Dílna a hobby Zahrada

Příprava techniky na sezónu

Pokud jste vynechali podzimní údržbu, udělejte ji teď. Jsou to drobné práce, díky nimž prodloužíte životnost strojů a předejdete mnoha nepříjemnostem, například předčasnému opotřebování mechanických částí či přetížení motoru, a zachováte si pracovní komfort bez nárůstu odporu, vibrací a mrzutostí.

priprava techniky

1. Pryč s nánosy

Zasušená bylinná plsť, nánosy ztvrdlé hlíny a povlaky maziv naplněných pilinami a prachem nejsou jen rušivým vzhledem zanedbaných strojů. Zakrývají plochy, na nichž může bez povšimnutí vznikat hloubková koroze a nejednou mohou bránit i správnému fungování strojů. Ucpané šasi sekačky neuchytí potřebný objem travní řeziny a ani hlína, která pronikla do pohyblivých dílců strojů, nepřispěje k jejich volnému pohybu.

Možná se vám bude zdát, že si hrajete na umyvárnu, v níž se snažíte kvůli lepší ceně zlepšit vzhled strojů před jejich prodejem. Ve skutečnosti však děláte tu nejzákladnější údržbu, při níž si podrobně prohlédnete každou součástku. Saponáty a prostředky na uvolnění nečistot jsou stejnou pomocí jako odmáčení a kartáčování. Vyhněte se použití tlakové vody. Výbornou pomůckou je však kompresor, který dosáhne do nedostupných míst.

priprava techniky

2. Promažte pohyblivé části

Náhony, převody, osy kol, ovládací lanka, vedení, ba i styčné plochy střižných mechanismů se při plynulém pohybu neobejdou bez mazání. Něco v průběhu sezóny vyschlo, jiné jste pro změnu vymyli, nebo nečistoty nadobro vzaly poslední zbytky maziva s sebou. U každého spoje se rozhodněte, jaký druh mazání bude nejvhodnější. Někde se hodí plastická maziva odolná proti vodě, jinde zase nevysychavé silikonové oleje nebo kluzná maziva s obsahem teflonu.

Každý ze strojů má specifické požadavky, každý výrobce upozorňuje na detaily v návodu na použití. Byla by chyba, pokud byste sáhli po univerzálním spreji WD-40, který více čistí, než maže. Tenoučký film maziva prospěje i všem plastovým částem, které vizuálně ožijí a lépe odolají prudkým paprskům slunce. Gumu zase oživí glycerin – bez ohledu na to, zda jde o kryt, pneumatiku nebo těsnění.

3. Otevřete cestu vzduchu

Co mají společného sběrné koše sekaček a sáčky zahradních vysavačů? Všechny fungují naplno jen tehdy, pokud dokážou rychle a efektivně oddělit hnací vzduch od materiálu, který sbírají. Zaprášené, ucpané a znečištěné technické textilie nepropustí tolik vzduchu jako čisté. Proto byste je měli jednou ročně podrobit revizi a důkladnému praní. Saponát na nádobí nebo tekutý prací prostředek rozmíchaný v teplé vodě udělají svou práci dokonale. Možná však bude nějaký čas trvat, než se vám podaří udusané nánosy uvolnit. Nezapomeňte na vypláchnutí v čisté vodě a důkladné vysušení, abyste nemuseli zápasit s povlakem plísně a hub.

4. Ostrý znamená připravený

Sekačka, plotostřih, vyžínač, lištová kosa, ale i řetězová pila dosáhnou slibovaného výkonu jen tehdy, pokud jejich pracovní soustava bude dokonale ostrá. I menší zatupení způsobí, že motor bude pod vysokou zátěží, ačkoli to na pracovním výsledku nebude viditelné.

Broušení je základním úkolem, který nevyžaduje mnoho zručností a zkušeností. Většina ostří má fazetu, kterou dokážete dokonale zkopírovat zámečnickým pilníkem, ostří s plochým výbrusem obsloužíte brusným kamenem nebo brusivem nalepeným na skleněné tabulce. Jen léty opotřebované rotační nože vyžadují čas od času vyvážení, abyste předešli nadměrnému opotřebování hnacích os.

broušení
(Foto Fieldmann)

5. Zkontrolujte elektropohony

Vyfouknete zpod krytu prach kompresorem, zkontrolujete neporušenost napájecího kabelu a nahlédnete pod krytky, zda jsou uhlíky elektromotoru ještě stále fit. Elektromotory neznamenají pro zahrádkáře žádné velké povinnosti, protože jsou od výroby uzpůsobené tak, aby fungovaly bez náročné péče. Jen pobyt v exteriéru a práce v prašném prostředí mohou čas od času přivodit nepříjemnosti. Je fajn, když techniku skladujete v prostředí, kde není vysoká vzdušná vlhkost, která by mohla kondenzovat.

6. Spalovací motor žádá péči

Je to jako s autem. Ačkoli zahradní techniku používáte nárazově a v sezóně neabsolvuje mnoho motohodin, přece jen vyžaduje, abyste se postarali o všechno, na čem záleží. Prohlédnete a vyčistíte vzduchové filtry tam, kde je to potřeba, podíváte se na palivový filtr a do prázdné nádrže nalijete čerstvou palivovou směs. Překontrolujete svíčku a setřete karbon, který se na ní usazuje, případně dobijete baterii, pokud je startování elektrické. Ve chvíli, kdy poprvé pokusně nastartujete motor a necháte ho zahřát, čeká vás u čtyřtaktních motorů ještě výměna oleje (pokud už má nejlepší časy za sebou).

V domácích podmínkách nenastavíte karburátorům otáčky motoru tak, aby ladily s předepsanými hodnotami výrobce. Jisté však je, že zatímco po první sezóně se nastavení v servisu nevyhnete, později vás už tento úkon čeká jen jednou za dva či tři roky. Pohonný mechanismus se po záběhu jednoduše ustálí. Ba některé z nových pil mají elektronické řízení, které ustráží vše samo.

7. Nezapomeňte na závlahy

Narychlo sbalené závlahové systémy připomínají spíše spleť hadiček, konektorů, trysek, ventilů a pomocných součástí než ucelený systém, který ještě minulé léto fungoval podle časovače závlahových hodin. Vše vyžaduje čištění, revizi a roztřídění, pokud jste na to dosud neměli čas. Velkou pomocí je nádoba naplněná teplou vodou, v níž vše před tříděním vykoupete. Ohřátím materiály změknou, špína sedne na dno nádoby a vy najdete zálibu v tom, abyste dali vše do úplného pořádku.

zavlaha

8. Nezapomeňte na ruční nářadí

Pomocníci s pohonem však nejsou jedinou zahrádkářskou výbavou, která potřebuje být do příchodu prvních jarních prací fit. Měli byste se podívat i na ruční nářadí, aby vás nezaskočily opotřebované násady, rezavé pracovní plochy či ostří, která už nadobro ztratila svou ostrou pracovní hranu. V teple kamen si v dílně dáte všechno hravě do pořádku. Na násady patří lněný olej, na kovové části rostlinný a s tím, kde je potřebné něco přebrousit pilníkem nebo brusným papírem, si hravě poradíte.

Díky předcházející přípravě absolvujete první pracovní výpad ve dvoře a v zahradě bez nových starostí. A pokud jste vloni rozsekali prodlužovačky a jen narychlo je polepili izolační páskou, měli byste zajít do obchodu a koupit si náhradní. Dříve, než si řeknete, že jednu sezónu s nimi ještě ustojíte.

zahradni naradi

Autor radí

Není tajemstvím, že právě sezónní údržba je nejlevnější cestou k dlouholeté životnosti. Pečlivě udržované stroje si zachovají své pracovní tempo a neodmítnou službu ve chvíli, kdy ji budete nejvíc potřebovat.

Text: Milan Gigel :: Foto: archív firiem, autor, isifa/Shutterstock