Zahrada

Chcete mít atraktivní a barevnou zahradu i v zimě? Stavte na tyto rostliny

Zahrady plné divů se nemusíte vzdávat ani během zimy. Tu je několik příkladů rostlin, které v tomto období vyniknou vzhledem, zbarvením nebo dokonce kvetením.

Které rostliny budou atraktivní v zahradě i v zimě

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis ‚Graziella‘)

Vyšší okrasné trávy působí ve výsadbách impozantně. K osvědčeným druhům patří ozdobnice čínská. Kultivar ‚Graziella‘ upoutá modrozelenými listy, které se během podzimu zbarvují do měděných a později do hnědavých odstínů. Zároveň se ke konci sezony objevují bohatá květenství, která se s přicházející zimou zbarvují do stříbrna.

Jde o rychle rostoucí okrasnou trávu, která se nejkrásněji rozroste na slunných místech s mírně vlhkou a propustnou půdou. Vynikne v pozadí záhonů, jako solitér či ve skupině s jinými okrasnými travinami. Jelikož před zimou se ozdobnice nestříhá, suchá stébla jsou spolu se soukvětími přirozenou zimní ozdobou. Doporučuje se je ale pevně svázat.
v × š: 180 × 90 cm

Rostliny pro spestření zahrady v zimě: Ozdobnice
Foto: Shutterstock

Zahrada by měla být atraktivní celoročně. V zimě se o její přitažlivost mohou postarat jehličnany a stálezelené keře, cenné a překvapivé jsou kvetoucí dřeviny a ty, které dekoruje zajímavá kůra. Možností je mnoho a většinu z těchto rostlin koupíme už i v tomto období. Už nyní si můžeme okrasnou výsadbu naplánovat tak, aby byla zajímavá i v nejchladnějších dnech roku.

Javor šedý (Acer griseum)

Tento nádherný druh unikátního javoru pochází z Číny. Roste pomalu. Pěstuje se pro nádhernou, skořicově zbarvenou kůru, která se nápadně odlupuje a odhaluje jinak zbarvené části.
v. × š.: 10 × 6 m

Vilín měkký (Hamamelis mollis ‚Wisley Supreme‘)

Tato nápadná, v zimě kvetoucí dřevina se v plné kráse ukáže tehdy, má-li dostatek prostoru. V tomto období okouzluje množstvím sytě žlutých okvětních lístků, na podzim zase oranžovými listy.
v. × š.: 3 × 3 m

Dřeviny kvetoucí i v zimě: Vilín
Foto: Shutterstock

V zimě nás mnohé rostliny mohou překvapit. Během sezony vnímáme jejich nádherné listy, květy nebo plody, v období vegetačního klidu, a zvláště když je ozdobí jinovatka, odhalují další půvaby. Někdy dokonce můžeme mít pocit, že jde o úplně jiné rostliny. A právě to je na zimě úžasné. Dokáže se postarat o kouzelné proměny a dá si záležet na každém detailu.

Ruj vlasatá (Cotinus coggygria ‚Smokey Joe‘)

Exoticky působící dřevina, která výborně snáší sušší místa a sluneční úpal. Zaujme listy a vzdušnými souplodími, která připomínají velké chomáče vaty. Jejich skutečná krása vynikne, až když se jich dotkne mráz.
v. × š.: 2 × 2 m

Ne vždy nám je to umožněno, ale podvědomě mnozí toužíme ozdobit si zahradu zajímavou a něčím netradiční rostlinou. V zimě jsou to například kvetoucí druhy, protože na květiny je toto roční období skoupé. Nejvíce se z nich potěšíme, pokud je umístíme blíže k domu nebo na ně uvidíme z okna. Během roku se obvykle tyto rostliny stávají nenápadnými.

Masoplodka nízká (Sarcococca hookeriana ‚Humilis‘)

Méně známý nízký stálezelený keř z čeledě zimostrázovité, který je v nabídce i v našich zahradnictvích. Pěstovat ho můžeme na chráněném místě ve volné půdě i v nádobách. Drobné bílé květy příjemně voní.
v. × š.: 1 × 0,6 m


Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů