Zahrada

CHUTNÁ RAJČATA: Výběr odrůdy

Důležitým předpokladem dobré sklizně je výběr odrůdy. A to není příliš lehké, vždyť sortiment odrůd je ohromný a nové každoročně přibývají. V posledních letech jdou do popředí odrůdy typu „long life“, které se vyznačují vysokou trvanlivostí mnohdy až 4 týdny a odolností k praskání. Z nových tuzemských odrůd jsou v této skupině opravdovou špičkou odrůdy Pedro F1 a Ateron F1, určené pro pěstování ve skleníku a fóliovníku. V teplých oblastech spolehlivě dozrávají i venku v celých vijanech. Plody jsou vynikající chuti, s vysokou trvanlivostí.

OSVĚDČENÉ ODRŮDY – START F1, TIPO F1 NEBO TORNÁDO F1

V posledních letech jdou ale do popředí rajčata „ovocná“, drobnoplodá, která jsou zajímavá nejen vybarvením, ale i chutí a svými názvy i tvarem a vybarvením kopírují ovoce, ke kterému jsou přirovnávána. Jsou určena především pro děti. Donedávna byly v sortimentu pouze dvě odrůdy: Idyll – rybízové a Ildi – s plody ve tvaru drobných hruštiček. Sortiment se ale stále rozšiřuje a je z čeho vybírat:

Rajče melounové – Duo

Rajče melounové dostalo název Duo – je kulaté, menší průměr plodu je 3–4 cm. Vyzrálé plody jsou na povrchu, který je červený, zelenožlutě žíhané. Plody jsou šťavnaté s menším množstvím semen, mají sladkou, velmi dobrou chuť.

Cherolla F1 je vysoce výnosný hybrid rybízového rajčete určeného především pro polní pěstování ve všech klimatických oblastech. Rostlina je středně vzrůstná, vyšlechtěná na značnou odolnost k plísni bramborové. Plody jsou kulaté, zářivě červené, menší, v průměru 2 cm o hmotnosti 30 g a využívají se zejména jako přízdoba k pokrmům nebo k přímému konzumu. Pro sladkou chuť a atraktivní vzhled jsou vyhledávány především dětmi. Žlutou variantou je odrůda Goldkrone.

Charmant F1 a Rubineka – tyto odrůdy byly zařazeny do sortimentu pro mimořádně chutné plody. Jedná se o nové vysoce výnosné odrůdy koktejlových rajčat určených především pro polní pěstování ve všech klimatických oblastech. Rostliny jsou středně vzrůstné, vyšlechtěné na značnou odolnost k plísni bramborové. Plody jsou kulaté, zářivě červené, menší, v průměru 2–3 cm o hmotnosti 30–40 g a využívají se zejména jako přízdoba k pokrmům nebo k přímému konzumu. Pro sladkou chuť a atraktivní vzhled jsou vyhledávány především dětmi.

Radana

Rajče hruškové vytváří plody ve tvaru malých hruštiček, červené plody – Radana, v žluté barvě Perun, které rostou na dlouhých vijanech v obrovském nasazení atraktivních chuťově vynikajících plodů. Ty jsou velmi sladké a vyznačují se jemnou a poměrně měkkou slupkou.

Raritou je odrůda Zlatava, která má plody žluté s červenou dužninou.

Drobnoplodé rajče Mandat F1 vytváří „malá datlová rajčátka“, která mají vynikající chuť díky dobré kombinaci cukrů a kyselin. Plody jsou datlového tvaru o hmotnosti cca 20–25 g. Hybridní odrůda vhodná pro pěstování ve fóliovnících, sklenících i polních podmínkách.

Protože se jedná o druhy rajčat tyčkových, je vhodné odstraňovat boční výhony a rostlinu vést pouze na jeden, hlavní výhon, který je nutné vyvazovat k opoře. Pokud se zbytečně ponechává výhonů více, dochází k nadměrné tvorbě plodů, které pak později dozrávají a jsou méně kvalitní. Rybízová rajčata patří k velmi úrodným, postačí proto pouze jeden výhon, na kterém se za každým listem vytváří dlouhý vijan s velkým množstvím plodů. Přehoustlá rostlina je navíc náchylnější k houbovým chorobám, protože pomaleji po dešti osychá a právě dlouhodobé ovlhčení listů bývá příčinou výskytu plísně bramborové.

Rostlinu je vhodné za 6. vijanem zakrátit, aby všechny nasazené plody stačily do konce vegetace vyzrát.

ODRŮDY NA BALKONY

Odrůdy pro balkony jsou určené všem, kteří nemají zahrádku, ale přesto na omezeném prostoru balkonu chtějí sklízet rajčata. Nízké rozkladité rostliny se dají úspěšně pěstovat v truhlících nebo dokonce květináčích. Plody mají v průměru 2 cm, jsou sladké, rostliny jsou velmi úrodné, brzy plodí, proto je možné sklízet plody na balkonových rajčatech od července až do zámrazu. Vynikající je odrůda Vilma červená a Aztek se žlutými plody.

RAJČATA MÍSTO PETUNIÍ

Jako novinka na trhu jsou dvě atraktivní odrůdy rajčat převislých – Tumbling Tom Red a Bajaja – červené odrůdy převislých třešničkových rajčátek určených pro pěstování v závěsných nádobách nebo samozavlažovacích truhlících. Pravidelné přihnojování zvýší násadu plodů.

Aztek a Venus – žluté odrůdy převislých třešničkových rajčátek určených pro pěstování v závěsných nádobách nebo samozavlažovacích truhlících.

Goldkrone

Datlové rajče Mandat F1

Cherrola F1

Rajče Ateron F1

Rajče Venus

Rubinka

Dobrá rada:

  • Možnosti výběru zajímavých a netradičních odrůd jsou opravdu nepřeberné. Osivo se ale musí vysít během měsíce března, pro včasné předpěstování sadby. V případě, že již není vhodná doba nebo nemáme možnost pěstovat sadbu v bytech, je nejsnadnější zakoupit již předpěstované sazenice. Výsadba rostlin ven se provádí až ve druhé polovině května.

Text a foto: Ing. Ludmila Dušková