Zahrada

Připravte se na jaro už teď! 6 barevných cibulovin a hlíz, na které se budete po zimě těšit

6 tipů na méně známé jarní cibuloviny a hlíznaté rostliny.

zahrada s růžovým a modrým hyacintem a bílou puškinii

Pokud si díky nim chceme připravit záplavu květin během celého jarního období, měli bychom co nejdříve vyrazit nakupovat. V tomto období je nabídka okrasných cibulovin a hlíznatých rostlin nejširší.

Vedle běžných a obecně oblíbených cibulovin (tulipány, narcisy, hyacinty, sněženky, bledule) a hlíznatých rostlin (bramboříky, pryskyřníky, sasanky) se můžeme setkat i s velkým množstvím méně známých druhů. A ty určitě stojí za pozornost. Můžeme jimi doplnit skladbu rostlin v zahradě. Mnohé z těchto méně známých druhů se dokonce dají pěstovat i ve vegetačních nádobách, pěstovat je tedy můžete i tehdy, když zahradu nemáte.

Obezřetnost při výběru

Důležité je kupovat druhy, kterým budou vyhovovat podmínky vaší zahrady. Ti zkušenější zahrádkáři se mohou směle pustit i do pěstování druhů náročnějších na péči. Nemusíte se však obávat – pěstování méně známých cibulovin a hlíznatých rostlin není nijak složité, jen je třeba respektovat jejich požadavky a dodržet některá doporučená pravidla při jejich výsadbě. Zohledněte například to, do jaké výšky narostou, zda se obvykle rozrůstají do šířky, zda je nutné je po odkvětu vybírat nebo zda nebudou v létě potřebovat sušší místo, případně vybírání z půdy.

Kde je sehnat

Méně známé jarní cibuloviny a hlíznaté rostliny seženete ve specializovaných prodejnách, hobby marketech, ale i na internetu. Pokud se na nákupy vydáte včas, tedy během září, budete mít lepší možnost výběru a získáte životaschopné a kvalitní cibule a hlízy. Přirozeně není dobré nakupovat mnoho různých druhů těchto méně známých rostlin, raději vyzkoušejte jeden dva druhy, ideálně více kusů cibulí nebo hlíz jednoho druhu. Také tyto rostliny vyniknou nejlépe tehdy, je-li jich více.

1 Puškinie (Puschkinia sciloides)

Drobná trvalá cibulovina, která za krátkou dobu vytvoří souvislý hustý porost. Listy jsou lesklé a svěže zelené. Květy jsou bílo-modré nebo bílo-fialové. Na jednom stonku jich vykvétá několik. Hlavní termín kvetení je březen až duben. Výška rostliny v době kvetení je asi 20 cm.

bílo-modrá puškinie

  • potřebuje: slunné nebo polostinné místo, humózní, mírně vlhkou půdu s vyšším obsahem listovky
  • uplatnění: skalky, břehy jezírek, podrost vyšších dřevin, přírodní trávník, svahy a problematická místa
  • hloubka výsadby: 6–10 cm, 10 cm od sebe

2 Ladoňka (Chionodoxa Luciliae)

Trvalá a velmi nenáročná nízká cibulovina, tak trochu se podobá puškinii. Květy jsou o něco větší, doširoka a vzhůru rozevřené, uspořádané v soukvětí, zářivě modré. Pěkné jsou i formy s růžovými květy. Rostlina má žlábkovité listy, v době kvetení jsou téměř zakryté květy. Hlavní termín kvetení je březen až duben. Výška rostliny je 15 cm.

fialová ladoňka

  • potřebuje: slunné nebo polostinné místo, hlubší, humózní a mírně vlhkou půdu
  • uplatnění: skalky, břehy jezírek, přírodní zahrady, podrost vyšších dřevin, plochy pod stromy
  • hloubka výsadby: 6 až 10 cm

3 Hyacintovec (Scilla hispanica)

Nádherná, málo pěstovaná cibulovina, která se více pěstovala v 16. století. Rostliny vytvářejí růžici listů. Listy jsou široké 20 mm a dlouhé až 20 cm. Květy jsou zvonkovité, převislé, stvoly jsou až 25 cm dlouhé. Barva květů je bílá, růžová nebo modrá. Hlavní termín kvetení je květen až červen. Vynikne, je-li vysazena ve větších a menších trsech.

