Zahrada

JAK OPLOTIT POZEMEK?

Chystáte se stavět a ŘEŠÍTE OPLOCENÍ? Stále častější je ale i trend vyměnit po pěti, deseti letech STARÝ PLOT ZA NOVÝ. I ploty se totiž stávají čím dál častěji věcí nejen účelovou a funkční, ale také ZÁLEŽITOSTÍ ESTETICKOU, jež určitým způsobem vypovídá o svém majiteli. Máte představu, čím podstatným se od sebe různé varianty liší?

Klasický tyčkový se hodí k roubenému stavení stejně jako k domku na vesnici i ve městě anebo k honosné vile. Dřevo může posloužit jako lehké, nízké oplocení malé předzahrádky i jako pevný neprůhledný plot. Opatrnější jen musíme být při volbě barev. Nejvhodnější jsou přírodní odstíny, dřevo tmavé namořené, případně bílý nátěr. Velice pěkně působí, necháme dřevěný plot více či méně porůst rostlinami. Platí přitom pravidlo, že čím robustnější plot je, tím víc zeleně se hodí. Přísavník či břečťan zapojí takový plot do okolní přírody a vytvoří i optický dojem neproniknutelnosti.

PLETIVO

Je levné a praktické, ale mnoho parády nenadělá, byť bychom zvolili modernější variantu s barevným plastovým potahem či pevná plotová pole. Aby v krajině tolik „netrčel“, můžeme ho v celé délce ozelenit a vysadit tu keře, které pletivo časem zakryjí. Ochráníme tak své soukromí před cizími zraky, zahradu částečně odhlučníme, a bohatá zeleň navíc brání zahradu před prachem, který se do ní dere. Vysadit keře však samozřejmě něco stojí a musíme je rovněž udržovat a stříhat.

ŽIVÉ PLOTY

Bývají vždy krásné, ale dovolit si je můžeme jen tam, kde se nebojíme průniku cizích osob na pozemek. A samozřejmě neexistuje živý plot bezúdržbový. Bezprostředně po výsadbě se nám může zdát, že to ani žádné oplocení není, za pár let se ale bez plotostřihu a pořádných nůžek neobejdeme. Při správném zapěstování je i neproniknutelný, takže zabrání pohledu z ulice. Jen pozor při výběru keřů; každá lokalita má své a plot z tisů, který u staré vily vypadá krásně, působí u venkovského statku nepatřičně.

GABIONOVÉ KONSTRUKCE

Drátokamenný prvek ze svařovaných ocelových sítí, vyplněný přírodním či lomovým kamenem (někdy i zeminou), představuje novodobější variantu. Takto vytvořené „kamenné cihly“ se ovšem skládají do zdí na principu, který je známý již 7 000 let od dob egyptských faraonů. Tehdejší gabiony – rákosové rohože plněné pískem a kameny – bránily erozi na březích Nilu. Určité strohosti těchto plotů svědčí i zde pnoucí zeleň.

KAMENNÉ ZDI

Chránily odjakživa venkovské dvory a zahrady. Zloději, divoká zvěř ani kolemjdoucí zvědavci neměli šanci. Pokud se nám takové zdi dochovaly, zaslouží si údržbu a renovaci. Byť jde o záležitost finančně nákladnější, konečný efekt, prakticky žádná údržba a bez nadsázky věčnost mluví jednoznačně pro. Lze samozřejmě vytvářet i repliky starých kamenných zdí, jen je třeba zvážit, zda právě k našemu domu se opravdu hodí.

KAMENNÝ PLOT BEZ KAMENE?

Zní to jako nesmysl, přesto takové ploty existují. Jde o variantu plotu z umělého kamene, tedy z betonových prvků, které napodobují kámen anebo cihlu. Dají se kombinovat s prvky dřevěnými i kovovými a mají jednu velkou výhodu: Na rozdíl od jiných plotů a zdí podobného typu, není potřeba při využití plotových dílců budovat základ v celé délce oplocení, ale stačí jen zpevněná plocha.

Připravil: Jan Kopřiva a red, foto: autor a archivy firem