Poradna Zahrada

Dravý roztoč – cenný pomocník v boji proti škůdcům

Ptáte se: Nedávno jsem zaslechl informaci o aplikaci dravých roztočů na stromy. Bohužel jsem přeslechl na které škůdce konkrétně se roztoč vysazuje a ve kterou dobu. Prosím o radu . Váš věrný čtenář Ondřej H., Černý Most

V posledních letech došlo ke značnému přemnožení škodlivých roztočů, především svilušek, hálčivců a vlnovníků.

Škody způsobené sáním těchto škůdců jsou nápadné nejen na jádrovinách a peckovinách, ale také na ořešácích a révě vinné. Především pak plstanatost révy, výrůstky na spodní straně listů švestek a deformace listů ořešáků jsou dílem hálčivců a vlnovníků. Svilušky pak škodí především sáním na pupenech, listech i letorostech, vedoucí ke žloutnutí a předčasnému opadu listů.

Velmi účinnou ochranou proti těmto škůdcům je zimní aplikace dravého roztoče Typhlodromus pyri. Jeho vysazení v plstěných pásech do sadů a vinic připadá na zimní období, především měsíce leden a únor. Samičky tohoto roztoče jsou zazimovány v páscích, pásky se v počtu 3 ks přišijí sešívačkou na větve stromů a v době zvýšení venkovních teplot samičky opouštějí pásy a rozlézají se po stromech. Jejich význam spočívá v likvidaci škodlivých roztočů, kterými se živí. Vysazení Typhlodroma pyri se provádí pouze jednorázově, neboť v našich podmínkách úspěšně přezimuje a po dostatečném namnožení je naším cenným pomocníkem v boji proti škůdcům. Nesporný je i význam z hlediska ekologického pěstování, protože odpadá aplikace chemických přípravků. K dostání je však pouze ve specializovaných prodejnách formou předchozí objednávky.

Dravý roztoč se prodává formou předchozí objednávky (jde o živé organismy, nedají se dlouhodobě skladovat a také nesmí být v teple). Roztoči se objednávají buď v Praze – Semena Vaněk, nebo v Brně, odkud se přímo expedují – Biocont Laboratory.

Text a foto: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva


Zeptejte se

Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na poradnarpn@jagamedia.cz