bílý hyacintovec

  • potřebuje: slunné nebo polostinné místo, humózní a mírně vlhkou půdu
  • uplatnění: větší skalky, okraj květinových záhonů, předzahrádky, podrost vyšších dřevin, vegetační nádoby, břehy jezírek
  • hloubka výsadby: 20 cm

4 Liliochvostec (Eremurus)

Impozantně působící okrasná rostlina konce jara a začátku léta, která je v době kvetení skutečným zahradním klenotem. Vynikne jednotlivě i ve skupinách. Uplatní se i v moderní zahradě. Vzpřímená soukvětí jsou složena z mnoha žlutých nebo žlutooranžových květů. Listy jsou méně nápadné. Hlavní termín kvetení je květen až červen. Výška rostliny je v době kvetení až 200 cm.

žlutý liliochvostec

  • potřebuje: slunné místo s výživnou a dobře odvodněnou půdou, vyhnout se musíme vlhké půdě
  • uplatnění: květinové záhony, štěrkové záhony, předzahrádky, skupiny s okrasnými trávami
  • hloubka výsadby: 25 cm

5 Řebčík (Fritillaria Michailovskyi)

Velmi pěkný a méně známý druh řebčíku. Rostlina působí elegantním dojmem, květy jsou zvonkovité, převislé, tmavě bordó-žluté. Na jedné rostlině jich vykvétá několik. Listy jsou svěže zelené. Výška rostliny je v době kvetení kolem 30 cm. Hlavní termín kvetení je duben až květen.
Také tato rostlina upoutá, když je vysazena v trsech – ty je vhodné zopakovat na několika místech v zahradě.

řebčík

  • potřebuje: polostín, mírně kyselou, humózní, vlhčí půdu
  • uplatnění: skalky, břehy jezírek, okraje květinových záhonů, předzahrádky, vegetační nádoby
  • hloubka výsadby: 15 cm

6 Kandík psí zub (Erythronium den canis)

Zajímavá a pěkně kvetoucí cibulovina, která vynikne hlavně v zahradách přírodního typu. Působivé je, když pokrývá větší plochu. Toho se dá docílit tím, že se rostlina ponechá trvale na jednom místě. Zajímavé jsou i podlouhlé cibule rostliny. Listy jsou modrozelené, podlouhlé, s tmavšími skvrnami. Květy jsou převislé a nejčastěji růžové, velmi půvabné. Hlavní termín kvetení je březen až duben. Výška rostliny je v době kvetení asi 15 cm.

růžový kandík psí zub

  • potřebuje: stinné místo, humózní, vlhkou a čerstvou, dobře propustnou půdu, ideální je vyšší obsah listovky
  • uplatnění: přírodní zahrady, podrost vyšších dřevin, větší skalky, zahradní tůně a zátiší lesního charakteru
  • hloubka výsadby: 20 cm

Pěstování

Ideální je těmto rostlinám vybrat co nejvíce slunné a vždy před větrem chráněné místo. Čím je cibulovina nižší, tím lépe snese i nedostatek světla – poroste i v polostínu. Nejvhodnější je písčitohlinitá, propustná půda s obsahem kompostu. Cibuloviny nikdy nevysazujeme na místa, která byla hnojena čerstvým chlévským hnojem, nesnášejí totiž přímé hnojení. Ani tam, kde jsme je už někdy pěstovali. Při výsadbě se osvědčilo nasypat na dno každé jamky trochu písku. Na to nezapomínejme hlavně tam, kde je vlhčí půda. Vysazovat na jaře kvetoucí cibuloviny a hlíznaté rostliny můžeme od konce srpna až do konce října. Je totiž důležité, aby do zimy stihly dobře zakořenit.

Ve skupině, nebo jednotlivě?

