Zahrada

Tajemství zdravých a prosperujících rostlin? Vyberte jim správné stanoviště

Vysaďte rostliny na správné stanoviště podle jejích nároků. Přesně v tom spočívá tajemství zdravých a prosperujících rostlin.

Jak vybrat vhodné stanoviště pro rostliny

Každý z nás zahrádkářů si přeje krásné a vitální rostliny, které vyžadují minimum péče před výsadbou i po ní. Každá zahrada je jiná, co se půdy i světelných a vlhkostních podmínek týče, a proto jednotlivé druhy vybíráme vždy podle konkrétního stanoviště. Pokud sáhneme po těch správných, vyhneme se zklamání a peníze „nevyhodíme z okna“, pokud by rostlina odumřela.

Zjistit, jakou máme půdu, je první a nejdůležitější krok

Jednou z možností je zaslat vzorek do půdoznalecké laboratoře, i když to není zrovna levná záležitost. Existuje však i domácí testovací souprava, kterou zjistíme pH půdy a obsah důležitých půdních látek, jako je dusík, fosfor či draslík. Co se týče struktury půdy, vystačíme si s hmatem. Půdu vezmeme do rukou, v suchém, vlhkém i mokrém stavu. Je sypká, mazlavá, či s hrudkami tvrdými jako beton? Sypká půda v suchém i vlhkém stavu ukazuje na půdu s vyšším podílem písku. Za vlhka mazlavá a za sucha s tvrdými hroudami naznačuje velkou příměs jílu. Ideální je, pokud je výsledek někde mezi tím.

Množství světla

Dobře si všímáme i množství světla v každém koutě zahrady v průběhu celého dne a také množství srážek a vlhkostních poměrů během celého roku. Tato jednoduchá zjištění o půdě, světle a vlhkosti jsou výbornou pomůckou při výběru rostlin. Zaměříme se na druhy, kterým dané podmínky vyhovují, a nesnažíme se „násilím“ pěstovat něco, co se bude u nás trápit. Tipy na vhodné rostliny získáme z knih, časopisů, internetu a není na škodu získané poznatky konzultovat s odborníky v zahradním centru.

Pozor však na některou zahraniční literaturu. Například u nás často prodávané překlady anglické zahradnické literatury bereme spíše orientačně, protože klima v Česku a v Anglii se výrazněji liší. Co se okolních států týká, podmínky na pěstování jsou velmi podobné.


Inspirujte se i našimi doporučeními pro 6 typických stanovišť

Hluboký stín

Za hluboký stín se považuje místo, kde je za den méně než tři hodiny přímého slunce. Nachází se téměř v každé zahradě. Způsobený je buď vysokými stromy, nebo domem. Důležité je všimnout si, zda je v této části půda suchá, nebo vlhká, a o jaký typ jde. I do hlubokého stínu se hodí mnoho druhů rostlin, hlavně se zajímavými tvary a texturou listů.

Škornice

Jde o půdokryvnou rostlinu s listy ve tvaru srdce a nádhernými, i když ne příliš nápadnými květy, které se objevují na jaře. Při výsadbě se vyplatí do půdy zapracovat listovou hrabanku.

Kapraď

Vějířovité listy kapradí mají krásnou texturu a vyzařují jistou eleganci. Většina druhů tohoto rodu vyžaduje stín. Mnohé z nich jsou stálezelené a tmavší kouty tak zkrášlí i během zimy. Nemají rády příliš suchá místa.

Rostliny do hlubokého stínu: Kapraď

Kakost

Existuje jich mnoho druhů, kterým vyhovují různá stanoviště. Většina však prosperuje v plném stínu, kde hojně kvetou. Po první záplavě květů je ostříháme, ony brzy bujně vyraší a opět rozkvetou.

Světlý stín

Jde o místa, která jsou ve stínu pouze jistou část dne, například jsou přistíněná vyššími stromy a keři. V tomto případě je pro výběr rostlin podstatná půda – je propustná a vysychavá, nebo udržuje vlhko? Dokonce i rostliny určené na plné slunce rostou ve světlém stínu celkem spokojeně, i když méně kvetou.

Trávy

Do každého záhonu přinesou jistou měkkost a styl. Reagují i na jemný vánek, čímž do prostoru vnášejí pohyb. Atraktivní jsou v zahradě i během zimy, stříháme je až brzy na jaře.

Jarmanky

Mnohé druhy jarmanek jsou šťastné v polostínu, zatímco jiné si potrpí na víc slunce, nebo naopak na plný stín. Během letních měsíců kvetou nádhernými, spíše menšími květy – podle kultivaru od bílé přes růžovou až po tmavě červenou.

Rostliny vhodné do světlého stínu: Jarmanky

Svída

Nenáročné keře s většími listy, méně nápadnými květy, ale zato převážně barevnou kůrou větví, která vyniká během zimy. Zajímavé jsou hlavně kultivary s panašovanými listy.

Plné slunce

Ačkoli jsou jižně orientované zahrady považované spíše za výhodu, nedostatkem je to, že na silném slunci rychle vysychá půda, hlavně během léta. Tato místa, zvlášť v našich jižních polohách, potom umožňují i výsadbu rostlin pocházejících ze Středozemí, včetně zajímavého ovoce a množství bylinek.

Komule

Jde o nenáročný keř, který roste za různých podmínek, ale nejlépe na slunném stanovišti. V nabídce jsou různé kultivary s květy od bílé přes růžovou až po tmavě fialovou.Pokud jsme omezeni velikostí plochy, můžeme sáhnout po trpasličí formě. Komule kvete až do podzimu a je magnetem pro motýly.

Sápa

Tato u nás méně známá vyšší trvalka kvetoucí v létě dobře snáší slunné místo v sušší hlinitopísčité propustné půdě. Zdobí ji stříbřité listy a žluté hluchavkovité květy rozkvétající jakoby v poschodích. Odkvetlá soukvětí se semeny jsou ozdobou záhonu i během zimy.

Rostliny vhodné na plné slunce: Sápa

Kniphofia

Kniphofiu mnozí znají pod lidovým názvem mnohokvět nebo Kleopatřina jehla. Miluje slunné stanoviště. Kvete od června do září. Najdeme ji v různých kultivarech s barvou květu od syté žluté až po oranžovou. Problémy rostlině způsobuje nadměrné vlhko hlavně během chladného období, kdy jí hrozí vyhnití. Řešením je odvodnit výsadbové místo například zamícháním písku do vrstvy půdy pod rostlinou.

Slunné a větrné stanoviště

Nemusí jít pouze o volná prostranství, kde se prohání vítr, nejednou se i mezi budovami či ploty zrychluje proudění vzduchu a tvoří se vzdušné víry. Málo rostlin snáší bez újmy silné větry. Proto se snažíme vytvořit závětří, buď pevné v podobě masivního plotu, nebo propustné pomocí živého plotu či dobře ukotvených treláží.

Máčka

Pichlavá máčka dokáže vnést do záhonu zajímavou strukturu a tvar. V nabídce ji najdeme od intenzivní modré přes světle modrou až po téměř bílou. Po odkvetení necháme stvoly na stanovišti až do jara. Květy jsou vhodné i na sušení. Exponovaná místa jí vyhovují, ale zároveň musí být půda propustná, aby během zimy neodhnil. Kvete od léta až do začátku podzimu.

Rostliny vhodné na slunné a větrné stanoviště: Máčka

Tamaryšek

Jde o keř nebo malý strom s nenápadnými, ke stonku přitisknutými listy. Podle kultivaru (ale obvykle na jaře) je úplně obsypaný drobnými růžovými květy. Dobře snáší i řez a hodí se jako větrolam do malých zahrad.

Mavuň

Středně vysoká až vyšší trvalka kvetoucí celé léto pochází ze Středozemí. Snáší sucho a slunce, ale vyžaduje propustné podloží. Hustá soukvětí s drobnými trubičkovitými květy se vyskytují v bílé, růžové a červené podobě. Sestřiháváme ji až na jaře.

Vlhká a podmáčená půda

Během léta je pro většinu druhů výhodné, když je půda alespoň trochu vlhká. Problémy v tomto typu půd nastávají v zimě, kdy zpravidla odehnívají kořeny. Proto i sem vybíráme druhy, které vlhkou půdu snášejí celoročně.

Sibiřské kosatce

Původní druh roste na slatinných rašeliništích a mokřadech. Zahradní kultivary jsou tolerantnější ke slunci a suchu, ale půda nesmí vysychat. Rozkvétají v brzkém létě a podle kultivaru mají květy bílou, žlutou, růžovou, modrou či fialovou barvu.

Upolín

Druh je původní i na našem území, ale vyskytuje se spíše vzácně na březích potoků, na mokrých loukách, u pramenišť. Kvete koncem jara. Vyšlechtěné kultivary s barvou květních lupenů od světle žluté až po intenzivní oranžovou mají o něco větší květy než přírodní upolín. Dobře snáší i vysloveně bažinatou půdu na slunci a v polostínu.

Rostliny vhodné do vlhké a podmáčené půdy: Upolín

Rodgerzie

Je to výborná rostlina do bažinatých půd. Díky velkým a nápadným listům vynikne už z dálky a do zahrady vnáší exotiku. Kvete koncem jara a v létě. Drobné bílé, béžové, méně často růžové květy jsou uspořádány do mohutného soukvětí. Hezky voní.

Suchá lehká půda

Půdy s větším podílem písku se snadno obdělávají a zjara se rychleji prohřívají. Voda z nich rychle odteče má sklon vysychat. S ní jsou vyplavovány i živiny, proto se je snažíme dodávat, např. v rozloženém kompostu.

Rozchodník

Rostliny rodu rozchodník rostou i na extrémně slunných a suchých místech i mezi kameny, často s minimem půdy. Existuje z nich mnoho druhů i kultivarů různých velikostí i barev. Většina vykvétá během léta. Jsou ideální jako součást slunných štěrkových záhonů.

Náš tip: 10 nejbarevnějších skalniček

Pelyněk

Jako mnohé druhy s šedými listy, i pelyněk je odolný proti silnému slunečnímu svitu. Daří se mu na lehkých půdách. Drobné květy se na této středně vyšší trvalce objevují během léta. Dobře se kombinuje ve smíšených záhonech s jinými trvalkami a travami.

Rostliny vhodné do suché lehké půdy: Pelyněk

Tymián

Tato kulinářská bylinka je na výběr v několika barevných variacích listů a květů. Nízké rostliny se polštářovitě rozrůstají, proto se hodí jako půdokryvný druh na slunná místa a jsou skvělým zpestřením štěrkového záhonu.

Galerie

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů