Zahrada

Aktuálně: kdo navštěvuje krmítko v zahradě?

S blížící se zimou vyžadují netažné druhy zpěvných ptáků přikrmování. Nejčastěji je to některá ze sýkor, brhlík, hrdlička, zvonek nebo strakapoud. Řada lidí však sype do krmítek naprosto nevhodný materiál, který může těmto drobným letcům uškodit.

Pro krmení můžeme používat různá semena, jako jsou slunečnice či proso. Pro drobné druhy jsou velmi lákavým prvkem v zahradě různé lojové špalky a koule, zabalené do síťky a obsahující nejčastěji právě slunečnici.

Sýkory určitě nepohrdnou ani běžným vařeným hovězím lojem, který zavěsíme vedle krmítka nebo na strom, avšak do místa, kde budou pěvci chráněni před kočkami.  Nevhodným materiálem pro krmení je především jakékoliv pečivo – působí nadýmavě a ptáci mohou po požití většího množství i uhynout.

Kteří navštěvují nejčastěji krmítko?

Sýkora koňadra – největší z našich sýkor navštěvuje krmítka především ve větších skupinách.

Sýkora modřinka

Sýkora babka – dnes již téměř běžný druh menší sýkory vyniká hlasitým zpěvem, na krmítka se často vrací s jinými druhy sýkor.

Brhlík – pokud přilétne, většinou se chová majetnicky a všechny ostatní odhání z krmítka pryč, avšak je velmi užitečným druhem, který přes sezonu spořádá velké množství škůdců.

Hrdlička – téměř nenasytný strávník, který vydrží na krmítku sedět po celý den.

Zvonek – na krmítka přichází ve velkých skupinách, kde se s ostatními často hašteří o krmivo.

Strakapoud – přichází na krmítka často samotářsky.