Poradna Zahrada

Je bazalka letnička, nebo trvalka?

Dotaz: Máme rádi bazalku, nejvíce v čerstvém stavu. Přestože máme vždy krásné rostliny a před zimou je přesazujeme do květináčů, nikdy za oknem během zimy nevydrží. Je bazalka letnička, nebo trvalka? Hákovi, Hořice

bazalka

Bazalka

V posledních letech se řadí mezi nejoblíbenější aromatické koření. Hned po majoránce ji můžeme zařadit jako nejvyhledávanější v semenářských obchodech. Oblibu si našla i u pěstitelů, kteří nemají zahrádku, ale vystačí si s pěstebním truhlíčkem či květináčem na okně či balkoně.

Bazalka pochází z Indie kde je uctívána jako posvátná rostlina. Vděčí za to také díky své schopnosti odpuzovat hmyz, tam kde roste se příliš nedaří mouchám a moskytům přenášejícím různé choroby. Ve starém Římě považovaly bazalku za koření lásky.Ale již i naše babičky bazalku pěstovaly, nejčastěji za oknem. Rostlina jim sloužila jako aromatické koření do jídla a současně odpuzovala hmyz.

bazalka

Pěstování bazalky

Bazalka je teplomilná rostlina, vysévá se během března do truhlíčků, či pařeniště a na venkovní záhon ji vysazujeme od května do července.

Přestože je ve světě popsáno asi na 60 kultivarů, a některé rostou v tropech a subtropech jako trvalky, u nás se bazalka pěstuje jako jednoletá rostlina, kterou tedy musíme každým rokem znovu vysévat.

Odpověděli: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Foto: autoři, Pixabay.com


Zeptejte se

Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz