Poradna Zahrada

Listy kaštanu předčasně usychají a opadávají. Jak kaštan léčit

Na konci zahrady máme kaštan. Kaž­doročně jsou jeho listy poškozovány škůdcem, který se projevuje tak, že vyžírá v listech chodbičky, listy předčasně usychají a opadávají. Poraďte, jak postupovat a o jakého škůdce se jedná?

kaštan

Na konci zahrady máme kaštan. Kaž­doročně jsou jeho listy poškozovány škůdcem, který se projevuje tak, že vyžírá v listech chodbičky, listy předčasně usychají a opadávají. Protože strom není zatím příliš vysoký, rádi bychom mu pomohli využitím nějakého postřiku. Poraďte, jak postupovat a o jakého škůdce se jedná? (Klára Fuková, Jevíčko)

Váš kaštan neboli jírovec zřejmě potkal stejný osud jako statisíce jiných v posledních letech u nás. Jedná se o napadení škůdcem, který se jmenuje Klíněnka jírovcová (Cameraria ohridella).

Napadení se projevuje výskytem plošných min na listech. V minách vyžírají housenky vnitřní pletiva listu, takže zůstává zachována jen horní a dolní pokožka včetně nervatury. Charakter skvrn se mění, zpočátku jsou průsvitné, pak šedozelené a postupně hnědnou. Listy usychají a jejich okraje se stáčejí.

kaštan

Obvykle v polovině května kladou samičky vajíčka na horní stranu listů. Vylíhlé housenky pronikají do listu a vytvářejí rozsáhlý systém min. Housenky přecházejí z jedné miny do druhé. V dospělosti jsou asi 6 mm dlouhé, olivově zelené s hnědavým pruhem na bocích. Za vegetaci se vyvine 4–5 generací klíněnky. Housenka se kuklí přímo v mině, před vylíhnutím v motýlka se kukla vysune nad pokožku listu. Kukly přezimují v opadaném listí.

Během posledních let dochází vzhledem k velmi silnému napadení až ke zničení listů. Při opakovaném napadení po několik let za sebou může dojít až k odumření stromu.

Ochrana

Spočívá v důsledné likvidaci spadaného listí. Chemické ošetření stromů se provádí v době kladení vajíček, tedy v polovině května, přípravky Decis Protech nebo Careo koncentrát.

Text:Ing. Ludmila Dušková
Foto: autorka, isifa/Shutterstock