Zahrada

JAK NA PĚSTOVÁNÍ CITRUSŮ

Plodící citronové či pomerančové stromky, zasazené v dekorativních nádobách, poskytují NÁDHERNOU PODÍVANOU. Pokud je jich více pohromadě, předčí svou zdobností i mnohé kvetoucí rostliny. Krásně doplní ZIMNÍ ZAHRADU nebo TERASU, trpělivý pěstitel si je ale může pořídit i DOMŮ.

Citrusy jsou stálezelené dřeviny, které zdobí po celý rok. Mají lesklé sytě zelené kožovité listy a vonné květy, hezké a lahodné plody. Rostliny kvetou několikrát do roka, na jediném citrusu můžeme dokonce najednou pozorovat květy, zelené, dozrávající i zralé plůdky. Samotné dozrávání může trvat celkem dlouhou dobu, na zcela zralé plody pomerančů si počkáte rok i déle.

Citrusy čítají až 160 druhů, ale pokud s nimi začínáte a nemáte žádné předchozí zkušenosti, je vhodné začít s pěstováním citroníku, který je nejméně náročný, hodně kvete a brzy plodí. Snese i o něco teplejší zimování.

ROSTLINA, NEBO PECKA?

Nejčastěji si citrusy pořizujeme jako „dospělé“ rostliny s dozrávajícími plody, tedy v období, kdy je keřík nejatraktivnější. Někdy se ale může stát, že rostlina – v důsledku změny prostředí – pozastaví růst a opadají jí plody. Proto je výhodnější koupit od odborného pěstitele mladou rostlinu.

Samozřejmě je možné si vypěstovat i vlastní citrus ze semínka. Plody citronů, pomerančů, grapefruitů a mandarinek obsahují velké množství semen, která ochotně klíčí, a to i pokud je jen mělce zahloubíme do zeminy květináčů pokojových rostlin pěstovaných v bytě. Po zhruba třech týdnech se objeví vitální semenáček, který můžeme snadno přesadit do samostatného květináče. Plody u takto získaného semenáče ale nečekejte dříve než po dvaceti letech.

Pro pěkně plodící stromky se citrusy roubují na podnož (citrumelo, citronečník apod). Roubování citrusů je odborná technika, pro kterou je vhodné mít skleník. Pro domácí pěstování jednoho nebo několika exemplářů se vyplatí koupit kvalitní naroubované sazenice.

rostliny s plody

VYVENČETE JE!

Aby citrusy dobře prospívaly, musíme jim vytvořit vhodné pěstební podmínky. Přes léto se bude rostlinám nejlépe dařit na venkovním stanovišti. Postavte je na terasu, na balkon, nebo do zahrady. Letnění jim vyloženě prospívá, příznivě působí na jejich růst a atraktivní vzhled rostliny, významně se podílí i na dobrém zdravotním stavu. Přes léto pravidelně zaléváme a jednou za 14 dnů hnojíme speciálním tekutým hnojivem na citrusy. Hnojivo má dobře sestavený poměr živin a obsahuje i dostatek železa, které chrání rostliny před žloutnutím listů – chlorózou.

Na podzim musíme rostlinu přenést na bezmrazé místo k přezimování. Citrusy vyžadují zimní klid a zimování na světlém místě. Ideálně by měly být teploty kolem 5–10 °C. Nejvhodnějším zimovištěm je prosklená lodžie, studený skleník, hala či chodba. Přes zimu je nehnojíme, zaléváme jen mírně v závislosti na teplotě. Postupně s prodlužujícími se dny můžeme teplotu zvedat, do začátku dubna by ale neměla vystoupat nad 18 °C.

V předjaří, koncem února a v březnu, se rostliny probouzejí, začínají rašit a růst. Pokud v zimě opadala část listů, brzy je nahradí nové. Postupně se začínají tvořit i nové květy. V květnu, kdy už je tepleji a nehrozí pozdní mrazíky, rostliny opět vyneseme ven.

Citrusy špatně reagují na přetopené byty a na nesprávný režim. Často se stává, že je v zimě, kdy potřebují klid a mírnou zálivku, umístíme do tepla a zaléváme přes míru. Rostlina pak chřadne, shodí listy a může i odumřít. Další špatnou kombinaci představuje teplo, sucho a suchý vzduch. Škůdci takové prostředí vyloženě milují a nedají na sebe dlouho čekat.

mandarinky - rostlina s plody

DO ČEHO SÁZÍME?

Všechny citrusy vyžadují propustný a výživný substrát se slabě kyselou půdní reakcí pH 5–6,5. Vhodná je směs rašeliny, kompostu a hrubšího písku nebo agroperlitu v poměru 2:2:3. Substráty pro citrusy se dají koupit již namíchané. Na dno nádoby nezapomeneme dát drenážní vrstvu.

Velikost nádoby by měla být úměrná velikosti rostliny. Mladé citrusy přesazujeme jednou za 1–2 roky, starší rostliny jednou za 3–4 roky. Někdy také stačí odstranit z květináče co největší množství staré zeminy a nahradit ji čerstvým substrátem. Jednou za čas je ale přesazení nezbytné. Při přesazování zkrátíme rostlině kořeny a přesazujeme ji vždy do nádoby, které je jen o jedno až dvě „čísla“ větší.

kafrova limetka

POZOR NA CHOROBY A ŠKŮDCE!

Citrusy nejvíce ohrožuje savý hmyz, zejména pak svilušky, puklice a červci.

Sviluška je drobný roztoč, který vypadá pod lupou nebo mikroskopem jako malý pavouček. Škůdce vytváří v paždí listů charakteristické pavučinky. Svilušky jsou velmi úporné, včasnou a pravidelnou ochranu provádějte postřikem Vertimec.

Štítenky a puklice vytvářejí na stoncích a listech voskové štítky, které je velice dobře chrání před insekticidními postřiky. Z nových přípravků je na ně vhodný např. Mospilan.  Boj s nimi je ale velmi obtížný, a tak je třeba postřik pravidelně opakovat. Štítky je možné odstraňovat i mechanicky, např. vatičkou namočenou v lihu.

Z chorob se nejčastěji setkáme s černěmi. Jde o druhotné houbové onemocnění, které se objevuje po napadení rostliny savým hmyzem. Zejména mšice vylučují sladkou odpadní látku – medovici, která ulpívá na listech.Vzniklé sladké prostředí představuje pro houby ideální živnou půdu.

Nejlepší prevencí proti napadení rostlin je pěstování v dobrých podmínkách a pravidelná kontrola zdravotního stavu.

pomelo

 

ODRŮDY ZNÁMÉ I NEZNÁMÉ

Pro nádobové domácí pěstování se hodí některé odrůdy a zejména kultivary, které byly pro tento účel vyšlechtěny. Při šlechtění se sledovaly cíle jako nižší, kompaktní charakter růstu, dekorativnost a bohatá násada menších plodů.

Citrusů existuje velké množství druhů, dobře se mezi sebou kříží. Vznikají tak četní mezirodoví i mezidruhoví kříženci. Jejich klasifikace a rozčlenění je často obtížné. Kromě mandarinek, pomerančů, grepů, citronů a pomerančů se pěstují i méně známé citrusy jako je kumkvat, lajm, šedok, bigarádie, pomelo a cedrát.

kumkvat

Připravila: Ing. Daniela Dušková

Foto: autorka a Thinkstock.com