Zahrada

I včely potřebují pohodlí! Vyrobte jim pítko na vaší zahradě

Pítko pro včely a hmyzí hotel jsou skvělé způsoby, jak na své zahradě nebo dvorku přivítat rozmanité a velmi užitečné návštěvníky. Hmyz totiž hraje důležitou roli v našem ekosystému a vy mu můžete jednoduše pomoct. Je to přitom velmi jednoduché a levné. Stačí vám k tomu materiál, který najdete doma, na vlastní zahradě, případně v lese.

Včela
Zdroj: Pixabay

Proč vyrobit pítko pro včely?

Také včely potřebují vodní zdroj, stejně jako jiní opylovači, včetně motýlů. Voda je pro ně nezbytná hlavně v horkých letních měsících. Nejen, že mají žízeň a potřebují dostatek energie na překonání velkých vzdáleností, ale i k výživě plodu, ředění zásob a udržování ideálního prostředí úlu. Včely tak nejen, že přináší do úlu pyl, ale také vodu, která je tak pro včelí společenství zásadní.

Včely jsou pro celý ekosystém planety extrémně důležité. Díky nim se tu daří rostlinám, které využíváme pro vlastní obživu (včely opylují až 97 % zemědělských plodin i divoké vegetace). Pítek pro hmyz může existovat celá řada a stačí k tomu často věci, které jsou běžně dostupné v domácnosti. Samotná voda může být čistá, ale nevadí ani ta špinavá, zejména, pokud přirozeně obsahuje malé množství soli. To ale neznamená, že ji budete sami dosolovat, jen kvalitě vody nemusíte věnovat tolik pozornosti.

Je důležité ale udržovat její teplotu, která by neměla být na jaře a na podzim nižší, než je teplota vzduchu. Proto pítko umístěte na slunečné místo. Hladina vody by měla mít mezi 1 až 2 centimetry hloubky.

Jaké pítka pro hmyz vytvořit

  • Miska nebo hlubší talíř s vodou (umístěte dovnitř kamínky nebo větvičky, aby se včely neutopily)
  • Mech v míse s vodou
  • Kuchyňská houbička nasáklá vodou
Včely
Zdroj: Shutterstock

Hmyzí domov nebo hotel

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv formu, ve které bude přebývat rozmanitý hmyz, je to jednoduché a můžete do toho zapojit i vaše děti. Základem je, aby měl hmyz dostatek štěrbin v různých materiálech, kde bude v bezpečí nejen před dravci, ale i nepřízní počasí jako je déšť a mráz. Výhodou takového hmyzího hotelu je i to, že v něm může naklást vajíčka. Díky tomu přispějete k bohaté diverzitě ekosystému. 

Základem je konstrukce, kterou je možné kamkoliv zavěsit nebo postavit. Obvykle jde o takovou otevřenou budku. Jeji vrchní část nemusí mít tvar střechy, může být klidně i rovná. Použijte různé desky z překližky nebo prkna, případně vám poslouží i dřevěná bedýnka od vína. Fantazii se meze nekladou, takže může vznikat i obří hmyzí hotel například ze staré skříně nebo stolu. 

Tato konstrukce by měla obsahovat několik pater s různým materiálem. Každému druhu hmyzu totiž vyhovuje něco jiného. Do konstrukce tedy můžete vkládat například:

  • krátká polena, nebo cihly s vyvrtanými dírami různé velikosti,
  • slámu, rákos, mech, šišky, bambus nebo kůru,
  • různé plody (žaludy, bukvice, kaštany, aj.)
  • malé pítko.

Všechny tyto komponenty vložte tak, aby nevypadávaly sami od sebe nebo vlivem větru, klidně můžete použít provázek nebo pletivo, aby se k hmyzím návštěvníkům nedostali ptáci. Ideální je hmyzí hotel také pravidelně kontrolovat, aby nebyl plesnivý a výplň alespoň jednou za rok vyměnit. Hotel by měl být umístěn na slunném stanovišti a v závětří, aby měl hmyz veškeré pohodlí.

úl ve dřevě
Zdroj: Pixabay

Jak koncipovat patra hmyzího hotelu

Vrchní patra – více vyhovují včelám samotářkám, čmelákům a zlatoočkám obecným. Mají rádi chodbičky a tunely. 

Spodní patra – jsou ideální pro lezoucí hmyz, ale i berušky. V tomto případě využijte hlavně trávu nebo seno. 

Jak si v zahradě udržet bohatou faunu

Pokud máte výhodu v podobě byť malé zahrádky, nebo dvorku, nemusíte zůstávat jen u hmyzího hotelu. Důležití obyvatelé jsou i další druhy hmyzu, ale i živočichů. Pavouky a hady asi nikdo na první pohled nemá v oblibě, ale právě oni jsou nedílnou součástí zdravého prostředí. To stejné platí pro ještěrky a žáby. 

Porost
Zdroj: Shutterstock

Zkuste na svůj pozemek zakomponovat také následující prvky

  • zídku nebo skalku z kamenů, případně na sucho položených cihel,
  • vyšší porost,
  • kousek starého kmene stromu,
  • malé jezírko,
  • květiny nebo ovocné keře a stromy pro opylovače.

Autor textu: Martin Sítek
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů
Zdroj foto: Pixabay, Shutterstock