Zahrada

Atraktivní balkonovky

A máme tady novou zahrádkářskou sezonu. Je třeba začít plánovat a pečlivě promýšlet, co všechno budeme letos pěstovat, kde bude zelenina, kde letničkové záhony, kolik nových ovocných stromků vysadíme – i jaké balkonovky se stanou okrasou letních okenních truhlíků, balkonů a teras…

Připravila: Daniela Dušková, foto: autorka

Nebojte se experimentovat

Zkuste nové druhy, barvy a sestavy. Nádherné kombinace vzniknou spojením bílých a žlutých květin, netradiční, ale velmi atraktivní je pak žlutofialová sestava, výsadby v růžovobílé a růžovomodré jsou kouzelné. Obecně mějte na paměti, že truhlíčky a jiné nádoby by nikdy neměly být „přeplácané“ a příliš hýřit barvami. Vyberte si určitý tón a do toho se snažte sladit celý prostor. Další důležité pravidlo, které se vyplatí ctít, říká, že čím více budou květiny na očích, tím více si můžeme vyhrát. To znamená, že osazení může být členitější, lze použít druhy, které jsou zajímavé v detailu a vyniknou jen při bližším pohledu. Naopak pokud budete osazovat okna patrového domu, použijte druhy bohatě kvetoucí s bujnějším růstem, jedině tak zaujmou. Nikoho ani nenapadne zkoumat, zda mají zkadeřený okraj, nebo jakou barvu má očko uprostřed květu. Šetřete i s druhovou rozmanitostí, v tomto případě krásně vynikne i jedno- či dvoudruhová výsadba.

Limnatka (Limnamnthes douglasii)limnatka

Jen málokdo přejde bez povšimnutí kolem atraktivně kvetoucího koberce žlutobílých květů. Limnatka je v našem sortimentu novinkou. Jde o rychle rostoucí květinu s tenkými lodyhami a lesklými, jemně členěnými listy světle zelené barvy. Příjemně vonné, pohárkovité sněhově bílé květy s velkými žlutými středy kvetou od začátku do konce léta. Rostlinky jsou vysoké pouze 15 cm. Využití je všestranné – do truhlíků a nádob, na lemy záhonů, do skalek a zídek. Limnatka platí za nenáročnou a snáší velmi dobře slunné stanoviště. Její další předností je možnost výsevu během dubna až května přímo na stanoviště, bez předchozího předpěstování. Výsev je možné provádět i na podzim, ale rostliny se často vysemeňují samy. V balkonových výsadbách se velmi dobře kombinuje s modrou všelichou (Brachycome).

francouzska_levanduleFrancouzská levandule (Lavandula stoechas L.) – Purple Ribbon

Vedle klasické levandule, kterou zná snad každý především pro nezaměnitelnou vůni, se jako novinka dostává do sortimentu francouzská levandule. Jedná se o trvalku kvetoucí již prvním rokem. Vzhledem k tomu, že rostliny nejsou v našich podmínkách mrazuvzdorné, pěstují se jako letničky. Vykvétají již 12 týdnů po výsevu a vyznačují se jemnější a pronikavější vůní než klasická levandule. Ve své domovině se pěstuje hlavně v oblasti Provance na výrobu silice. Květy jsou velmi nápadné především díky růžově fialovým listenům v květech. Francouzská levandule vypadá naprosto báječně v terakotovém květináči na terase nebo kdekoli jinde. Vedle soliterního použití se dá hezky zkombinovat například s růžovou nebo bílou pařížskou kopretinou (Argyranthemum frutescens). Abychom rostliny uchovali pro následující rok, vyplatí se je na zimu přenést do světlé a bezmrazé místnosti, kde při teplotě 5 až 8 °C přezimují.

Šrucha (Portulaca grandiflora) – Toucan Fuchsia a Toucan ScarletToucan_Fuchsia

Známá poléhavá letnička s dužnatou lodyhou a čárkovitými listy je vhodná k výsadbě na záhony, do skalek i do truhlíků. Dobře snáší sušší podmínky a plné slunce. Vyniká proto na stanovištích, kde většina letniček a balkonovek vadne z důvodu přílišného vedra a přímého slunce. Pochází z kamenitých polostepí Jižní Ameriky a se svými sukulentními listy a nízkým růstem je plně přizpůsobena teplotním výkyvům a obdobím sucha. Květy jsou 2,5 až 4 cm široké v krásné paletě barev. Otvírají se dopoledne za slunečních dnů. Obě nové odrůdy jsou výborné pro osazování nádob. Vytvářejí přisedlé lodyhy s obří násadou postranních krátkých výhonků, tím vytvářejí kompaktní neprodyšnou rostlinu, která pokryje jakoukoliv nádobu či povrch. Na koncích výhonů nese jednoduché květy v červené či růžové barvě. Mějte však na paměti, že šrucha není rostlina pro samozavlažovací truhlíky!

Kopřivěnka Rainbow (Coleus blumeiviz foto zcela nahoře)

Tyto tzv. africké kopřivy přicházejí stále více do módy. A není divu, vždyť se jedná o jedny z nejkrásnějších rostlin okrasných především listem. Právě pestrolisté hybridy koleusů jsou ukázkovým příkladem, jak lze uplatnit tropické druhy nejen jako truhlíkovky, ale i jako pokojové rostliny současně. Coleus je velmi nenáročná keřovitá trvalka, citlivá na mráz. Pro přezimování potřebuje bezmrazé a světlé prostředí. Většinou ale při prvních mrazech rostliny zmrznou, a tak se v našich podmínkách pěstují jako letničky s každoročním výsevem. Pro trvale pěkný kompaktní vzhled rostlin je vhodné vyštipování tvořících se soukvětí. Rostliny vyžadují polostín a mírnou zálivku. Dlouhodobé přemokření může vést k zahnívání kořenů a následnému uhynutí rostliny. Hnojení provádíme jednou za dva týdny, pravidelně od března do září roztokem minerálních hnojiv pro pokojové rostliny s dekorativními listy. Vzhledem ke své neskutečně bohaté škále barevného olistění je koleus kombinovatelný téměř se všemi ostatními balkonovkami. Pro docílení kontrastu kombinujte červenofialový coleus s bíle kvetoucími rostlinami. Naopak ty spíše jemně růžové sesaďte s růžovými muškáty nebo petuniemi.

slunecniceSlunečnice Pacino F1

Slunečnice je známa spíše jako polní plodina nebo jako vysoká zahradní letnička, kultivar Pacino F1 je ale zcela o něčem jiném. Tato slunečnice nízkého vzrůstu a je určená pro pěstování na okrajích záhonů a především v nádobách. Je dodávána ve směsi tří barev: Pacino Cola má zlatožluté okvětní lístky a tmavý střed, Pacino Gold má zlatožluté okvětní lístky a zelenožlutý střed a Pacino Lemon má citrónově žluté okvětní lístky a zelený střed. Rostliny dosahují výšky pouze 30 až 40 cm, bohatě se větví a tím dochází k postupnému nakvétání více květů najednou. Velikost, šíře a košatost rostliny závisí především na počtu rostlin v nádobě a velikosti pěstební nádoby. Pro získání většího efektu se vyplatí sesadit několik rostlin a vytvořit kompaktní celek s velkým množstvím postupně nakvétajících květů. Rostliny tvoří menší listy, silné stonky a vyznačují se výborným zdravotním stavem. Využívají se především do směsných výsadeb s převislými letničkami, které tvoří dekorativní podsadbu. Efektně působí především částečné zakrytí pěstebních nádob. Proto je vhodné využít druhy poléhavé, tvořící mírný převis (vitálka položená, tymofila, limnatka, drobnokvětý afrikán, všelicha iberkolistá atd.).

Článek z RPN č. 3/2011