Interiér

Vezmeme to od podlahy

Pro stavbu nové i rekonstrukci původní podlahy platí dvě hlavní zásady: Její vzhled závisí hlavně na výběru druhu krytiny, zatímco funkce zejména na kvalitní přípravě podkladu a správné pokládce.

 

Připravil: Radek Sýkora, foto: archiv firem Upfloor, Rigips, Českomoravský beton, Quick Step, Haro, WoodPlastic a Štorc

Pro výběr podlahy je určující především způsob využití místností a vzhled interiéru. Přitom pokud nová podlaha výrazně změní zatížení nosné konstrukce (například těžší dlažba v podkroví), je potřeba na ni mít stavební povolení.

Dvě technologie

První částí stavby podlahy je příprava podkladu pod podlahovou krytinu. Musí být především rovný a suchý. Podklad se dá připravit i zbroušením stávající krytiny a upravit ji tmelicí, popřípadě vyrovnávací stěrkou. Další variantou je použití podkladových desek MDF, Werit a dalších.

Při použití „mokré“ technologie se na stavební podklad vylije samonivelační anhydritová betonová směs. Po zatvrdnutí je hladká, vodorovná a připravená k pokládce jakékoliv krytiny. Suché podklady se pak zhotovují z desek na bázi dřeva, sádrokartonu apod. Jsou lehké a přitom dostatečně pevné pro všechny druhy krytin, vhodné i pro podlahové topení. Pokládají se hlavně na méně únosné stropy, například při půdní vestavbě.

Podlahové krytiny

Výběr krytiny plyne hlavně z využití místností a nároku na vzhled. Na materiálu záleží i způsob pokládky.

– Dřevo: Masivní prkna a desky se přibijí na sraz na rošt nebo se lepí na rovný podklad, palubky se spojují na pero a drážku. Vícevrstvé dřevěné lamely se pokládají jako plovoucí. Parkety, kazetové a mozaikové podlahy, bambusové dílce a korkové dlaždice se lepí na rovný podklad. Dřevěné podlahy můžeme renovovat broušením.

– Laminát: Podlahový dílec má spodní vrstvu z dřevité hmoty a nášlapnou vrstvu z laminátu: Pro menší zátěž stačí levnější nízkotlaký laminát (DPL), pro více namáhanou podlahu je třeba dražší vysokotlaký laminát (HPL). Pokládá se obvykle jako podlaha plovoucí.

– Vinyl: Přírodní vinyl (linoleum) je trvanlivý a má antiseptické vlastnosti. Levnější krytina z PVC lépe odolává vlhkosti. Vinylové podlahy se obvykle pokládají lepením a svařováním, ale existují i lamely se suchým zámkem.

– Dlažba: Keramické, kamenné, betonové, skleněné či dřevěné dlaždice se lepí k podkladu tenkou vrstvou lepidla a spárují. Dlažbu vybíráme podle rozměru, odstínu, nasákavosti, pevnosti, tvrdosti a dalších parametrů kvality.

– Dřevoplast: Zejména pro podlahy na terasu jsou zajímavým tipem dlaždice v kombinací dřeva a plastu. Vizuálně i pocitově připomínaji dřevo, ale materiál se neláme, neštěpí a je odolný vůči vnějším vlivům.

– Koberec: Koberec ze syntetických či přírodních materiálů, celistvý nebo ve formě dlaždic volně položíme nebo přilepíme na rovný podklad.

Tepelná izolace

Podlaha v bytě by měla zajistit příjemné teplo od nohou. To u některých typů nejlépe zvládne podlahové topení, ale u všech podlah tvoří základ kvalitní tepelná izolace. Důležitá je zejména u podlah v přízemí nebo naopak v podkroví. Desky či rohože tepelné izolace mohou být vloženy nezávisle na typu podlahy, mohou být i organickou součástí daného podlahového systému. Méně přístupné podlahy lze při rekonstrukci zateplit sypanou nebo foukanou izolací z keramického granulátu, minerální vlny či papírové vlákniny.

Podlaha terasy

Na podlahu venkovní terasy klademe vysoké požadavky: Měla by být příjemná na pohled, ale také odolná vůči počasí, bezpečná a pohodlná pro každodenní používání. Podlaha terasy je obvykle z keramické dlažby, kamene či betonu, méně často jsou podlahy ze dřeva. Můžeme ale mít i terasovou podlahu na bázi plastu. Pro terasové podlahy se osvědčila kombinace dřeva a odolného plastu, tzv. dřevoplast. Vizuálně i pocitově připomíná přírodní dřevo, ale neláme se ani neštěpí, takže netvoří nebezpečné třísky. Zároveň je odolný proti nejrůznějším vnějším vlivům.

Plast zajišťuje podlaze odolnost proti vlhkosti, výkyvům teplot, dřevokazným škůdcům a podobně. Dřevitá moučka pak dává podlaze odolnost UV záření, pevnost, nosnost a v neposlední řadě i příjemný pocit a stylový vzhled dřeva. Podlahy z kvalitního dřevoplastu mají životnost až 25 let a materiál se dá recyklovat.

Extra tip: Vytápění pod koberec

Elektrické podlahové vytápění pod dlažbou je již běžné, ale u jiných krytin bývá měně obvyklé. Zákazníci však chtějí mít podlahové vytápění i pod dřevěnou podlahou, PVC krytinou či kobercem. Topné elektrické kabely pod tyto krytiny ale nelze pokládat „mokrou“ technologií, jako pod dlažbu. Řešení představují speciální podlahové desky, například na bázi lisované celulózy, nebo systémy pro suchou instalaci. Uplatní se zejména při rekonstrukcích: Instalace i na původní podklad je poměrně snadná a podlahové vytápění tak lze instalovat i pod koberce a podlahy z vinylu.

Kam jakou krytinu

– V předsíni by měla být dlažba, laminát, PVC, kaučuk, lakovaný korek, případně zátěžový koberec.

– Do koupelny a na WC je nevhodnější dlažba (s podlahovým topením), kvalitní PVC nebo podlaha z odolných dřevin.

– Do kuchyně se hodí dlažba (s podlahovým topením), laminátová podlaha nebo odolné PVC.

– Do obýváku a ložnice dáme dřevěnou či laminátovou plovoucí podlahu, linoleum, případně dlažbu s podlahovým topením.

– Do dětského pokoje položíme masivní dřevo, linoleum (ne PVC), nebo korkové dlaždice s lakovaným povrchem.

Virtuální pokládka

Mnozí prodejci podlah nabízejí zákazníkům na webových stránkách i v prodejním místě počítačový výběr podlahy i způsob pokládky. Zákazník zvolí typ krytiny a vybere si z fotografií skutečných interiérů. Do nich pak podlahu na zkoušku virtuálně pokládá.

Článek z RPN č. 12/2011