Dům a stavba

Co všechno byste měli zvážit při výběru krbu a kamen

S představou ideálního domu se většině z nás spojuje i obraz relaxování před krbem a příjemné teplo z ohně. Dříve, než padne definitivní rozhodnutí o koupi krbových kamen či stavbě krbu, byste však měli zvážit několik důležitých faktů.

Co byste měli zvážit při výběru kamen nebo krbu: kam krb a kamna umístit

Pro ty, kteří chtějí spojit romantický pohled do plamenů s úsporným způsobem vytápění, jsou nejčastější volbou krbová kamna nebo krb s krbovou vložkou. Možností, jak úsporně vytopit dům dřevem, je sice více, například hypokaustová pec je na to perfektní, ale krb a kamna mají oproti ostatním několik významných výhod – v první řadě je to výhled na oheň, který je opravdu silným argumentem, ale váhu má i podstatně jednodušší realizace (s čímž souvisí i její rychlost a cena) a mnohem nižší nároky na prostor. Podívejme se tedy podrobněji právě na tyto dvě možnosti.

Vhodný typ

Při výběru krbové vložky nebo krbových kamen byste se měli obeznámit s jejich vlastnostmi a parametry. Správné rozhodnutí přitom závisí na několika faktorech, například i na tom, zda je dům starý, nebo nový.

Do nových, kvalitně zateplených a utěsněných domů jsou vhodná hlavně zařízení s vyšší akumulační schopností. Do současných staveb totiž stačí dodávat méně tepla a tepelný výkon běžných krbů a kamen je na ně příliš vysoký. Na jeho snížení na potřebnou hodnotu se proto používá akumulační hmota – tím, že se do ní teplo z hořícího ohně naakumuluje, jeho odevzdávání se rozloží na delší dobu a tepelný výkon se tak sníží na přijatelnou úroveň. Navíc je díky tomu potřebné i méně často přikládat.

Další možností, která láká hlavně ty, kteří chtějí krbem vytopit celý dům, jsou zařízení s teplovodním výměníkem – v něm se ohřívá voda, která se využívá ve vytápěcím systému. Na přímé sálavé vytápění místnosti se tedy používá jen část tepla, zbytek se odevzdává vodě v zabudovaném výměníku. Vypadá to jako skvělý nápad, ale toto řešení má svá úskalí. Například se budete muset naučit v krbu topit podle toho, jaká je potřeba teplé vody v systému, což určitě není jednoduchý úkol. Problémem při topení dřevem je nemožnost plynulé modulované regulace. Pokud například budete chtít mít častěji příjemně teplo před krbem, možná jednou za dva tři dny, a máte podlahové topení, pravděpodobně nestihnete spotřebovat všechnu ohřátou vodu z akumulační nádoby a část z ní budete muset vypouštět.

Vzhled a velikost

Designových možností je mnoho a nabídka je v tomto směru opravdu široká. Vybrat si „hezké“ však nestačí. Všechna kamna nebo krby mají i své rozměry a ty jsou při výběru důležité. Promyslete si tedy, kde budou umístěny, a berte do úvahy i velikost místnosti. Kamnář se zřejmě zaraduje, pokud si vyberete velkou krbovou vložku s velkou plochou, velkým výkonem, a samozřejmě s velkými náklady, ale do malého obýváku patří malý spotřebič. K nezanedbatelným „velikostem“ patří i rozměry skla, topeniště a popelníku – na nich závisí váš výhled na oheň, množství a velikost přiložených polínek i to, jak často bude potřebné vysypávat popel. A když jsme už u praktických „drobností“ – vyzkoušejte si i manipulaci s pohyblivými částmi a upřednostněte spotřebič s tzv. oplachem skla, které tak stačí čistit jen asi jednou za týden.

Co byste měli zvážit při výběru kamen nebo krbu: vzhled a vhodná velikost

Umístění krbu a kamen a souvislosti

Umístění krbu či kamen je v každém případě spojeno s polohou komína, při rekonstrukci tedy máte možnosti více méně dané. Je přitom důležité ověřit si předem, zda máte vhodný komín, případně ho vhodně upravit (nadstavět, vyfrézovat, vyvložkovat…). Chybně fungující komín znamená totiž v horším případě riziko požáru, ale stačí i to, že nebude „tahat“, a máte po radosti z nového krbu. A pokud je v domě komín jen s jedním průduchem, který se využívá pro vytápěcí kotel, jste ve stejné situaci, jako kdybyste komín neměli. Do jednoho průduchu se totiž nesmí napojit vývod z plynového kotle i ze spotřebiče s otevřeným ohněm.

V novostavbě máte všechny možnosti otevřené, plánovat je však nutné již ve fázi projektování domu. Krb či kamna mohou stát u stěny, v rohu nebo uprostřed místnosti tak, aby prostor rozčlenily na zóny s různými funkcemi. V takovém případě jsou velmi efektní krby s rohovými dvířky nebo se sklem na protilehlých stranách, takže si můžete pohled na oheň užívat na různých místech. Pokud má obytný prostor vhodnou dispozici a krb nebo krbová kamna jsou vhodně umístěny, dokážou vytopit v podstatě celý dům běžné velikosti. Při takovémto požadavku je však návrh opravdu úkolem pro zkušeného odborníka.

V okolí krbu a kamen počítejte s nehořlavou podlahou, izolačními prvky a dostatkem volného prostoru kolem. Kamna se umisťují alespoň 20 cm od stěny, vzdálenost od hořlavých materiálů by měla být 80 cm. Nehořlavá podlaha nebo podložka by měla sahat min. 50 cm před přední okraj ohniště a 30 cm do boků. Hlavně na poschodí je potřebné uvažovat i s hmotností vytápěcího spotřebiče a posoudit zatížení v místě jeho osazení.

Jak vybrat krbová kamna a správně je používat

Uvažujete-li o nezávislém zdroji vytápění, ale nemáte prostor pro velkou krbovou obstavbu, zvolte krbová kamna. Při nevelkých rozměrech dokážou vytopit někdy i celý dům a lze je navíc instalovat také do bytů. Správný výběr vám na vytápění ušetří tisíce korun ročně, a navíc díky spalování obnovitelných zdrojů, zejména dřeva, štěpky či dřevěných briket, se chováte šetrně k přírodě.

Krbová kamna najdou využití především na jaře a na podzim, kdy ještě není taková zima a nevyplatí se pouštět celý topný systém. Jejich účinnost se pohybuje mezi 40 a 80 %. Jednoplášťová sálavá kamna jsou vhodná pro vytápění pouze jedné místnosti, ale jejich sálající teplo je rychlejší. Oproti tomu dvouplášťová konvekční kamna ohřívají vzduch v mezeře mezi dvojitým pláštěm, ten stoupá a šíří se po místnosti. Do sousedních pokojů proudí teplý vzduch otevřenými dveřmi.

Co byste měli zvážit při výběru kamen nebo krbu: jak krb a kamna správně používat

Spočítejte potřebný výkon

Ačkoliv je vzhled kamen samozřejmě velmi důležitý, zaměřte se především na jejich výkon. Předimenzovaná kamna v malém prostoru vám mohou napáchat škody v podobě popraskaných podlah či dřevěného nábytku. Poddimenzovaná kamna se naopak přetápějí a vysokou teplotou se mohou poškodit kouřovod, okolí či samotná kamna.

Jak správně dimenzovat výkon? „Je důležité vědět, jaký výkon by měla kamna, ať na dřevo, či na jiná paliva, mít. To znamená, kolik metrů kubických v domě či bytu budete vytápět. Výkon kamen se uvádí v kilowattech (kW). Všeobecně platí, co kilowatt, to cca 20 m3 vytopeného prostoru. Před výběrem kamen si také ověřte, zda komín, který máte v domě, bude odpovídat požadovanému výkonu,“ radí Marcela Bínová, specialistka na kamna a topení v projektových marketech Hornbach.

Zvolte vhodný materiál

Každý materiál má své specifické vlastnosti a vzhled. Ocelová kamna se chovají jinak než kamna z přírodního kamene nebo keramická kachlová kamna. Rozdíl přitom není vždy v ceně. Pro všechny druhy kamene – ať již se jedná o mramor, žulu, přírodní kámen nebo mastek – platí, že každý jednotlivý výrobek je unikát. Křemenné žíly, póry, průduchy nebo barevné odstíny nelze změnit. Materiál se musí použít tak, jak se také nachází a získává v přírodě. U přírodních materiálů nelze očekávat, že zboží bude vypadat stejně, jako tomu je u strojově vyráběných materiálů, kde je každý výrobek identický.


„Krbová kamna z oceli rychle hřejí a rychle také chladnou. Jsou tedy vhodná do místností, které je třeba rychle vyhřát, ale při nepoužívání rovněž nechat rychle vychladnout. Krbová kamna s obložením potřebují na pořádné rozehřátí delší dobu, zato ale teplo také uchovávají. Vyhřátý prostor tak rychle nevychladne a tepla si pak lze užívat ještě den poté,“ vysvětluje Marcela Bínová z Hornbachu. Oblíbené je romantické kachlové obložení, které také nabízí nespočet designových možností. Právě kachle zajišťují postupné uvolňování tepla, takže je jejich provoz také ekonomický, jelikož nespotřebují tolik paliva.

Výběr vyhovujícího paliva

Většina kamen a krbů nabízených na českém trhu je konstruována výhradně pro topení dřevem a dřevními briketami. Někteří výrobci nabízejí i kamna, ve kterých je možné topit uhelnými briketami či dokonce uhlím. Jedním z důvodů, proč se ale mnoho kamen na uhlí nevyrábí, je ten, že uhlí při spalování kouří a dehtuje, a tedy se hodně špiní sklo, celá kamna i komín. Musíte je pak mnohem častěji čistit. Pokud víte, pro jaký účel budete kamna pořizovat, zvolte dle toho i druh paliva.

Vybíráme kamna nebo krb: jaké palivo je vhodné

Chcete-li však ušetřit a chovat se šetrně k přírodě, používejte paliva z obnovitelných zdrojů, tedy dřevo, dřevní brikety nebo pelety. Pelety se vyrábějí z odpadu, který vzniká při zpracování dřeva. Jedná se vlastně o slisovaný kousek pilin, který neobsahuje žádné chemikálie. Jedná se proto o ekonomické i ekologické topivo a využití najde hlavně u majitelů krbů a krbových kamen ve městech, kde není možnost skladování většího množství dřeva.

Bezpečnost na prvním místě

Ujistěte se, že máte funkční komín. Ten by měl procházet pravidelnou revizí. Kamna musí stát na nehořlavém materiálu, třeba na dlažbě. Můžete je však dát i na plovoucí podlahu, pak ale pod nimi musí být izolační deska z plechu či skla, která musí přesahovat po stranách a vzadu minimálně o 10 cm a vpředu o 30 cm. Okolo kamen by neměly stát hořlavé předměty.

Správný výkon

Přiměřený výkon krbu či kamen se určuje na základě energetické náročnosti stavby (tepelné ztráty) a velikosti vytápěného prostoru. Na přibližný odhad stačí vynásobit objem vytápěných místností a hodnotu tepelné ztráty. Vyjde vám údaj v kW, podle něhož si můžete vybírat krb nebo kamna s vhodným výkonem. Abyste měli přibližnou představu – v současných novostavbách je to obvykle 3–8 kW. Potřebné je přitom sledovat nejen nominální výkon, ale i regulační rozpětí. Kvalitní vytápěcí zařízení by mělo fungovat správně i při nízkém výkonu, když se do spalovací komory přivádí málo vzduchu. Do úvahy je však nutné brát i to, zda chcete krb nebo kamna používat jako hlavní zdroj tepla, nebo jen na příležitostné přitápění – na tom závisí, jakou část tepelných ztrát je potřebné tímto zařízením pokrýt. Nejlepší cestou je poradit se o výběru s odborníkem ze specializované firmy.

Těsnost

Dalším důležitým kritériem při výběru by měla být těsnost spotřebiče. Do dnešních novostaveb by se měla montovat jen těsná zařízení s napojením na externí přívod vzduchu, tedy taková, která berou vzduch na svůj provoz z exteriéru, ne z interiéru. A proč je důležité, aby byly krb a kamna těsné? Protože dnes stavíme těsné domy a řízené větrání s rekuperací se stává standardem. V domě s řízeným větráním způsobí netěsný spotřebič nerovnováhu, navíc větrání může tahat kouř a spaliny do interiéru, a to určitě nikdo nechce. Na těsnost je však nutné dát si pozor i v souvislosti s digestoří – pokud není recirkulační, může při netěsné krbové vložce způsobit stejný problém se spalinami.

Externí přívod spalovacího vzduchu (CPV) je vlastně potrubí, které do kamen nebo krbové vložky přivádí vnější vzduch. Vzduch z vnějšího prostředí se v krbu nejprve předehřeje, aby nedocházelo k ochlazování spalovací komory, a následně se přivádí jako primární nebo sekundární vzduch do ohniště. Vzduch na spalování se může přivádět například ze sklepa či půdy, případně lze přívod umístit na fasádu, velmi elegantním řešením však je přivádět ho komínem. Na to je potřebné vybrat si odpovídající komín, tedy takový, který má i funkci přívodu vzduchu. Měl by mít také izolovanou šachtu, čímž se předejde problémům s kondenzací teplého a vlhkého interiérového vzduchu na chladném povrchu šachty, kterou proudí studený vzduch přiváděný z exteriéru.

Text: redakce v spolupráci s firmami Hornbach, Schiedel a Thorma
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů