Dům a stavba

Jak na zamrzlý zámek a zimní údržbu žaluzií

Jak si poradit se zamrzlým zámkem a jak na zimní údržbu žaluzií?

zamrzlý zámek

Co dělat se zamrzlým zámkem?

Chalupy, chaty, kůlny – to jsou místa, kde se často používají visací zámky. Ty jsou však vystaveny náročným klimatickým podmínkám a vzhledem k menší frekvenci používání zámku se často zasekávají a zamrzají. Stačí, aby byl zámek otočen klíčovou dírkou nahoru, a vlhkost z okolí v kombinaci s nízkými teplotami udělají své.

Pokud si nechcete znepříjemnit první chvíle na chatě bojem se zamrzlým zámkem, kupte si takový, který je určený i do extrémního počasí a odolá větru, dešti, sněhu i střídání teplot. Největší pozornost věnujte zámkové vložce vchodových dveří. Trh nabízí velké množství certifikovaných zámků, které vydrží mnoho let. Určitě se vyhněte neznačkovým vložkám na kolíčkovém principu s pružinami. Takovéto zámky jsou vyrobeny z méně odolného materiálu. V kombinaci s nečistotami a se zbytky nekvalitního maziva jsou velmi náchylné na povětrnostní vlivy. Vyberte si spíše kvalitní cylindrickou vložku, která nezamrzá, a navíc vaši chalupu pomůže ochránit před nezvanými hosty.
I při výběru visacích zámků, jimiž uzamykáte na chalupě například kůlnu na dřevo, hledejte takový, který je určen do náročnějších klimatických podmínek.

zamrzlý zámek

Pokud vám už zámek zamrzl nebo se zasekl alespoň jednou, doporučujeme zámek vyměnit za nový. Je velká pravděpodobnost, že se vám to stane opět.

Tipy, jak zámek rozmrazit

  • Použití rozmrazovacího přípravku – časem může vést ke znehodnocení zámku.
  • Nahřátí klíče – narušuje však jeho strukturu.
  • Horká voda – může při nízkých teplotách rychle zamrznout uvnitř zámku.
  • Prevence – zámky před zimou promažte a vyčistěte od nečistot přípravkem určeným na zámky.

Tip na článek: Zimní krása stromů a větví

Zimní údržba vnějších žaluzií

V létě nás chrání před nesnesitelnými horkými dny, v zimě zase snižují náklady na topení. Víte však, jak se o ně postarat v zimě, aby vám dlouho sloužily? Zeptali jsme se odborníka.

vnější žaluzie v zimě

Vnější žaluzie jsou vystaveny povětrnostním vlivům během celého roku. Co je v zimě nejvíce ohrožuje a čeho je třeba si při tom všímat?

Jemný prach, který se běžně šíří vzduchem, působí jako brusný papír a ničí všechno. Pokud žaluzie nemá plynulý chod, je nutné ihned zakročit: vyčistit ji a namazat, případně nastavit. Zima vnějším žaluziím nevadí. Při teplotách pod -5 °C jsou náchylnější typy, které mají motorický pohon. Nové typy motorů však už mají ochranu proti přimrznutí i silnému odporu ledu, který se tvoří ve vodicích kolejnicích.

Na trhu existuje mnoho typů vnějších žaluzií. Čeho si při jejich výběru všímat (k čemu přihlížet), aby splňovaly v zimě kvalitativní požadavky užívání?

Při výběru vnějších žaluzií sehrává kvalita velkou roli. Zaměřit byste se měli na kvalitní pásky, UV odolnost plastových komponentů i tloušťku lamel. Tenká lamela je slabší a náchylnější.

Jakou péči (údržbu a čisticí prostředky) doporučujete uživatelům vnějších žaluzií?

Pravidelně utírejte prach. Alespoň dvakrát ročně očistěte nebo vyfoukejte vodicí lišty od prachu, hmyzu, listí či jiných nečistot. Na promazání se doporučuje čistý silikonový olej bez příměsí.


Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů