Zahrada

7 rostlin, které vytvoří kolem vašeho bazénu zelenou oázu

Bazény už nejsou žádnou novinkou ani v našich zahradách. Pokud však chceme, aby v zahradním prostoru působily opravdu přirozeně, součástí jejich okolí by měla být hezká zeleň.

Rostliny vhodné k bazénu

1 Cedr (Cedrus atlantica ,Glauca Pendula‛)

V dostatečné vzdálenosti od bazénu můžete pěstovat i tento nádherný, reprezentativně působící jehličnan. Vynikne v udržovaném trávníku, kolem už se nemusí vysazovat žádné jiné okrasné rostliny. Cedry jsou dlouhověké dřeviny, které nejsou napadány nemocemi ani škůdci. Rostou pomalu, ale jejich jehličí je skutečně krásné. Nejlépe se jim bude dařit na slunném místě s propustnou půdou, která obsahuje více vápníku. Vysadit si ho můžete s kořenovým balem buď do začátku léta, nebo potom až začátkem podzimu. Po výsadbě nezapomeňte na pravidelné zavlažování, aby dřevina co nejrychleji zakořenila. Cedry nevyžadují ani řez – pokud je tedy necháte přirozeně růst, s přibývajícím věkem budou atraktivnější.

2 Kana (Canna indica)

Kana je majestátně působící rostlina. Každoročně v květnu si můžete vysadit její hlízy nebo zakoupit předpěstované rostliny. Kany můžete pěstovat v záhoně v blízkosti bazénu nebo ve větší vegetační nádobě. Ideální je pěstovat několik rostlin ve skupince, tak je efekt dokonalý. Mají rády teplo, slunce, vydatnou zálivku a pravidelné přihnojování. Odmění se nejen krásnými listy, které mohou mít i bronzový nádech či panašování, ale i celkovým exotickým vzhledem, jakož i barevnými soukvětími. Kany se hodí spíše do moderního městského prostředí. Pokud si na podzim uchováte jejich hlízy, můžete je využít i v následující sezóně. Ideální je pěstovat je samostatně, kombinace s jinými rostlinami jim příliš nesvědčí. Navíc počítejte s tím, že kany jsou vyšší.


3 Oleandr (Nerium oleander)

Tuto oblíbenou dřevinu ze Středomoří zkrátka musíte u bazénu mít. Vybrat si můžete z různých kultivarů s bílými, růžovými, bordó, žlutými či vícebarevnými květy. V nabídce jsou dokonce rostliny s panašovanými listy. Možné je však jen pěstování ve větších vegetačních nádobách v propustném a výživném substrátu. Také oleandr má rád slunce, teplo a nevadí mu ani letní úpal. Nesnese však stín. Potřebná je vydatná každodenní zálivka, přihnojování a opatrné odstraňování odkvetlých květů. Jelikož jde o jedovatou rostlinu, oleandr není vhodný na místa, kde se pohybují děti. Nejhezčí jsou starší exempláře, které také bohatě kvetou. Oleandr můžete pěstovat ve tvaru keře nebo stromku.

Rostliny vhodné k bazénu: Oleandr

4 Kortadérie (Cortaderia selloana)

Tato asi 2 m vysoká a exoticky působící okrasná tráva se bude v blízkosti bazénu a uprostřed udržovaného trávníku nádherně vyjímat. Má ráda slunce, teplo, chráněná místa a propustnou půdu s vysokým obsahem živin. Ideálním obdobím na výsadbu je konec jara a začátek léta. Rostlina se rozrůstá do šířky, proto je nezbytné vyhradit jí dostatečný prostor. Kortadérie snese i sluneční úpal, nevadí jí ani vítr. Při pěstování je důležité vydatně ji zavlažovat, potom roste velmi rychle. Musí se jí poskytnout i kvalitní zimní přikrývka, jinak nepřezimuje. Obecně platí, že čím je rostlina starší, tím je krásnější a bohatěji kvete. Místo výsadby si dobře promyslete, špatně totiž snáší přesazování.

Při pěstování kortadérii je důležité vydatně ji zavlažovat, potom roste velmi rychle.

5 Lantana (Lantana camara)

S touto rostlinou se setkáte koncem jara a začátkem léta v zahradnictvích. Může mít podobu menšího keře nebo malého stromku. Zajímavé jsou hlavně květy, které mají jednu zvláštnost – mění svou barvu. Pořídit si můžete jedince s oranžovými, žlutými, bílými nebo téměř růžovými květy, případně vícebarevné. Lantana je i bohatě olistěná, což přispívá k její celkové atraktivitě. Rostlinu po koupi vysaďte do vegetačních nádob a hned i umístěte k bazénu. Za pravidelné zavlažování a přihnojování se vám odvděčí velkým množstvím krásných květů. Pokud se pokusíte ji přezimovat, budete se jí kochat i v následující sezóně. Předpokladem bohatého kvetení je slunné místo a teplo. Rostlina netrpí ani nemocemi a škůdci.

Náš tip: Rostliny vhodné do výsadeb ve svahu

Rostliny vhodné k bazénu: Lantana

6 Palmička (Chamaerops humilis)

Právě tato palma se často doporučuje na výsadbu do zahrad. Snese totiž i slabší mráz. Ideálnější je však vysadit ji do většího dekorativního květináče a takto umístit na vydlážděnou plochu k bazénu. Palmičce se bude nejlépe dařit na slunném a teplém místě. Na zimu bude nutné ji i s květináčem přemístit do chladného a světlého prostoru. Rostlině trvá zpravidla několik let, než dosáhne reprezentativního vzhledu s kmínkem – můžete však investovat do většího exempláře. Na výsadbu do nádob je vhodný začátek léta. Pokud chcete, aby palma prosperovala, vydatně ji v létě zalévejte a přihnojujte, ideálně hnojivem určeným pro palmy.

7 Juka (Yucca filamentosa)

Tuto exoticky působící trvalku pravděpodobně dobře znáte. Zřejmě vás však nenapadlo, že se jí bude výborně dařit a vynikne u bazénu. Rozrůstá se do šířky, často i krásně kvete, soukvětí složená z bílých zvonkovitých květů jsou mohutná. Listy jsou tuhé, na koncích píchají, proto pozor u bazénů, kde se pohybují děti. Na toto místo není tato rostlina vhodná. Listy tvoří krásnou růžici přízemních listů. Juka vynikne v záhoně, který je vysypaný štěrkem. Vyhovuje jí slunné místo s propustnou půdou, občasná zálivka, ale dobře snáší i sucho. Občas je nutné trs pročistit od suchých listů, případně příliš rozrostlé rostliny rozdělit.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů