Interiér

Nechte přes váš domov proudit pozitivní energii a štěstí. Toto byste měli podle feng shui změnit

Pokud i vy toužíte po šťastnějším domově, který bude plný pozitivní energie a bude v souladu s filozofií feng shui, tak čtěte dále.

Zdroj: Shutterstock

Co je to feng shui

Umění feng shui nás učí, jak můžeme dosáhnout harmonie s prostředím, ve kterém se nacházíme nebo žijeme. Slova „feng shui“ pocházejí z čínštiny a v překladu znamenají „vítr“ a „voda“. Vítr má představovat náš dech a voda zastupuje fakt, že lidé jsou z téměř 60 % tvořeni vodou. V neposlední řadě jsou vítr a voda životně důležité a velmi mocné prvky, stejně jako právě umění feng shui!

Jeho význam a sílu krásně pocítíte na rozdílu mezi bytem v rušné městské části a tichou skrytou chatou v lese, kdy chápete a cítíte, jak významně a výrazně naše okolí ovlivňuje naši energii.

Feng shui. To je filozofie, která je založena na prvcích země, kovu, vody, dřeva a ohně, jež mohou být zastoupeny různými tvary, barvami a materiály. Toto prastaré umění se snaží dosáhnout správné rovnováhy kultivující šťastné a uspořádané prostory, které podporují naši pohodu a každodenní život.

Feng shui elementy
Zdroj: Shutterstock

Postel, stůl a sporák umístěte do tzv. velitelské pozice

Jeden z nejúčinnějších a nejzákladnějších principů feng shui se nazývá „velitelská pozice“. Tento výraz v podstatě znamená, že určité předměty by měly být natočeny ke vstupním dveřím. Nejdůležitějšími předměty, které je třeba umístit do této pozice, jsou postel, stůl a sporák.

Hlavním dveřím do místnosti nebo prostoru se říká „ústí čchi“ a má se za to, že jsou portálem, kterým energie vstupuje do vašeho domova a života. Když vaříte u sporáku (nebo spíte v posteli či sedíte u stolu v kanceláři), je nejlepší, pokud na dveře vidíte, ale nejste přímo v jejich bezprostřední blízkosti. Nejlepší je tedy, pokud budete od dveří šikmo, ale stále čelem k nim.

To pochopitelně není vždy možné a proveditelné, ale můžete si k tomu snadno pomoci díky jednoduchým úpravám. Vyzkoušejte například umístit zrcadlo tak, abyste viděli dveře v odrazu, když zrovna vaříte u sporáku (nebo spíte v posteli či sedíte u pracovního stolu). Jednoduché a účinné.

Vše začíná u vstupních dveří

Vaše vstupní dveře představují způsob, jakým se díváte ven. Vypovídá to také o tom, jak vás vidí okolní svět – jakým prvním dojmem působíte, proto vždy dbejte na to, aby byl tento prostor čistý a bez jakéhokoli nepořádku.

Samozřejmě to neznamená, že vchod musí být zcela prázdný a do puntíku dokonalý. Spíše jde o to, abyste tam měli jen to, co skutečně potřebujete. Pokud je například zima, nevadí, pokud si u dveří (či přímo na ně) pověsíte šálu, čepici a kabát.

Vnitřní i vnější vchod by měl být vždy dobře osvětlen. Číslo dveří by mělo být čisté, zavěšené rovně a dobře viditelné. Kromě toho je také dobré, když na zem položíte pěknou černou obdélníkovou uvítací rohož, která rovněž přitahuje dobrou energii.

Interiérové dveře
Zdroj: Shutterstock

„Rituál“ k přivolání štěstí

Vstupní dveře jsou doslova i přeneseně místem, kde energie vstupuje do vašeho domova. Chcete-li, aby přes ně proudila pozitivní energie, počkejte na příznivý den, jako jsou vaše narozeniny nebo novoluní.

Mezi jedenáctou hodinou dopoledne a třináctou hodinou odpoledne si napište seznam devíti přání pomocí nově zakoupeného černého pera na list červeného papíru.

Svůj seznam si poté nahlas přečtěte a následně jej s úctou podepište. List pečlivě složte, vložte do červené obálky a umístěte v interiéru nad vchodové dveře.

Nyní pokaždé, když projdete vstupními dveřmi, přivoláte energii, ktorá vám pomůže s uskutečněním těchto přání.

Poznámka: Pokud žijete se spolubydlícími či více členy rodiny, můžete tento postup použít i na jednotlivé dveře ložnice.

Ložnice

V posteli trávíme (nejen) spánkem mnoho času, proto je feng shui v ložnici obzvlášť důležité. Jakmile tedy umístíte postel do velitelské pozice a zvolíte vhodnou, uklidňující barvu místnosti, nezapomeňte také vytvořit prostor po obou stranách postele.

Vytvořit si prostor po obou stranách postele totiž znamená, že jste udělali prostor také pro svého partnera (nebo budoucího partnera). Věřte: Nikdo nespí rád na straně u zdi (pokud k tomu tedy nemá nějaký zvláštní důvod)!

Mimo to vám to také umožňuje umístění nočního stolku z každé strany postele. Noční stolky se nemusí velikostně a barevně shodovat (přeci jen může mít každý z partnerů jiný vkus); je však lepší, když jsou si velikostí a i barevně podobné.

Pokud je to možné, mělo by být na levé a pravé straně postele alespoň 60 centimetrů prostoru pro chůzi, přičemž čelo postele by mělo být vždy u zdi. Ano, potřebujete čelo postele! Pevné čelo bez tyčí nebo otvorů, bezpečně připevněné k posteli, vytváří stabilitu a harmonii.

Nakonec si každé ráno udělejte čas na ustlání postele a poděkujte jí za to, že vás každou noc podpírá, dopřává vám odpočinek a relaxaci. Je to krásný způsob, jak začít den pohodově, uspořádaně a v klidu. Tato energie ve vás a vašem domově může rezonovat po celý den, dokud vás postel večer opět nepřivítá ke spánku.

Ložnice s bílým povlečením a šedou postelí
Zdroj: Shutterstock

Výběr barev

Použití barev ve feng shui souvisí s pěti prvky: zemí, kovem, vodou, dřevem a ohněm. Všech těchto pět prvků se vyskytuje v přírodě a slouží k přivádění energie a vytváření rovnováhy. Pokud tedy existuje energie nějakého prvku, kterou potřebujete trochu více než jinou, můžete ji přidat do svého prostoru pomocí barev, doplňků nebo dokonce i formou oblečení.

Prvek země

Pokud vám chybí péče o sebe sama a stabilita, přidejte do svého domova a života více zemského prvku. Mezi barvy pro prvek země patří zemité tóny žluté, oranžové a hnědé. K uzemnění vašeho partnerského vztahu lze použít tmavě hnědé dřevěné čelo postele.

Prvek kovu

Prvek kovu (šedá, bílá, smetanová a kovové tóny) může vnést více jasnosti a přesnosti do vašeho domova i života.

Vodní prvek

Pokud chcete do svého prostoru přivolat více energického proudění nebo moudrosti, akcenty černé barvy jsou k tomu ideální, jelikož přivolávají živel vody. Zkuste při studiu či práci sedět na černé nebo tmavě modré židli – uvidíte, jak vám to půjde hned lépe.

Dřevěný prvek

Energie dřeva může pomoci nastartovat nové začátky a vnést do prostoru životní energii. Pokud plánujete přátelské posezení či večírek, mohou polštáře v modrozelené barvě vaší pohovce dodat ten správný efekt .

Element ohně

Když potřebujete probudit více vášně sáhněte po červené, která symbolizuje energii ohně. Do interiéru ji můžete vnést pomocí živých červených květin, doplňků a dekorací v této barvě. Je to také velmi výrazná barva a proto vyzařuje jakýsi respekt, takže pokud člověk touží po uznání, měl by sáhnout po červeném oblečení.

rudý mák jako element ohně
Zdroj: Shutterstock

Těchto věcí se podle feng shui vyvarujte

Blokování dveří

Jak již bylo zmíněno výše, dveře jsou ve feng shui velmi důležité, protože přes ně proudí energie. Podívejte se na všechny dveře ve vaší domácnosti. Lze je bez problémů otevřít dokořán? Nestojí jim v cestě nepořádek či nábytek?

Pokud je nelze dobře otevřít, negativně ovlivňují také proudění pozitivní energie do vašeho domova a života. To může také ovlivňovat vaše životní rozhodnutí a bránit vám v rozletu. A konečně, dveře také představují váš hlas ve světě, takže zablokované dveře mohou znamenat, že váš hlas nemůže být plně slyšet nebo sdělován dále.

Poškozené předměty

Rozbité a poškozené předměty v domácnosti se mohou stát překážkou ve vašem životě a způsobit tak stres, který vás brzdí. Například nefunkční zvonek u dveří, který plánujete opravit, ale ještě jste se k tomu neodhodlali, vám může bránit v tom, aby vás někdo nebo něco úžasného navštívilo. Mrtvé nebo umírající rostliny jsou z hlediska feng shui také nepřípustné, takže pryč s nimi.

Plné skříně

Mnozí z nás si ve skříních nechávají oblečení, o kterém říkají, že se do něj jednou vejdou. Chápeme, že není lehké zbavit se oblíbeného oblečení, se kterým navíc můžete mít spojené určité vzpomínky. Když ale vyhodíme, co již nepotřebujeme, dá to našemu mozku signál, aby se zbavil i dalších nepotřebných věcí (například škodlivých lidí nebo zbytečného stresu).

Když máme plný šatník, dáváme vesmíru najevo, že náš život je úplný a nic dalšího nepotřebujeme. Je až s podivem, co dokáže vyklizení malého prostoru ve skříni způsobit, abyste do svého života pozvali něco úžasného.

Skříň plná oblečení
 Zdroj: Shutterstock

Nepotřebné věci

Pokud se ve vaší domácnosti nacházejí místa nebo předměty, na které se práší, může to symbolizovat konkrétní oblasti vašeho života, které stagnují a ignorujete je. Pokud daný předmět již nepotřebujete, možná je čas ho darovat, prodat či vyhodit. Díky uspořádání věcí a prostorů se ve vašem životě rozproudí pozitivní energie.

Zanedbané okna

Ve feng shui představují okna oči obyvatel domu. Pokud tedy máme špinavá okna, nevidíme svět kolem sebe jasně a můžeme se nechat unést svými vjemy. Věnujte čas pravidelnému mytí oken a pak uvidíte, kolik světla a radosti přijde do vašeho života.

Nízko zavěšené obrazy

Věřte tomu nebo ne, ale když má někdo problémy s nízkou hladinou energie či smutkem, často to bývá proto, že má obrazy, fotografie a zrcadla pověšená na stěnách příliš nízko. Nízko zavěšená umělecká díla mohou „tlmit“ vaši čchi. Je také dobré, když upevníte pověšené rámy raději na dvou místech, aby umělecká díla nebyla nakřivo.

Poznámka: Dokonce i postel, která je velmi nízko nad zemí, může „zamávat“ s vaší dobrou náladou.

Věci pod postelí

Chápeme, že mnohým z nás se hodí každý úložný prostor navíc – pod postelí však není to správné místo! Podle filozofie feng shui je nejlepší, když kolem vás během spánku proudí vzduch. Proto je velmi nevhodné mít pod postelí různé předměty – zejména ostré a nebezpečné.

Dalšími předměty, na které je třeba si dát pozor, jsou boty, knihy nebo cokoli, co je spojeno s velmi aktivní energií. Pokud pod ní máte uložené památky z minulých vztahů, může to znamenat, že vás tyto věci brzdí. Pokud si i tak (kvůli nedostatku prostoru) musíte pod postelí přesto něco uložit, ať je to alespoň něco měkkého, například náhradní ložní prádlo a polštáře.

Zpracovala: Claudie Kornelová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroje:

  • How to Use Feng Shui for a Happier Home (bhg.com)
  • How to create good Feng Shui in your home: 10 tips for every room | (homesandgardens.com)
  • 12 Feng Shui Tips for Home – Live Home 3D
  • 10 Feng Shui Tips That Bring Positive Energy in Home (firstcry.com)
  • 14 Things to Throw Out for Good Feng Shui — Feng Shui Decluttering Tips (rd.com)
  • 15 Feng Shui Tips That Will Make Your Home Vibrate With Positive Energy (glam.com)