Zahrada

Nenechte se v zahradě rušit: 5 rostlin, které spolehlivě odpudí dotěrný hmyz

Posedět si vpodvečer po náročném dnu na terase či balkoně je k nezaplacení. Ale jen do té doby, než vám plány zmaří houf dotěrných komárů nebo much. S pomocí některých rostlin se však před nimi spolehlivě ochráníte.

zahradní sezení se slunečníkem v podvečer

Přírodní repelenty

Aksamitník

(Tagetes patula)

Tato dobře známá a oblíbená letnička mnohým zapáchá, ale víte, že spolehlivě zažene komáry, mouchy i další dotěrný hmyz? Na terase se nádherně rozvine a bude kvést až do pozdního podzimu. Rostlinu si snadno vypěstujete ze semen, začátkem léta si můžete zakoupit i hotové sazenice.

aksamitník

Potřebuje: slunce, propustnou a výživnou půdu, pravidelné zavlažování, přihnojování a odstraňování odkvetlých květů

Levandule

(Lavandula angustifolia)

Ačkoliv se této „minidřevině“ lépe daří na zahradním záhonu, pěstovat ji můžete i ve větším květináči – zde pěkně rozkvete, upoutá stříbřitým olistěním a své okolí obdaří příjemným aromatem. A to bude důvod, proč se v její blízkosti neukáže žádný komár ani jiný nežádoucí hmyz.

levandulové záhony, sušená levandule a levandule ve džbánu

Potřebuje: slunce, teplo, propustnou půdu, pravidelný řez, minimum vláhy

Přečtěte si také

Muškát

(Pelargonium crispum)

Kromě klasických muškátů s nádhernými květy jsou i ty, které poutají aromatickými listy. Jejich květy jsou méně nápadné, zajímavější jsou listy a ty už při lehkém doteku uvolňují silné a pro člověka celkem příjemné aroma. Tento muškát, bude-li bohatě olistěný, spolehlivě odežene dotěrný hmyz.

růžové a rudé muškáty ve květináčích

Potřebuje: dostatek slunce, teplo, vláhu a propustnou půdu

Máta

(Mentha piperita)

Bohatě olistěná máta taktéž pomůže odehnat všechno dotěrné, létající i lezoucí (stále mluvíme o hmyzu). Rychle se rozroste, vypadá moc pěkně, je trvalá a dlouhověká. Nejlepší je pěstovat ji ve větším květináči. A ještě vám zbude i do mojita.

listy máty

Potřebuje: slunce nebo polostín, dostatek vláhy, humózní půdu, pravidelné zastřihování

Molice

(Plectranthus)

Tato letnička se často pěstuje spolu s muškáty. Na rozdíl od nich však poutá hlavně zeleno-bílými listy a výrazným aroma. A právě to „nevoní“ dotěrnému hmyzu, který ignoruje místa, kde je této rostliny více. Tato dekorativní a nenáročná rostlina je vhodná i pro pěstitele začátečníky.

listy molice

Potřebuje: dostatek slunce, zalévání a přihnojování, zaštipování dlouhých výhonků, humózní a propustnou půdu

Využijte i tyto druhy!
V boji proti otravnému hmyzu se osvědčí i meduňka, eukalyptus, bazalka, šanta, aloisie, saturejka, tymián nebo měsíček.

Přečtěte si také: Rostlinní lékaři pro užitkovou zahradu

Proti zápachu

Zajímavou volbou může být bez (Sambucus nigra ’Black Lace‘ a ’Black Beauty‘) s tmavě purpurovými listy a růžovými soukvětími. Listy této dřeviny mohou být zlatožluté nebo bordó. Kromě květů jsou ozdobou i tmavé plody. Ale pozor – nejsou určeny ke konzumaci!

Tento bez má jedinečnou schopnost dezinfikovat vzduch, proto se hodí do venkovských dvorů – už v minulosti se vysazoval k chlévům a výběhům hospodářských zvířat. Odpuzuje mouchy a tlumí zápach. Potřebuje slunce, výživnou a propustnou půdu a dostatek místa.

bez

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů

Komentovat

Nepřehlédněte