOGALERIE

Text: Monika Felixová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů