Zahrada

Fíky z vlastní zahrádky. Naučte se, jak pěstovat a zpracovat plody fíkovníku

Fíkovník už není záležitost jen exotických dovolenkových destinací. Jeho šťavnaté plody můžete vypěstovat i v našich zahrádkách. Víte, kdy fíkovník zasadit, jak správně fíky uskladnit a zpracovat, aby vám přinesly co největší prospěch i pro vaše zdraví?

fíky a listy fíkovníku
Zdroj: Shutterstock

Fíky a jak je pěstovat

Toto období je ideální k výsadbě nových fíkovníků. Rostlina pro svůj růst nevyžaduje žádné speciální podmínky. Jediné, na co nesmíte zapomenout, je dostatek místa. Některé fíkovníky narostou totiž i do výšky tří metrů a do poměrně značné šířky.

Kdy fíky dozrávají? Sběr plodů závisí na více faktorech. Jde zejména o klimatické podmínky. Je-li fíkovník na slunečném místě, úroda začne dozrávat už v polovině léta. Dozrávání se u většiny odrůd projeví tmavofialovým zbarvením a zralé plody se dají ze stromu snadno odtrhnout. Zralé fíky jsou velmi sladké a šťavnaté. Sběr fíků je možný i v našich končinách až do pozdního teplého podzimu.

Účinky na zdraví

Fík má hned několik zdravotních benefitů. Má velmi malé procento kalorií, díky čemuž je vhodným doplňkem k dietám. Také neobsahuje žádný tuk. Naopak má mnoho vlákniny, vápníku a antioxidantů. Najdete v něm i vitamín A, C, K, B a také draslík, magnézium, měď, zinek, mangan a železo. Fíky pomáhají s trávicími problémy, podporují správné fungování krevního oběhu, snižují krevní tlak, množství cukru v krvi a také pomáhají v prevenci rakoviny prsu.

Plody fíkovníku
Zdroj: Unsplash

Jak na správnou konzumaci?

Fíky patří mezi ovoce, které se konzumuje se slupkou. Stačí odstranit malou zelenou stopku a je to. Pokud si fíky pěstujete doma v zahradě a máte jistotu, že je nezasáhl chemický postřik, nestane se nic, když občas sníte fík přímo čerstvě utrhnutý ze stromu. Když je kupujete v obchodě, je samozřejmé, že je důkladně umyjete.

Zpracovat je můžete několika způsoby

Nejideálnější je konzumovat každé ovoce vždy čerstvé. Tehdy má nejvíce vitamínů, minerálů a jiných zdraví prospěšných prvků. Fíky uskladníme v chladničce, nejlépe uložené vždy v jedné vrstvě. Takto nám vydrží asi dva až tři dny. Máme-li doma sušičku na ovoce, můžeme si připravit vlastní sušené fíky, případně je můžeme usušit i v troubě s pootevřenými dvířky a při nižší teplotě – okolo 50 až 100°C. K sušení použijeme středně zralé plody, protože přezrálé obsahují mnoho šťávy.

Fíky
Zdroj: Shutterstock

Máte oblíbený fíkový recept?

S recepty na využití fíků se takříkajíc roztrhl pytel. Čerstvé pokrájené fíky můžeme jednoduše přidat do salátů, jogurtů, müsli, smoothie či ovesných vloček a kašiček pro děti nebo je můžeme namáčet v čokoládě, zabalit je do pršutu či opéct na grilu.

Fíkový džem

Za vyzkoušení určitě stojí i fíkový džem, na který potřebujete:

  • 1 kg čerstvě nakrájených fíků,
  • 1 kg krystalového cukru (může ho být i méně, záleží na zralosti fíků)
  • šťávu z jednoho citronu

Nakrájené fíky promícháme s cukrem a citronovou šťávou, necháme odstát asi hodinu, než pustí šťávu a potom rozmixujeme ponorným mixerem. Směs přivedeme do varu, potom zmírníme teplotu a vaříme za stálého míchání až do požadované hustoty. Hotový fíkový džem nalejeme ještě horký do čistých sklenic, otočíme vzhůru dnem a necháme vychladnout.

Fíkový džem
Zdroj: Shutterstock

Pleťová maska

Mysleli jste si, že se fíky dají jen konzumovat jako potravina? Můžete je použít i jako přírodní masku na pleť. Protože obsahuje velmi mnoho antioxidantů, vitamínů a minerálů, nic nezkazíte, když si vyrobíte masku z jednoho roztlačeného fíku, jedné lžíce bílého jogurtu a jedné lžičky olivového oleje. Směs naneseme na pleť, necháme působit 15 minut a umyjeme.

Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: isifa/Shutterstock, Unsplash
Zdroj: zahrada.sk