Interiér

Správným používáním chladničky ušetříte: jak na to?

Při výběru domácích spotřebičů se řídíme nejen tím, co umí, ale také jejich energetickou náročností. Ideální jsou tedy bezesporu chladničky v co nejvyšší energetické třídě. Pokud však opravdu chceme co nejvíce ušetřit, měli bychom také umět s novým pomocníkem správně zacházet. Víte například, jak používat chladničku?

Nízká spotřeba je při výrobě nových modelů na prvním místě. Energetická třída A nám pomůže ušetřit spoustu peněz z našeho rozpočtu, a čím více znamének plus za sebou má, tím je spotřebič úspornější. Není tedy problém koupit chladničky v kategorii A+, A++, nebo dokonce A+++. Přičemž spotřeba chladničky A+ má podle směrnic EU minimálně o 25 procent nižší spotřebu než v kategorii A. Spotřeba chladničky A++ musí mít spotřebu minimálně o 70 procent nižší než chladnička ve třídě D. To znamená minimálně o 45 % nižší spotřeba než spotřebič A. Nejlepší kombinované chladničky značky Electrolux ve třídě A++ s vnitřním objemem přes 300 litrů mohou mít spotřebu cca 0,54 kWh. To je přibližně stejná spotřeba, jakou má 25W žárovka.

Zcela zásadní je pak rozdíl při porovnání nákladů na provoz starého a nového spotřebiče. Režie starého přístroje může denně vyjít na 15–20 Kč, zatímco nový si vystačí s méně než 2 Kč (spotřeba chladničky nové je tedy téměř desetinásobně nižší!).

Tipy pro správné zacházení s chladničkou
Zásadou číslo jedna je dobře nastavená teplota. Ta by v chladničce neměla být vyšší než +5 °C a v mrazničce ideálně -18 °C. Rozdíl pouhého jednoho stupně zvyšuje spotřebu o 6–8 %! Velkou roli hraje také umístění chladničky. Určitě nepatří do chladu a vlhka, ale ani do přetopených místností. Také by neměla stát u kamen nebo okna. S každým dalším stupněm nad 20 °C si zvýšíte spotřebu o 4–6 %. Kromě těchto hlavních faktorů existují další, které mají přímý vliv na energetickou náročnost spotřebiče, např. množství uložených potravin – chladnička by neměla být ani poloprázdná, ani přeplněná, aby vzduch mohl volně proudit. Dále je to frekvence otevírání dveří, nedostatečné větrání
a čistota kompresoru a kondenzátoru.

S No-Frost / Frost Free o starost méně
Víte, že už pětimilimetrová námraza zvedne spotřebu o 70 %? Čas a práci s odmrazováním ušetří chladničky vybavené automatickým systémem No-Frost / Frost-Free. U spotřebičů vybavených technologií No-Frost / Frost-Free se totiž námraza nevytváří na vnitřních stěnách, a nemůže být tedy příčinou vyšší spotřeby.

No-Frost / Frost-Free systém však neznamená, že se o chladničku nemusíte starat vůbec. Pravidelným čištěním ji udržíte déle v dobré kondici a čisté prostředí ocení i uložené potraviny. Doporučujeme následující postup:
Před čištěním odpojte spotřebič ze zásuvky. Nepoužívejte detergenty, abrazivní, desinfekční nebo silně zapáchající prostředky ani prostředky s obsahem alkoholu.
Vnitřek a příslušenství omyjte teplou vodou se sodou (5 ml na 0,5 litru vody). Hadříkem utřete dosucha. Těsnicí pásku ve dveřích otřete čistou vodou.
Stejným roztokem můžete umýt i vnější část zařízení. Jednou nebo dvakrát ročně odstraňte prach a nečistoty usazené na zadní straně spotřebiče a na kondenzátoru. Nezapomeňte na odpařovací misku umístěnou na horní straně kompresoru.
Teprve až bude celý spotřebič čistý a suchý ho můžete znovu zapojit do zásuvky.

Ať již máte chladničku s technologií No-Frost, Frost-Free, Low-Frost nebo jiné podobné technologie, nezapomeňte pravidelně čisti odtokový žlábek umístěný v prostoru chladničky na zadní straně (pokud je jím chladnička vybavena). V případě ucpání odtokového žlábku sice nemusí dojít ke zvýšení spotřeby, ale může dojít k úniku vody předními dveřmi a následné korozi spotřebiče.

Více informací naleznete na webech www.aeg.cz a www.electrolux.cz .