  • Velmi důležité je sadit okrasné cibuloviny do menších i větších skupin, nikdy ne jednotlivě – cibuloviny vyniknou ve skupině totiž jen v době kvetení. Tyto skupinky můžeme zopakovat na několika místech zahrady.

zahrada s barevnými cibulovinami různych druhů

  • Nejčastější chybou je nakoupit si různé druhy a množství cibulovin i hlíznatých rostlin a vysadit je sem tam jednotlivě. Tato výsadba nikdy nevynikne a potenciál efektně kvetoucích cibulovin nebude plně využit. Při výsadbě též zohledníme výšku rostlin v dospělosti a podle toho je v zahradě umísťujeme. Nižší druhy patří vždy do popředí, vyšší do pozadí.
  • Cibuloviny a hlíznaté rostliny se snažíme citlivě do zahrady zakomponovat. Myslíme na to, že po odkvětu je budou hyzdit schnoucí listy. Proto není dobré mít jen samostatný záhon pro cibuloviny na ústředním místě v zahradě. Je dobré je kombinovat například s trvalkami. Mnoho z nich se pěkně rozroste a svými listy zakryje schnoucí listy.
  • Cibuloviny, hlavně ty drobnější, můžeme pěstovat i v trávníku. Zajímavé a v poslední době oblíbené je pěstování cibulovin ve štěrkových záhonech nebo ve vegetačních nádobách.

Tip na článek: Připravte si půdu na jarní výsadbu

Příprava záhonu

  1. Než vysadíme první cibuli nebo hlízu, věnujeme pozornost přípravě výsadbového místa.
  2. Zvolíme nejprve správné místo pro danou cibulovinu (slunce, polostín, stín).
  3. Místo zkypříme na hloubku rýče, zapracovat můžeme kvalitní prosetý kompost. Důležité je odstranit trvalý plevel.
  4. Cibule vysadíme do skupinek (v rámci skupinky sadíme jen jeden druh a kultivar) a do hloubky podle požadavků jednotlivých druhů. Ve skupince by mělo být alespoň šest až osm, ideálně však deset kusů. Vysazujeme-li více kusů cibulovin, nejprve si je v zahradě zkusmo rozložíme.
  5. Na dno výsadbové jámy dáme trochu písku.
  6. Máme-li v zahradě hlodavce, použijeme speciální plastové košíky nebo lůžka z drátěného pletiva.
  7. Cibule zasypeme zeminou a označíme, abychom dané místo na podzim nebo brzy na jaře nepokopali.
  8. Zálivka ani přihnojování nejsou nyní nutné.
  9. Snažíme se zabránit tomu, aby se k místu výsadby dostal pes nebo kočka.

2 zlatá pravidla výsadby

1 Při výsadbě nezapomeňte, že vrstva půdy nad cibulí by měla být přibližně dvojnásobkem výšky cibule. Dbejte na to, aby růstový vrchol cibule směřoval nahoru.

2 Při výsadbě je vhodné dodržet doporučenou hloubku vysazování, ta může být u každé cibuloviny jiná. Rovněž je nutno dodržet rozestupy mezi jednotlivými cibulemi a hlízami, výsadba natěsno není vhodná. Při výsadbě můžeme použít speciální sazeč cibulovin nebo obyčejnou zahradnickou lopatku.

Jak nakupovat

  • Hlavně promyšleně! Nejlépe je přijít do prodejny se seznamem.
  • Při nákupu se vyhněte cibulím a hlízám, které jsou poškozené, případně na nich vidíte plíseň. Zdravá cibule by měla být pevná, tvrdší a těžší. Dejte přednost větší cibuli. Naopak vyschlá a skvrnitá cibule, která je na dotyk měkká, se k vysazování nehodí.
  • Ideální je kupovat cibule a hlízy jednotlivě, přestože je to dražší. Tak je dostanete koupit ve specializovaných prodejnách, odtud jsou také nejkvalitnější. Balíky cibulovin, které běžně dostanete koupit v supermarketech, jsou sice cenově výhodnější, ale je větší pravděpodobnost, že v nich najdete i nevyhovující, poškozené a nemocné cibule či druhy, které do směsi vůbec nepatří.
  • Po koupi se snažíme cibule a hlízy vysadit co nejrychleji.


Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů