Poradna Zahrada

Co může za větvení kořenů mrkve?

Dotaz: Je lepší pěstovat mrkev na hrůbcích, nebo v rovině? Nemůžu totiž vypěstovat pěkné rovné kořeny, většinou jsou deformované, nebo se rozvětvují. Jak to vylepšit? Dana S., Pukšice

větvení kořenů u mrkvy

Výběr vhodné půdy pro kořenovou zeleninu

Kromě deformací kořenů je nejčastější abiotickou poruchou mrkve, petržele i pastináku větvení kořenů. K poruše dochází především na kamenitých nebo těžkých, především silně zhutněných půdách. Kořenovou zeleninu je proto třeba pěstovat na lehčích půdách nebo půdu před výsevem je nutné důkladně nakypřit. Vhodné je i pěstování na hrůbcích.

Příčiny větvení kořenů

Příčinou větvení kořenů však mohou být i háďátka, houbové choroby, poškození hnojivy nebo herbicidy, ale i např. nedostatek vzduchu v půdě. Nejčastější příčinou je ale příliš hustý výsev. Rozhodně se vyplatí protrhat rostliny na vzdálenost minimálně 5 cm od sebe. Je třeba počítat i s řídkým výsevem, vhodné je pro usnadnění setí smíchat osivo s pískem. V těžkých jílovitých půdách, především v obdobích sucha, je růst kořenů jak do délky, tak do šířky značně omezen a vznikají pak specificky zvrásněné a gumovité kořeny. Tato porucha je pravděpodobně ovlivněna i nedostatkem vzduchu a nadbytkem solí v suchých kompaktních půdách.

Text: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Foto: autoři dotazu

Zeptejte se

Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz.