Zahrada

Hubnutí s ním půjde rychleji! Naučte se pěstovat lilek, plodů se dočkáte i na balkóně

Jeho barevné plody si zamilujete nejen kvůli zajímavým tvarům, ale také díky příjemné chuti, která vynikne v zeleninových omáčkách i při grilování. Ačkoliv se tato jednoletá zelenina pěstuje v Evropě už od 16. století, stále na ní máme co objevovat.

Zdroj: Shutterstock

Lilek vejcoplodý (Solanum melongena)

Baklažán se v minulosti s oblibou pěstoval také v okrasných zeleninových zahradách, kde vynikl jeho zajímavý vzhled. Pokud nemáte zahradu, zkuste ho zasadit třeba na terasu do květináče, i tak se odvděčí bohatou sklizní.

Jak ho pěstovat

Semena lilku se musejí vysévat už v únoru nebo o měsíc později, protože pomalu klíčí a sazeničkám dlouho trvá, než zesílí. Dají se pěstovat ve skleníku, fóliovníku a v teplejších oblastech i na záhonech bez krytu. Protože je to teplomilná zelenina, dočkáte se všeobecně lepší úrody v nejteplejších podmínkách, i tak jsou ale dostupné i odolnější odrůdy. Při zapěstování rostliny se vyštipují boční výhony, aby zesílily asi tak čtyři kosterní „větve“.

Rostlině se bude nejlépe dařit v kvalitní hlinitopísčité nebo hlinité půdě bohaté na živiny mimo průtah větru. Během léta vyžadují pravidelnou zálivku a hnojení kompletním hnojivem. Jakmile se na rostlině začnou tvořit plody, kontrolujte jejich počet. Na rostlině by nemělo být více než šest nebo sedm plodů, ostatní odstraňte, aby mohly zbylé lilky sílit. Především při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku mohou rostlinu napadat molice, svilušky nebo mšice, proti kterým lze použít ekologicky šetrné přípravky na bázi bylinných výluhů.

Lilek
Zdroj: Shutterstock

U některých plodů hrozí zhořknutí dužniny. Většinou se tak stává u větších přezrálých plodů, které jsou po rozříznutí plné semínek tmavší barvy.

Kalendář výsevu, výsadby a sběru

Výsev: únor, březen
Výsadba na stanoviště: květen, červen
Sběr: červenec – říjen
Rozestupy: 40 × 60 cm

Sběr

Plody se sklízí i se stopkou hned, jakmile jsou plně vybarvené a mají lesklou slupku. Přezrálý plod se pozná podle mírně svrasklé pokožky a matného povrchu. Doporučuje se postupná sklizeň.

Jakmile plody dozrají, ihned je skliďte. Včasnou sklizní podpoříte narůstání nových mladých plodů.

Sběr lilku
Zdroj: Shutterstock

Uskladnění

Lilek zpracujte ideálně co nejdříve po sklizni, skladování je možné asi týden v suché, ale chladnější místnosti. Při nízké teplotě v chladničce může černat a hořknout dužnina.

Výživová hodnota

Díky nízké energetické hodnotě se plody tvořené z 90 % vody hodí pro konzumaci při hubnutí. Jsou bohaté na vlákninu, zatímco tuku obsahují minimum. Obsahují hodně provitamínu A, vitamíny skupiny B, kyselinu listovou, hořčík, železo a vápník. Čistí krev a podporují činnost jater.

2 způsoby, co s ním

Grilovaný lilek s nivou

Lilek omyjte, nakrájejte na plátky a z obou stran osolte. Poté osušte utěrkou a opepřete. Asi 5 minut grilujte z jedné strany, poté otočte a potřete olivovým olejem s nadrceným česnekem, grilujte dalších 5 minut, nakonec posypte nastrouhaným sýrem niva.

Lilkové hranolky

Středně velký lilek nakrájejte na podlouhlé kousky, osolte, opepřete a pečte na plechu vyloženém pečicím papírem 20 minut v troubě do křupava. Ideální ve spojení s jogurtovým

Různé druhy lilku
Zdroj: Shutterstock

Víte, že…

… slupku nemusíte vůbec loupat? U mladých plodů bývá hladká a tenká, takže v žádném pokrmu nebude na škodu.

… dají se smažit v trojobalu jako řízek, grilovat, opékat, zapékat, ale poslouží i na výrobu skvělých zeleninových omáček nebo chutney.

… dužnina při smažení nasává poměrně hodně tuku? Tomu předejdete posolením a následným osušením ubrouskem nebo utěrkou. Nejen že plody ztratí přebytečnou vodu, ale zároveň se také stáhnou, takže nebudou schopné nasát olej.

… příbuznost s bramborami a rajčaty prozradí tvar květů. Všechny tyto druhy pochází z čeledi lilkovitých.

… klíčivost semen lze podpořit námáčením ve vodě 24 hodin před výsevem?

… tvar i barva plodů se mohou hodně lišit? Některé odrůdy tvoří plody dlouhé a štíhlé, jiné zase podlouhlé baňkovité, vejčité nebo téměř kulovité. Barva se pohybuje od čistě bílé přes růžovou, světle fialovou až po temně černofialovou, která bývá nejčastější.

… nejlépe poroste v sousedství s tymiánem a hrachem?

Naše volba

Beatrice F1 – poloraný oválný hybrid, slupka světle fialová, pro pěstování na poli i ve skleníku
Clara F1 – odrůda s čistě bílou slupkou, odolný poloraný hybrid s masitou konzistencí
Serena F1 – černofialová odrůda s vejčitými plody, do skleníku i na pole, dužnina odolná hnědnutí
Klasik F1 – odrůda s temně fialovými plody podlouhlého tvaru o délce až 23 cm

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů