Zahrada

Vše, co potřebujete vědět, než se pustíte do podzimní výsadby cibulovin

Právě nyní, na podzim, je čas na sázení cibulovin. Ať už se je chystáte sázet do záhonu, nebo do květináče, poradíme, jak na to.

Co je cibule?

Když porozumíme tajemství cibule, snadno si zapamatujeme i způsob péče, který vyplývá z její samotné dužinaté podstaty.

Cibule je zajímavý útvar, obsahuje totiž vše potřebné k růstu i kvetení. Podobně jako kuchyňská, i typická květinová cibule je uvnitř tvořena několika dužinatými vrstvami, které jsou vlastně zhrublé základy listů. Z nich na jaře vyrůstají skutečné listy. Dužinaté vrstvy jsou plné vody a zejména zásobních látek – sacharidů, díky nimž jsou tyto rostliny schopné intenzivního jarního růstu. Uprostřed cibule je zárodek květu, který se probudí, jakmile budou splněny vhodné podmínky. Chladné zimní období cibule přečkají v půdě, a jakmile se oteplí, rychle vyrůstají. Všechno, co je potřeba udělat, abychom se jimi na jaře mohli kochat, je nyní je vysadit. Cibule od pěstitelů jsou dobře zásobené živinami a měly by také obsahovat květní poupě. To se nenachází automaticky v každé cibuli. Všimneme si toho v zahradě, když se cibule začnou přirozeně množit – z těchto malých mladých vyrůstají pouze listy. Potřebují ještě rok či dva dorůst a zpevnit, až pak se v nich zformuje květní poupě.

Části cibulky
1 Vršek cibule, ze kterého vyrůstají listy.
2 Zhrublé základy listů tvořící vrstvy.
3 Základ květního poupěte uprostřed cibule.
4 Spodní část cibule, ze které vyrůstají kořeny.

Typy cibule a jak je sadit

Pravá cibule

Druhy: narcis, tulipán, sněženka
Výsadba: Vrcholem cibule směrem nahoru.

Stonková hlíza

Druhy: krokus, gladiola, montbrécie
Výsadba: Kořeny směrem dolů.

Kořenová hlíza

Druhy: brambořík, jiřina, talovín zimní
Výsadba: S pupenem směrem nahoru, je-li viditelný.

Dobré tipy na nákup cibulovin

  • Cibule nakupujeme co nejdříve, jakmile se objeví na pultech. Čím déle stojí v regálu, tím více vysychají.
  • Vyhýbáme se příliš lehkým a viditelně dehydrovaným cibulím.
  • Před koupí je dobře zkontrolujeme. Nekupujeme takové, na kterých jsou znát plesnivá ložiska. Jemně je stiskneme mezi prsty, musí být pevné. Měkkost může znamenat hnilobu, kterou pod slupkou nevidíme.
  • Zkontrolujeme také spodní část cibule, zda není zničená nebo poškozená, protože právě z ní budou růst kořeny.
  • Z každého druhu sáhneme po největších cibulích, mívají totiž nejvíce květů. Internetoví prodejci obvykle uvádějí obvod prodávaných cibulí. Tulipány by měly mít obvod cca 12 cm, velkokvěté narcisy 14 – 16 cm, hyacinty 15 – 19 cm.
  • Některé narcisy mívají cibuli složenou ze dvou kusů spojených v kořenové části. Pokud jsou obě velké, vykvetou obě. Pokud je jedna cibule výrazně menší, vyrostou z ní pravděpodobně jen listy.

Jak správně vybrat v obchodě cibuloviny

Jak hluboko sadit jednotlivé druhy cibulovin?

Cibuloviny v záhonech

Ať už sázíme cibule do záhonu, nebo do trávníku, musíme je dát do hloubky vhodné pro jednotlivé druhy, jen tak budou prosperovat a opakovaně kvést i několik let po sobě.

Při mělké výsadbě mají totiž dužinaté cibule během suchého léta sklon k vysychání kořenů (což jejich růst zastaví) a ukládání zásobních látek, které jsou potřebné na formování květních zárodků v příštím roce. Při mělké výsadbě vzniká také riziko, že je poškodíme při okopávání, pletí nebo výsadbě (například) letniček.

Naopak, pokud cibule vysadíme příliš hluboko, spotřebují mnoho sil, aby se vytlačily k povrchu, a na kvetení zůstane už jen málo energie. Navíc, při příliš hluboké výsadbě mohou odehnívat.
Proto si před sázením jednotlivých druhů ověříme hloubku a rozestupy podle těchto ilustrací.

Podzimní výsadba cibulovin do půdy

H – hloubka měřená od základů kořene k povrchu půdy
R – rozestupy mezi cibulemi umožňující pozdější rozrostení se cibulí

Sněženka

H: 10 cm
R: 10 cm

Talovín zimní

H: 4 cm
R: 8 cm

Brambořík

H: 3 cm
R: 10 cm

Kosatec

H: 10 cm
R: 8 cm

Krokus

H: 8 cm
R: 8 cm

Ladoňka

H: 8 cm
R: 8 cm

Puškinie

H: 8 cm
R: 8 cm

Botanické tulipány

H: 10 cm
R: 15 cm

Trpasličí narcis

H: 10 cm
R: 15 cm

Hyacint

H: 15 cm
R: 18 cm

Řebčík kostkovaný

H: 10 cm
R: 10 cm

Narcis

H: 18 cm
R: 15 cm

Sasanka

H: 4 cm
R: 13 cm

Modřenec

H: 8 cm
R: 8 cm

Řebčík královský

H: 18 cm
R: 30 cm

Tulipán

H: 13 cm
R: 22 cm

Trpasličí česnek

H: 10 cm
R: 18 cm

Česnek

H: 15 cm
R: 30 cm

Lilie

H: 15 cm
R: 30 cm

Kde vysazovat cibule?

Místo výsadby vybereme podle požadavků jednotlivých cibulí. Cibule z teplých oblastí (česnek, tulipány a modřenec) preferují slunná místa. Sněženkám, hyacintům a bramboříkům dopřejeme světlý stín.

Cibule v květináčích

Zakoupené cibule mají v prvním roce tendenci vždy vykvést, protože zárodek květu je již zformován uvnitř cibule. Pokud vysazujeme nádobu pouze na jeden rok, hloubka a rozestupy nejsou až tak důležité. Cibule můžeme sázet i hustěji a v několika vrstvách nad sebou, přičemž ty největší umístíme nejníž. Při výsadbě do květináče, která má vydržet a kvést několik let po sobě, dodržíme obecné pravidlo, že cibule sázíme do trojnásobné hloubky, než je jejich výška.

Jsou tři různé způsoby výsadby, které můžeme vyzkoušet. Dva jsou na krátkodobou výsadbu, při níž cibule po odkvetení dáme z květináče ven, a jeden na trvalou výsadbu, například do květináčů s dřevinami. Všechny však sázíme na podzim do květináče s výškou minimálně 40 cm a s průměrem 40 cm. Cibule, které vyjmeme z květináčů, očistíme od hlíny, uložíme na suché tmavé místo a na podzim můžeme opět použít do výsadeb.

Podzimní výsadba cibulovin do květináčů

1 Intenzívní jarní efekt

Pokud chceme pestrou jarní výsadbu, vysadíme do jednoho květináče různé druhy cibulovin v několika vrstvách. Květináč naplníme asi 8cm vrstvou kompostu a na ni uložíme cibule. Zasypeme kompostem, jemně udusáme, srovnáme a uložíme další „patro“ cibulí. Opět zasypeme kompostem a pokračujeme až nahoru.

2 Rozzáří trvalou výsadbu

Do květináčů s výsadbou stromů, keřů, případně i trvalek použijeme cibule kvetoucí brzy na jaře. Buď je vysadíme zároveň s ostatními rostlinami, nebo později do už hotové výsadby. Musíme pak být opatrní, abychom při hloubení jamek nepoškodili kořeny.

3 Rozšíříme barevnost výsadby

Cibuloviny vnášejí do kompozice rostlin moment překvapení. Brzy na jaře vyrostou nad jejich úroveň a potom se stáhnou. Jsou skvělou možností, jak oživit podzimně-zimní výsadbu, v tomto případě vřes, brambořík, macešky a břečťan. Na podzim nasypeme vrstvu substrátu do květináče, vložíme vrstvu cibulí, zasypeme substrátem a vysadíme zvolené rostliny.


Tipy na pěstování cibulovin

  • Na každé stanoviště vybereme správné druhy cibulovin.
  • Vysazujeme je do trojnásobné hloubky, než je jejich výška, a ve dvojnásobné vzdálenosti od sebe.
  • Sázíme je vrškem nahoru a kořenovou částí dolů. Pokud si nejsme u některých cibulí jisti, položíme je na stranu a výhonek si už správnou cestu najde sám.
  • Půdu nebo substrát, který používáme při výsadbě, vždy jemně udusáme, abychom předešli vytvoření vzduchových mezer.
  • V některých oblastech mohou cibule, zejména tulipánů a krokusů, vyndávat veverky. Jako ochranu položíme na půdu zaječí pletivo.
  • Cibuloviny v květináči vyžadují více vody i hnojiva než ty, které jsou vsazené v hlíně.
  • Zaléváme opatrně, na dlouhodobé zamokření mohou reagovat zahníváním.
  • Odkvetlé květy odstraňujeme, aby se cibule nevysilovala tvorbou semen.
  • Listy odstraňujeme, až když zežloutnou a začnou sesychat, ne dříve. Dodávají totiž cibulím živiny. Může to být i několik týdnů po odkvětu.
  • Cibuloviny můžeme vysazovat, dokud jim půda nezmrzne, i v listopadu.
  • Místo výsadby označíme, abychom je nechtěně nezničili při okopávání nebo výsadbě jiných rostlin.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: Zahrada prima nápadů