Vaření

Jak správně grilovat: Praktické tipy a chutný recept na grilovaného cejna

Grilování je jedním z nejoblíbenějších způsobů přípravy jídel, zvláště během teplých letních měsíců. Abyste dosáhli dokonalých výsledků, je důležité dodržovat několik základních pravidel a postupů. A na závěr článku jsme si připravili chutný recept na grilu.

Grilování
Zdroj: Shutterstock

Příprava grilu

Před začátkem grilování je důležité připravit gril. Používáte-li uhlí, zapalte jej alespoň 30 minut před grilováním, aby se dosáhlo správné teploty a uhlí se rovnoměrně rozzářilo. U plynového grilu zkontrolujte, zda máte dostatek plynu a předehřejte gril na střední až vysokou teplotu.

Vyberte správné maso a přísady

Vyberte si kvalitní maso, ryby nebo zeleninu. Maso by mělo být čerstvé a správně odleželé. Marinády a koření dodají jídlu chuť a šťavnatost. Maso marinujte alespoň hodinu před grilováním, ideálně přes noc.

Grilování
Maso by mělo být čerstvé a správně odleželé. | Zdroj: Shutterstock

Správná teplota grilování

Každý druh masa nebo zeleniny vyžaduje jinou teplotu. Pro hovězí steaky je ideální vysoká teplota, zatímco kuřecí maso a ryby se grilují při střední teplotě. Použijte teploměr na maso, abyste dosáhli požadované vnitřní teploty: hovězí 63°C pro medium-rare, kuřecí 75°C a ryby 60°C.

Grilovaný cejn

Grilovaný cejn marinovaný v provensalskych bylinkach. Obtížnost: nízká | Porce: 4 | Čas: 45 minut

 Budete potřebovat: 

  • Celí vykuchaní cejni
  • Olivový olej
  • 3 lžice provensálského koření
  • Hrubě drcený čerstvý pepř
  • Bio citrony
  • Hrubú mořskú sůl
  • Zeleninu na grill jako přílohu
Grilovaný cejn marinovaný v provensalskych bylinkach.
Grilovaný cejn marinovaný v provensalskych bylinkach. | Zdroj: Shutterstock

Jak na to?

Vykuchané ryby dobře umyjeme a osušíme. Břišní dutinu osolíme a vysypeme lžičkou koření. Šikmo od páteře uděláme ostrým nožem po obou stranách několik zářezů a do každého zasuneme plátek citronu. Zbylé koření promícháme s olejem, směsí potřeme připravené ryby, posypeme pepřem a necháme v chladu několik hodin odležet.

Před grilováním necháme okapat přebytečný olej. Grilujeme zprudka na rozpáleném grilu na mřížce potřené olejem nebo na grilovací pánve po obou stranách. Pak dopékáme na mírnějším ohni, celkem asi 15 až 20 minut. Během grilování rybu potíráme zbylou marinádou. Ke konci dáme na gril zeleninu nebo zeleninové špízy.

Náš tip: Rybu podáváme ještě ihned po grilování s citronem, grilovanou zeleninou a pikantní rajčatovou omáčkou.

Před grilovaním ryby necháme okapat přebytečný olej. Grilujeme zprudka na rozpáleném grilu na mřížce potřené olejem nebo na grilovací pánve po obou stranách. Pak dopékáme na mírnějším ohni, celkem asi 15 – 20 minut.

Text: Juraj Koreň, Lamart
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů