Dílna a hobby Interiér

Upcyklování nebylo cizí ani našim babičkám. Inspirujte se, jak přeměnit staré na nové a šetřit

Chovat se co nejúsporněji, o to se několikrát v životě určitě snažil každý z nás. A jednomu z takových trendů se dnes říká upcycling. Jde o způsob, jak snížit množství zbytečného odpadu tím, že jednoduše použijete staré věci pro nový účel. I když upcycling vlastně znaly i naše babičky, pojďme si ukázat pár zajímavých tipů pro současné generace.

Zdroj: Shutterstock

Co je to upcyklování?

Upcyklování je proces transformace odpadních materiálů nebo starých předmětů do něčeho nového a funkčního bez jejich degradace na kvalitě nebo hodnotě. Na rozdíl od recyklace, která zahrnuje rozklad materiálů na základní složky, upcyklování ponechává materiály v původní formě nebo je kombinuje tak, aby vytvořil nový výrobek s vyšší přidanou hodnotou. Tím se snižuje objem odpadu, který putuje na skládky, a přispívá se k udržitelnému životnímu stylu.

Zajímavosti o upcyklování

Myšlenka upcyklování není nová. Již naši předci, kteří byli omezeni zdroji a neměli k dispozici obrovský výběr spotřebního zboží, upcyklovali a znovupoužívali materiály a různé předměty denní potřeby. Dnes se tato tradice opět vrací, aby snížila náš ekologický otisk.

Upcyklování podporuje kreativitu a umožňuje jednotlivcům vyjádřit svou osobnost prostřednictvím originálních výtvorů. Každý upcyklovaný kus má svůj jedinečný příběh a charakter.

Židle vyrobená ze starých lyží
Židle vyrobená ze starých lyží | Zdroj: Shutterstock

Upcyklování může podpořit místní řemeslníky, umělce a tvůrce, kteří tvoří nové výrobky ze starých materiálů. Tímto způsobem se mohou tvořit nová pracovní místa a podporovat místní komunity.

Metody upcyklování, které může každý z nás vyzkoušet

Přeměna textilií

Staré tričko můžete upcyklovat na kvalitní utěrku nebo na nový designový polštář. Lze také vytvořit módní doplňky, jako jsou náramky nebo náušnice z látkových zbytků. Módní nadčenci mohou své staré oblečení přetransformovat na zbrusu nové a originální kousky, které budou nosit ještě mnoho dalších let.

Populární je i upcyklace trička na koberec. Podívejte se ve videu, jak na to.

Repas nábytku

Starý nábytek může být proměněn v moderní kus vašeho interiéru. Stačí použít novou vrstvu barvy nebo nový potah, abyste vytvořili úplně jiný vzhled. Vlastně sem patří i moderní přeměna palet, které tak často slouží jako venkovní, ale i interiérový nábytek s originálním designem.

konferenční stolek z palet
Konferenční stolek z palet | Zdroj: Shutterstock

Podívejte se na 10 kutilských tipů, jak využít staré palety

Pokud jste při renovaci domu nebo bytu natrefili na hezké a kvalitní dveře, které nebudete potřebovat, nevyhazujte je. Dají se přeměnit na originální jídelní stůl či čelo postele.

Znovupoužití sklenic a lahví

Prázdné sklenice od marmelády nebo láhve od nápojů lze upcyklovat na skvělé úložné nádoby, dekorativní lampy, svícny nebo květináče. Kldině je pomalujte, obalte provázkem nebo ozdobte výraznými nálepkami.

Světýlka ve skleněných lahvích a nádobách
Světýlka ve skleněných lahvích a nádobách udělají velkou parádu po celý rok | Zdroj: Shutterstock

Vytváření drobných dekorací

Z různých odpadních materiálů jako jsou víčka od sklenic, korky, staré noviny nebo plechovky můžete tvořit jedinečné dekorace a umělecká díla. Prázdné konzervové plechovky nebo papírové krabice například přetvořte na úložné boxy nebo stylové organizéry.

magnetka s rostlinou z korku
Z korkové zátky si můžeme vytvořit minizahrádku na lednici. Do korku vyvrtáme díru, nalepíme magnet, přidáme substrát s rostlinkou a je to. | Zdroj: Shutterstock

Upcyklování je fascinujícím způsobem, jak snížit množství odpadu a ukázat, že z „starého“ se může stát něco úplně nového a užitečného. Pustěte se do toho a vytvořte si vlastní unikátní kousky, které budou nejen praktické, ale i ohleduplné k životnímu prostředí. Buďte kreativní a nechte svou fantazii volný průchod. Inspirovat se můžete i na internetu, např. na YouTube, kde naleznete mnoho nápadů a návodů s tématikou upcyklování. Zapojit se navíc může úplně celá rodina a zejména pro děti renovace a netradiční využití různých věcí je zábavná.

Galerie

Text: Martin Sítek, redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Video: youtube používatele First Time Mom
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů