Zahrada

Jak správně zasadit a starat se o begonii? S těmito tipy to hravě zvládnete!

Begónie představují mimořádně rozmanitou skupinu okrasných rostlin. Které si vybrat?

begónie v květináči
Zdroj: shutterstock

Křehce působící kvítky begónií mohou být menší, středně velké i větší, jednoduché, plné, dokonce i převislé. Bývají jednobarevné, nebo vícebarevné, bílé, růžové, červené, žluté, oranžové nebo lososově oranžovorůžové. Některé druhy a odrůdy tvoří květy jednotlivě, květy jiných jsou seskupené v soukvětích. Nápadné jsou i listy, bývají výrazně zelené, tmavě zelené nebo jemně purpurové. Begónie pocházejí z vlhkých a subtropických oblastí světa, především z Jižní Ameriky.

Mnohé se pěstují jako pokojové rostliny, další se uplatní na venkovních květinových záhonech, ale i v květináčích (samostatně nebo ve smíšených výsadbách), jakož i v závěsných nádobách. Kvetou
od konce jara do podzimu, jejich krása i život končí s prvními mrazy.

Zvláštní skupinu představují hlíznaté begónie, dostupné v nepřeberném množství krásně kvetoucích odrůd. Snadno se pěstují a dlouho kvetou. Hlízy těchto begónií můžeme po tom, co nadzemní část poškodí první podzimní mráz, osušit, zazimovat a brzy na jaře opět vysadit.

růžová begónie
Begónie stálokvětá | Zdroj: shutterstock

Stanoviště

Vybíráme ho s ohledem na konkrétní druh. Zatímco hlíznatým begóniím, které pěstujeme v exteriéru, vyhovuje mírný polostín nebo stín, letničková begónie stálokvětá je naopak vhodná na slunná místa, především odrůdy s bordó zbarvenými listy.

Substrát má být kyprý, mírně kyselý, vlhčí, ideálně s přídavkem listovky. Kvetoucí begónie určené na pěstování v interiéru (Begonia x elatior) umístíme na místo s rovnoměrně rozptýleným světlem, pokojovou teplotou od 18 do 25 °C a vyšší vzdušnou vlhkostí.

Výsadba

Hlízy begónií vysazujeme v únoru nebo začátkem března do květináčů s rašelinovým substrátem. Umístíme je na světlé a teplé místo, substrát udržujeme mírně vlhký. Možné je i předklíčeni v misce na povrchu vlhké rašeliny na teplém a vlhkém místě.

Následně naklíčené hlízy jednotlivě vysadímedo květináčů. Sazenice letničkových begónií bývají v prodeji už koncem jara, na záhony nebo do květináčů je vysazujeme až v květnu, když už nehrozí pozdní jarní mrazy.

begónie oranžová
Begónie vyšší | Zdroj: shutterstock

Péče

Důležité je dopřát rostlinám dostatek vláhy, zaléváme na substrát, ne na listy ani květy. Vyhýbáme
se přelití, může způsobit hnilobu rostlin. V sezóně je přihnojujeme hnojivem na kvetoucí balkónové letničky. Podpoří to tvorbu nových květů. Příliš rozkvetlé rostliny podepřeme, křehké stonky se snadno zlomí.

Begónie hlíznatá

Je dostupná s různě velkými a rozmanitě barevnými květy a také v převislé formě. Vynikne v květináčích, jednotlivě i ve skupině s jinými druhy. Má ráda polostín.
v × š: 25 × 25 cm

Begónie stálokvětá

Nenáročná letnička, která kvete bohatě během celého léta. Uplatní se v záhonech a v květináčích.
Vypěstovat si ji můžeme ze semen. Po prvních mrazech hyne.
v × š: 15 × 15 cm

Hybridní begónie vyšší

Begónie, která je určena k pěstování v interiéru. Má menší jednoduché nebo plné květy v různých
barvách. Kvete brzy na jaře a po odkvětu většinou odumírá.
v × š: 30 × 15 cm

Begónie stálokvětá – ‘Doublet White’

Zajímavá odrůda, která upoutá drobnými plnými květy. Bohatě kvete až do prvních mrazů. Uplatní se v záhonech i v květináčích.
v × š: 15 × 15 cm

Begónie bolívijská

Půvabný druh se uplatní v závěsných nádobách. Květy jsou menší a je jich více, vytvářejí převis.
Mívají i zajímavé listy. Toleruje i více světla, ne však přímé slunce.
v × š: 40 (délka převisu) × 30 cm

Galerie

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů