Zahrada

8 kroků k nové zahradě: Co byste měli vědět, než se pustíte do budování nebo rekonstrukce zahrady

Založení nové zahrady nebo rekonstrukce té stávající je pro každého zahrádkáře velká výzva. Na co je nutné si dávat pozor, kdy si na zahradu troufnout sami a co všechno může ztížit následnou údržbu?

Zdroj: Shutterstock

Často se stává, že než se dopracujeme k perfektní zahradě, se kterou jsme spokojeni, trvá to mnoho let a stojí hodně tvrdé dřiny. Není tedy divu, že může i jediná zahrada projít hned několika proměnami. Dá se tedy jednoznačně říci, že se zahrada vyvíjí spolu s námi. Vzhled budoucí zahrady je totiž do velké míry ovlivněn současnými trendy i našimi aktuálními požadavky.

Pokud zakládáte novou zahradu tak zvaně „na černém úhoru“, například u novostavby rodinného domu, může být do jisté míry výhodou absence jakékoliv zeleně i jiných prvků. Na druhou stranu může být i rekonstrukce již existující zahrady zajímavou zkušeností, jejíž zřejmě největší výhodou bývá mnohdy již vzrostlá zeleň, která zahradě dává doslova náskok v řádu desítek let.

1 Svépomocí, nebo se zahradním architektem?

Pokud patříte mezi milovníky zahradničení, určitě si svou vysněnou zahradu svépomocí naplánujete i vytvoříte, ale v některých složitějších případech je oslovení odborníka opravdu na místě. Zahradní architekt vám pomůže i s technickými záležitostmi, které s tvorbou zahrady souvisejí, dokáže navrhnout efektivní hospodaření s vodou, naplánuje závlahový systém, a ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, projekt i rady odborníka mnohdy ušetří nemalé finance.

Dalším užitečným odborníkem je statik, který pomůže s navržením řešení pro komplikované svažité pozemky. Cena projektové dokumentace se odvíjí od velikosti pozemku i od složitosti řešení. Většinou začíná na 20 000 Kč.

2 Jaký styl pro zahradu zvolit

Častým problémem zahrad bývá až překombinování různých architektonických stylů, které si navíc odporují. Pokud máte o stylu jasnou představu, držte se pouze jediného po celou dobu tvorby budoucí zelené oázy. V posledních letech jsou nejvíce oblíbené styly minimalistické, které sázejí na jednoduchost celé kompozice, ale doba s nedostatkem času na údržbu přeje i zahradám přírodním či permakulturním.

okrasná zahrada s altánkem a ratanovým sezením
Zdroj: Lucie Peukert

3 Pro pestrou kompozici

Dá se vaše zahrada celá přehlédnout z jediného místa? Pak je zřejmě nedostatečně členitá a může vás za krátkou dobu začít nudit. Každý pozemek, a dokonce i ten nejmenší, je dobré rozdělit do zón s odlišnou tematickou náplní. V každé části zahrady se tak můžete věnovat jiné činnosti.

Odpočinková zóna bývá soustředěná například na terase u domu, ale někdy oceníte i soukromí ve větší vzdálenosti od dění na zahradě. Dalším oblíbeným zákoutím je pak herní koutek pro děti, odpočinkový trávník, květinové záhony nebo užitková sekce. Jednotlivé části zahrady nemusí být nutně „neprodyšně“ odděleny, stačí použít jen optický předěl v podobě květinového záhonu.

4 S materiály opatrně

Pokud jste se na některé zahradě necítili tak úplně dobře, možná to bylo tím, že působila chaoticky. Za tímto efektem často stojí překombinovanost barev i materiálů. Všeobecně platí, že by se na středně velké zahradě neměly použít více než tři různé materiály. Pokud to jen trochu jde, opakujte stejné nebo obdobné materiály nejen při stavbě drobných budov, ale i při tvorbě zahrady. Oblíbenou trojicí bývají například kámen, cihly a dřevo.

5 Dejte šanci stávající vegetaci

Pozemek s již vzrostlou vegetací berte spíše jako výhodu, ačkoliv je nutné volit mezi rostlinami, kterým dáte druhou šanci na nově vznikající zahradě, a se kterými se rozloučíte. Vzrostlé stromy ale mají oproti nově vysazeným náskok v rámci několika desetiletí. Navíc zahradě dají měřítko a v létě poslouží jako zelený slunečník, pod kterým se rádi schováte. Šanci dejte i ovocným dřevinám. Pokud vám přijdou jejich koruny už proschlé, věřte, že se za pečlivý a správně provedený řez odvděčí tvorbou nových větví, které zvládnou ještě bohatě plodit.

zahrada s okrasnými záhony a stromem
Zdroj: Shutterstock

6 Zahrada začíná stavbou

Ačkoliv si většina zahrádkářů spojuje založení zahrady jen s výsadbou rostlin, úplným základem jsou spíše stavební úpravy. Právě ony rozhodnou o užitnosti celé zahrady. Než se vydáte na nákup rostlin, je nutné spíše vyřešit zpevněné povrchy, umístění drobných staveb v podobě garáže, domku na nářadí nebo třeba dřevníku, a nezapomeňte ani na způsob zavlažování zahrady či na zpracování zahradních odpadů.

Do stavebních úprav patří také stavba oplocení, budování terasy a mnoho dalších zásahů, které jsou pro pohodlné užívání domu i zahrady stěžejní. Výsadba rostlin je vlastně až zakončením procesu založení nové zahrady.

7 Zjednodušte si údržbu

Víte, jak se projeví špatně založená zahrada? Tím, že vám péče o ní zabere mnohem více času, než je vůbec nutné. Vše zakládejte s logickou návazností. Tvary výsadeb by měly být pozvolné, vyvarujte se složitých zákrutů, které zbytečně ztíží seč trávníku. V blízkosti jezírka nebo bazénu nevysazujte vyšší zeleň, opad listí by vám komplikoval život každý podzim. Dobrým pomocníkem šetřícím čas jsou instalované obrubníky nebo mulčovací materiály.

okrasné záhony s pochozí plochou z dřevěných desek a štěrku
Zdroj: Lucie Peukert

8 S trávníkem, nebo bez něj?

Trávník se často považuje za korunu krásy zahrady, ale jsou i takové části pozemku, kde se vyplatí se bez něj obejít. Zelený koberec je náročný na světlo, kvalitu půdy i na vyrovnanou zálivku. Pokud ho chcete udržet v perfektní formě, tak byste ho neměli ani příliš zatěžovat pohybem. Zastíněné části pozemku, kde se drží dlouho ranní rosa nebo v zimě pak sníh, a ještě se tu často pohybujete, je vhodné pojmout spíše jako pochozí plochy s vodopropustným povrchem, po kterém se bude dobře chodit. Zcela bez trávníku se obejdou i miniaturní městské zahrádky, a i tak jim to sluší.

Text: Lucie Peukert
Foto: Lucie Peukert, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů