Zahrada

FÍKOVNÍK SMOKVOŇ

Fíkovník se pěstoval v teplých, především vinohradnických oblastech, již v minulosti. Dnes je možné ho pěstovat v kontejnerech i v chladnějších regionech. A není to tak obtížné.

FÍKOVNÍK SMOKVOŇ

V subtropických oblastech se pěstuje fík pro chutné plody, které se jedí čerstvé, sušené, naložené v medu s ořechy, zpracovávají se na džem, pálenku i víno, nebo se používají jako náplň do zákusů.

KDY ZRAJÍ?

Plody se vytvářejí od poloviny srpna a dozrávají přibližně 3 měsíce. U nás začínáme se sběrem konce září nebo začátkem října, a sbíráme až do mrazů. S ochlazením se vývoj plodů zastaví a v průběhu zimy plody na keřích vysazených ve volné půdě zmrznou a opadají.

JAK VELKOU ÚRODU PŘINÁŠEJÍ?

  • Jeden keř přinese úrodu kolem 400 kusů (pozn. autorky – pro zajímavost byly spočítány zralé plody od úspěšné pěstitelky z Bratislavy-Prievozu v sezoně 2014).

Zralé plody fíkovníku jsou měkké, dají se lehce rozloupnout.

KDE LZE ZÍSKAT ROSTLINY?

  • Ve větších zahradnictvích i na zahradnických výstavách je možné koupit hotové dvou- až tříleté rostliny pěstované v kontejnerech (s kořenovým balem). Ve světě bylo vyšlechtěno více než 600 odrůd. Naše zahradnictví nabízejí odrůdy ’Brown Turkey’, ’Peretta ’, ’Panachée’, ’Madeleine de D. S.’, ’Ice Crystal’. Cena 1 rostliny se pohybuje od 160 do 280 Kč. Spolehlivě zakoření i z  řízků nebo odloupnutých mladých výhonků získaných od jiného pěstitele.
  • Botanicky patří fíkovník do rodu Ficus, který zahrnuje přibližně 700 druhů. Většinu z nich známe a pěstujeme jako pokojové rostliny okrasné listem: fíkovník drobnolistý (F. benjamina), fíkovník pryžodárný (F. elastica), fíkovník lyrovitý (F. lyrata), fíkovník plazivý (F. pumila).
  • Fíkovník smokvoň (F. carica)  roste jako rozložitý keř nebo strom vysoký 2 až 3 metry. V zahradě působí dekorativně a klidně. V horkém létě poskytuje příjemný stín. Má velké tmavozelené třílaločné listy.

JAKÉ PODMÍNKY POTŘEBUJE?

Podobné jako vinná réva. Slunečné, vyhřáté stanoviště chráněné před studeným větrem, orientované na jih, nejlépe u jižní strany budovy. Půdu vyžaduje písčitohlinitou, mírně vápnitou, výživnou.

VÝSADBA NA TRVALÉ STANOVIŠTĚ

Do volné půdy vysazujeme dvou- až tříleté rostliny. Mladé jednoleté rostliny pěstujeme v 5- až 10litrovém květináči. Koncem května je vyneseme na letnění do zahrady. V říjnu po opadání listů je přeneseme do světlé místnosti s teplotou nad 0 °C. Přezimování v nádobě opakujeme 3 roky. Mrazům do –18 °C odolávají starší rostliny s průměrem kmenu 6 až 7 cm. Při silnějších mrazech zmrznou konce výhonků, během tuhých zim může rostlina vymrznout až po zem. Na jaře však z kořene vyraší mladé výhonky, které za rok opět přinesou úrodu. Rostliny můžeme chránit přihrnutím půdy, krytem z kukuřičného šustí, jutou nebo větvemi.

KONTEJNEROVÉ FÍKOVNÍKY

Rostliny pěstované v kontejnerech přesazujeme každé 4 roky. Ne vždy je třeba použít větší nádobu. Fíkovník stačí vyklopit i se zeminou, část kořenů po obvodu odřezat, doplnit čerstvý substrát (směs zahradní zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:0,5, reakce má být neutrální) a opětovně vysadit. Během vegetace je třeba rostlinu přihnojit jednou za 14 dnů (Hartmavit). Rostliny v kontejnerech zaléváme až po mírném přesušení povrchu substrátu.

ROZMNOŽOVÁNÍ ŘÍZKY

Odebíráme je v lednu, když je teplota nad 0 °C. Z vnějšího obvodu koruny odřízneme dvouleté výhody. Z nich vybereme na řízky střední část o průměru 105 cm, se třemi až čtyřmi pupeny (neměl by z nich vytékat latex). Řezné rány ošetříme práškovým stimulátorem růstu a necháme zaschnout při teplotě 10 °C. Řízkyzapíchneme mírně šikmo do bedýnky naplněné substrátem na rozmnožování (agroperlit, hrubší písek, odkyselená rašelina). Poslední pupen musí vyčnívat. Zabezpečíme teplotu od 10 do 15 °C, substrát mírně vlhčíme. V průběhu 4 až 6 týdnů řízky zakoření. Poté je opatrně, neboť mají křehké kořínky, zasadíme po jednom do květináčů, umístíme do polostínu a staráme se, aby si postupně přivykly na přímé slunce.

 

FÍKOVNÍK DOBŘE SNÁŠÍ ŘEZ

Po řezu se fíkovník víc rozvětví, vytvoří víc přírůstků i úroda je větší. Neořezané rostliny mají dlouhé a řídké přírůstky. Mladé rostlině v prvním roce po rozmnožení zkrátíme hlavní výhonek na 5 až 6 pupenů. Z nich vyžene boční výhony, které v dalším roce zkrátíme na 3 až 5 pupenů. Konkurenční výhody rostoucí kolmo a křížem dovnitř koruny odstraníme. Udržovací řez starších keřů děláme na jaře, při intenzivním růstu i v létě. Tehdy zkracujeme výhony na 3 až 5 listů. Vhodnější a jednodušší je pěstovat keř jako kmínek.

DOBRÉ RADy

  • Fíkovník nesnáší přemokření, plody mohou opadávat nebo praskat. Má-li nedostatek vláhy, plody opadají.
  • Vhodnější a jednodušší je pěstovat fíkový keř jako kmínek.

CO JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI…

  • OSVĚŽUJÍCÍ PLODY

Plody jsou partenokarpické – tvoří se bez opylení a vyrůstají po jednom v paždí listů, aniž by se vytvořily květy. Jsou jedlé celé i s krátkou stopkou, zasytí i uhasí žízeň.

  • DVĚ ÚRODY

Rostliny vysazené v kontejneru přinesou dvě úrody, pokud je v říjnu přenesete do světlejší místnosti s teplotou nad 0 °C. Plody neopadají, dozrají na jaře a v létě příštího roku.

  • POZOR PŘI ŘEZU!

Všechny fíkovníky roní při poranění mléčně zbarvenou lepkavou tekutinu – latex. Ta působí dráždivě na pokožku a sliznice. Je třeba si dávat pozor jak při ošetřování rostliny, tak při odběru řízků, sběru plodů či řezu větviček.

  • CHOROBY A ŠKŮDCI

Ty se zatím fíkovníkům pěstovaným v našich končinách vyhýbají. Při přezimování v teplém skleníku mohou sáním rostlinných šťáv škodit molice. Na praskajících plodech během dozrávání zase škodí mravenci a vosy.

Text: Ing. Hana Szabóová :: Foto: Isifa/Shutterstock