Poradna

Otázky a odpovědi: Zaměřeno na správné pěstování růží

Růže patří k nejrozmanitěji kvetoucím dřevinám, které se pěstují v zahradách. Je známo mnoho druhů a ohromné množství kultivarů, které vystavují na odiv květy různých barev a velikostí.

Růže
Zdroj: iStock

Díky intenzivní snaze šlechtitelů nabídku každoročně zpestřují další zajímavé novinky. Uplatní se ve venkovských i moderních městských zahradách, dokonce v přírodních výsadbách. Některé z nich můžete pěstovat i v prostornějších květináčích. Když se o růže dobře postaráte, každoročně vás překvapí množstvím květů.

Správná doba výsadby růží

Dotaz: Dlouhé roky obdivujeme růže a líbí se nám zejména stromkové a anglické. Rádi bychom měli u naší nové terasy výsadbu několika kvetoucích keříků růží. Kdy je vhodná doba na výsadbu a jaké místo růžím nejvíce vyhovuje?

Odpověď: Výběr vhodného místa je předpokladem úspěchu. Růžím se nejlépe daří na slunných místech, nejlepší jsou pro ně otevřená a vzdušná stanoviště. Nedoporučuji je sázet pod stromy nebo keře, čili na stinná místa, ani do vlhkých a stísněných zákoutí, k jezírkům nebo do skalek, či na místa, kde by byly zastíněny vyššími budovami.

Výsadba růží
Výsadbu růží je třeba náležitě předem promyslet. | Zdroj: iStock

Při plánování výsadby se vyhněte i blízkosti mělce kořenících dřevin, protože by růžím odebíraly vláhu a živiny. Vyhovující je pro tyto dřeviny hlinitopísčitá, mírně kyselá, propustná půda, která je dobře zásobena živinami.

Nejvhodnější jsou mírně vlhké, ale ne trvale zmáčené nebo rychle vysychající půdy. Pokud jde o vhodný termín výsadby, je to zejména jaro a podzim. Růže však můžete vysázet i během léta, ale jen s kořenovým balem.

Hnojení i řezání hrají u růží důležitou roli

Dotaz: V minulém roce na podzim jsme si do zahrady vysadili první růže. Doteď jsme je však nehnojili. Jak správně postupovat? Jaká hnojiva doporučujete použít pro opakovaně kvetoucí růže?

Odpověď: Důležité je vždy použít hnojivo, které je určeno na přihnojování růží. Dostupná jsou organická i minerální hnojiva, při dávkování je dobré řídit se doporučeními výrobců. Jsou
uvedena na zadní straně obalů hnojiv.

Postřik růží
Správná péče zahrnující i postřik je předpokladem úspěchu při pěstování růží. | Zdroj: iStock

Nedoporučuji hnojit dávkou „od oka“, zejména pokud jste pěstitel začátečník. Všeobecně se doporučuje přihnojit růže alespoň dvakrát ročně, a to na jaře, v období pučení, a zhruba na začátku léta. Druhé přihnojení je pro typ růží, které pěstujete, velmi důležité. Přihnojujte vždy na vlhkou půdu.

Dobrá rada: V zahradě se růže nesmí opakovně vysazovat na stejná místa.

Dotaz: Růže pěstujeme asi dva roky, stříhali jsme je zatím jen jednou, a to na jaře. Vyžadují růže řez i během letních měsíců?

Odpověď: V létě je důležité postarat se o odstraňování odkvetlých květů. Díky tomu budou růžové keříky krásnější. Odkvetlé květy zřežte šikmo nad třetím listem od nich. Tímto řezem podpoříte tvorbu dalších květů.

Odolnost růží

Dotaz: Jak předejít černé skvrnitosti? Objevila se na našich růžích už v minulosti. Nakonec jsme všechny keříky zlikvidovali, protože byly silně napadené a neměly ani listy.V zahradě nám ale růže chybí.

Odpověď: V současnosti si už můžete vybrat druhy a kultivary, které jsou vůči černé skvrnitosti odolnější. Důležité bude vybrat růžím vždy co nejvíce vhodné místo, nezanedbávat jejich řez, přihnojování a nezalévat je na listy. Při výskytu černé skvrnitosti je vždy dobré zasáhnout při prvních příznacích.

Růže v nádobách
I malé růže v nádobách mohou vypadat nádherně a zkrášlit celou zahradu. | Zdroj: iStock

Sázení růží

Růže můžeme vysadit:

  • samostatně na záhony (záhonově),
  • spolu s trvalkami, případně je zakomponovat do skupin s dřevinami (stromečkové),
  • k pergolám, altánům a plotům (popínavé),
  • na problematické svahy a ke schodům (půdopokryvné),
  • do skalek a nádob (miniaturní),
  • do přírodně laděných kompozic a volně rostoucích živých plotů (botanické a sadové).

Kůra není vhodná na mulčování záhonů s růžemi. Lepší je nechat okolo keříků nezakrytou půdu.

Text: Daniel Košťál
Foto: iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima napádů