Zahrada

Aby byl váš zahradní bazén křišťálově čistý

Čistota vody by měla být základním požadavkem na letní koupání – a právě ve vlastním bazénu, který využíváte jen vy a vaše rodina, jsou k jejímu dosažení ideální předpoklady. Zároveň se o ni ovšem nikdo nepostará za vás! Možná se vám bude hodit pár tipů, jak na to.

bazeny

Mechanické čištění aneb co poznáte na první pohled

Zvláště pokud bazény nejsou kryté, určitě se nevyhnete tomu, že do nich občas napadají lístky, větvičky, jehličí, nebo se ve vodě utopí hmyz. Pořízení krycí plachty tyto incidenty omezí, ale nevyloučí zcela. Občas do bazénu navíc vnesete nečistoty i vy sami, stačí jen před koupáním šlápnout bosou nohou na zem. Ideální proto je vodu každých pár dní zkontrolovat.

Nečistoty plovoucí na povrchu snadno naberete levnou bazénovou síťkou. Pokud vám záleží na pohodlí a kvalitně odvedené práci, pořiďte si tzv. skimmer, který nasává vodu společně se smetím na hladině, zachycuje hrubé částečky v sítku a zbytek posílá do filtrace. Těžší nečistoty se drží u dna, budete na ně potřebovat bazénový vysavač. Zvláště po zimě je důležité před napuštěním bazénu očistit i jeho stěny speciálním bazénovým kartáčem.

bazenovy vysavac

S chemií, či bez?

O menší částečky se postará pískový bazénový filtr. Funguje na jednoduchém principu: voda je průběžně odčerpávána z bazénu přes filtrační náplň, která zachytí vše nepatřičné, a opět vháněna zpět. Určující pro kvalitu vody jsou ale také její pH a přítomnost drobných mikroorganismů, což je problém, který již bazénové čerpadlo nevyřeší. Hladinu pH je třeba hlídat, aby se pohybovala v rozmezí 7 až 7,5, jinak by mohla dráždit vaše oči a citlivou dětskou pokožku. Na dezinfekci vody se nejčastěji používají chlorové tablety, k nimž byste si měli pořídit i vhodné přípravky proti tvorbě řas a tzv. flokulant, jenž shlukuje mikroskopické nečistoty do větších vloček. Ty se již zachytí v bazénové filtraci.

Někteří lidé jsou na chlor citliví, nebo patří z jakýchkoli důvodů mezi odpůrce chemických metod čištění. Pro ty mohou být vhodnou alternativou přípravky na bázi aktivního kyslíku. Jedná se o ohleduplný způsob úpravy bazénové vody, vhodný i pro alergiky, ekzematiky a astmatiky. O pomůckách, které vám v pravidelné péči o bazén pomohou, se dozvíte více na stránkach specialisty na zahradní bazény Albixon: https://www.albixon.cz/bazeny/.

Zdroj: PR článek firmy ALBIXON a.s.